Velmi inteligentní papoušek, který připomíná spíše obtloustlého dravce. Celkově je olivově zelený až nahnědlý, na spodní části těla světlejší. Peří je na konci černě olemované. Temeno a zadní část krku má žlutavě zelené, pod okem má hnědavou skvrnu. Záda a kostřec jsou oranžově červené s hnědočerným lemováním konců pírek. Konce ručních letek má modré. Krátký čtvercový ocas je modrozelený s černým pásem, na vnitřní straně oranžově žlutý. Zobák má šedohnědý, oko tmavě hnědé, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 48 cm a hmotnosti do 920 g.
Ve volné přírodě obývá výhradně Nový Zéland, a to výhradně západní část Jižního ostrova. Žije především v horách nad hranicí lesů, v nadmořské výšce 1 500 až 2 000 metrů, kde se zdržuje převážně na zemi na skalách a suti. Často se pohybuje i na sněhu. V době hnízdění sestupuje do nižších poloh okolo 800 až 1 300 metrů. BirdLife International odhaduje, že divoká populace nestorů kea čítá pět tisíc jedinců. V minulosti byl téměř vyhuben kvůli podezření, že napadá a usmrcuje farmářům ovce. Přesto není zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů.
Chov v zajetí
Ještě poměrně nedávno šlo o velmi vzácně chovaný druh papouška, ale v posledních letech se v Evropě poměrně rozšířil. Vyžaduje větší a bytelnější voliéru s mnoha podněty pro činnost, protože jinak je schopen chovatelské zařízení rafinovaně rozebírat. Je velmi otužilý (v našich podmínkách ho lze chovat celoročně ve venkovní voliéře), rád se koupe a často vyvádí doslova taškařice. Jde o velmi inteligentního a zvědavého ptáka, který se musí neustále něčím zaměstnávat.
Ideální je chovat více nestorů pohromadě, hnízdní páry se tak mohou navzájem stimulovat a ptáci se nenudí. V České republice nestora keu poprvé dovezla v roce 2000 brněnská zoologická zahrada, nyní je chová více zoo. Podařil se dokonce i jejich odchov, a to v soukromém chovatelském zařízení Lubomíra Palkoviče u Českých Budějovic. První odchov jednoho mláděte zaznamenal v roce 2008 a od té doby nestory odchovává každoročně.
Dostupnost a cena
Nejde o často chovaný druh, ale v posledních letech je výrazně jednodušší jej sehnat. Chovatelů, kteří jej odchovávají, je ale stále poměrně málo, proto je pravděpodobnější získat jej v zahraničí. Výhodou nestorů je fakt, že se na jejich chov nevztahuje povinná registrace, protože není zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. Jde o mimořádně inteligentního ptáka, které lze chovat i jako domácího mazlíčka. Vyžaduje však mimořádnou pozornost a v bytě by mohl vyvést spoustu nepříjemností. Cena nestora key na evropském trhu se v roce 2011 pohybovala v přepočtu okolo 80 tisíc korun za jedince.
Výskyt v českých a moravských ZOO