Jediný zástupce rodu Cyanoliseus, středně velký druh papouška vzdáleně připomínající aratingy nebo malé ary. Těm se podobá zejména charakteristickým lysým okružím oka, které však není tak velké jako u většiny arů a směrem k příuší vytváří dojem jakési kapky, podobně jako u ary kobaltového. Papoušek patagonský je nenápadně zbarvený pták, převládá u něj olivově hnědá barva, která na horní straně křídel přechází do zelené. Konce hlavních letech jsou modré. Břicho je žlutavě zelené, uprostřed červené. Zobák je černý, duhovka oka světle žlutá, běháky narůžovělé. Dorůstá délky až 52 cm a hmotnosti 250 až 300 g. Zhruba polovinu těla tvoří ocas.
Jde o jeden z mála tažných druhů papoušků. Obývá jižní cíp Jižní Ameriky, zejména Argentinu a částečně Chile, kde je však citelně vzácnější. Hnízdí v Patagonii, ale na zimu migruje severněji do teplejších oblastí. Hnízdí v březích řek a v písečných útesech na pobřeží oceánu, ale i ve skalních puklinách. Do pískovcových skal a hliněných břehů si vyhrabává hnízdní nory dlouhé až tři metry. Ptáci hnízdí ve velkých koloniích, z nichž největší, u argentinského přístavního městečka El Cóndor, čítá až 180 tisíc ptáků. Papoušek patagonský má čtyři poddruhy: papoušek patagonský chilský (Cyanoliseus patagonus bloxami), papoušek patagonský severní (Cyanoliseus patagonus andinus), papoušek patagonský jižní (Cyanoliseus patagonus patagonus) a papoušek patagonský kordobský (Cyanoliseus patagonus conlara).
Chov v zajetí
Jde o poměrně často chovaného papouška, a to jak ve voliérách, tak jako domácí mazlíček. Papoušci patagonští jsou velmi odolní ptáci a zvládají celoroční pobyt ve voliéře, musí však mít nějaké kryté zázemí. Je to velni dobrý letec, proto se doporučuje, aby voliéry byly dostatečně prostorné a skýtaly možnost proletu. U domácích mazlíčků jsou často využíváni i pro volný let. Má velkou potřebu okusu větví, proto by chovné zařízení nemělo být ze dřeva. V prostornějších voliérách je možné chovat je i ve skupině – je to pro ně přirozenější. Případně mohou být jednotlivé páry ve voliérách, které spolu bezprostředně sousedí.
Papoušci patagonští v zajetí zahnízdí v ležatých prkenných budkách, případně v kmenové budce, která by ale měla být nakloněná. Pražská zoologická zahrada, která chová vzácnější chilský poddruh, těmto papouškům vytvořila umělé pískovcové stěny, ve kterých vytvořila nory ústící do hnízdních budek. V nich ptáci odchovali poprvé v roce 2000 ve dvou hnízděních celkem osm mláďat.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný druh, s nímž se lze setkat i na ptačích burzách a trzích. Častěji ho ale zájemce sežene přímo od chovatelů prostřednictvím specializovaných inzertních portálů. Cena mladého ptáka se v roce 2021 pohybovala od 1 800 do 2 200 korun. Starší a chovní jedinci bývají dražší.