Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

UVNITŘ VIDEO – Husarskému kousku, jak bezpečně zneškodnit pasti na lasice a vybrat z nich návnadu, se naučili papoušci nestorové kea na Novém Zélandu. Pomocí klacíku spustí mechanismus, který past sklapne a jakmile už nehrozí žádné nebezpečí, vyberou z ní nastražené vejce, které okamžitě sežerou. Poprvé byli takto nestorové pozorováni loni v září, nyní se tuto metodu naučili i další ptáci ve Fiordlandském národním parku v jihozápadní části Jižního ostrova, popisuje místní deník Otago Daily Times.

O tom, že jsou nestorové kea velmi inteligentní a dokáží si poradit i s mnohem namáhavějšími „hlavolamy“, svědčí řada dokumentů a videí na globálním videoportálu YouTube. Papoušci například velmi rádi vybírají odpadky z popelnic a nezastaví je přitom ani zatížená víka. Systematicky krok po kroku zátěž, třeba kámen nebo kus cihly, popotahují na kraj popelnice a nakonec ji shodí na zem, a pak už víko jednoduše otevřou. O dost nepříjemnější jsou ale jejich „choutky“ na zevrubnou demontáž zaparkovaných automobilů.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Novozélandští ochránci jsou nejnovějším kouskem nestorů kea zaskočeni, pasti na lasice totiž mají zabránit dravcům ve vybírání hnízd těchto papoušků. Keové si tak paradoxně sami škodí, když tyto pasti spouští naprázdno a návnady pak vyžírají. Biologové proto museli část pastí umístit na stromy, kde je papoušci nemohou tak jednoduše zneškodnit. Doufají také, že trik, na který přišlo už několik ptáků, neokoukají další – jako v případě otvírání plechovek s nápoji nebo destrukce automobilů.

Nestor kea je právem považován za vůbec nejinteligentnějšího papouška na světě. Neustále hledá nové podněty a rád řeší různé hlavolamy (zvláště pokud se za jejich vyřešením skrývá nějaká pochoutka). Vzezřením však připomíná spíše dravce než papouška, a „dravčí“ je i jeho biotop: na Novém Zélandu se běžně vyskytuje vysoko v horách, nad hranicí lesa a na sněhu. Vedle známějšího nestora kea, kterého chová i několik českých zoologických zahrad a pravidelně jej odchovává Lubomír Palkovič z jižních Čech, existuje ještě příbuzný nestor kaka.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..