UVNITŘ VIDEA – Nebývalé invazi desítek tisíc papoušků patagonských čelí argentinské město Hilario Ascasubi, které se nachází poblíž východního pobřeží Atlantiku. Po hnízdní sezóně se v něm soustředí hejna papoušků, kteří ničí dráty vysokého napětí, ruší obyvatele svým křikem a znečišťují veřejná prostranství trusem. Svým počtem papoušci nezřídka převyšují počet obyvatel města, jichž je pouze okolo pěti tisíc. V určitých chvílích připadá na jednoho obyvatele Hilaria Ascasubi okolo 10 papoušků patagonských. A proč si pro zimování vybrali právě toto město? Vědci se domnívají, že je to výsledek odlesňování a ztráty přirozeného prostředí i zdroje potravy. Ptáci se nemají kde skrýt, a tak hledají útočiště ve městě.
Problém je ale v tom, že ptáci rádi okusují izolaci elektrického vedení, a to pak při deštích zkratuje. „Z okolních kopců mizí lesy a to způsobuje, že se papoušci přibližují k městům, aby našli potravu, útočiště a vodu,“ vysvětlila deníku The Guardian bioložka Daiana Leraová, podle níž byla většina argentinských lesů v průběhu let zničena. Papoušci patagonští se tak naučili v průběhu podzimu a zimy hledat útočiště právě ve městě. Na jaře se zase stěhují na jih k mořským útesům v Patagonii, kde vytváří mohutné desetitisícové kolonie. Papoušek patagonský hnízdí v norách vyhloubených do písčitých částí útesů podél pobřeží Atlantiku. Vytváří vůbec největší papouščí kolonie na světě, které přitahují pozornost turistů.
Bez obnovy přirozených lesů je to neřešitelné
Snímky zimujících papoušků usazených na elektrických drátech a na stožárech nebo siluety letících ptáků nad budovami a kostelem podle listu The Guardian až děsivě připomínají scény z kultovního hororu Alfreda Hitchcocka Ptáci. „Okusují a poškozují kabely. Voda se pak může dostat k drátům a zkratuje je. Tito papoušci nám způsobují každodenní náklady a problémy,“ stěžuje si Ramón Alvarez, novinář z místního Radia Taxi FM. „A je logické, že když vypadne proud, nikdo nemůže poslouchat rádio,“ dodává. Obyvatelé Hilaria Ascasubi zkoušeli různé metody, jak papoušky zastrašit, jako byl hluk nebo laserová světla, ale nic nezabralo. Papoušci si na plašení postupně zvykli, takže na něj už posléze nijak nereagovali.
„Musíme začít obnovovat přirozené přírodní prostředí,“ je přesvědčena Daiana Leraová. „Ale dokud se tak nestane, musíme vymyslet strategie, které nám umožní žít s papoušky vedle sebe v našich městech co nejharmoničtějším způsobem.“ Už v roce 2021 se přitom argentinská vláda a vedení provincie Río Negro dohodly na společném projektu obnovy původních lesů poblíž největší kolonie papoušků patagonských poblíž přístavního městečka El Cóndor. Chtěli tak zabránit masovému úhynu mladých papoušků, pro které nemají rodiče dostatek potravy. Ornitologové a místní obyvatelé před třemi lety zaznamenali zvýšenou úmrtnost mláďat papoušků patagonských v době, kdy opouští hnízda a učí se létat.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / DickDaniels