Kroužkujete papoušky, kteří spadají do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin a vztahuje se na ně povinná registrace? Pak byste měli kroužky nakupovat pouze od výrobců, kteří k tomu mají licenci od ministerstva životního prostředí. V Česku ji mají jen čtyři dodavatelé, resort ale tento týden upozornil, že eviduje opakované pokusy o prodej kroužků CITES výrobci, kteří k tomu nemají oprávnění. Ptáci označení takovými kroužky neodpovídají zákonnému požadavku na nezaměnitelné označení takového exempláře a za to chovateli hrozí pokuta ze strany České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nebo dokonce zabavení papouška.
„V poslední době se orgány ochrany přírody setkávají s protiprávním prodejem kroužků bez licence ke značení ptáků, kteří podléhají registraci podle zákona č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy, nebo podmínkám značení v souladu s příslušnými předpisy EU. Doporučujeme, aby chovatelé takových ptáků při nákupu kroužků vždy ověřili, zda má výrobce či distributor kroužků platnou licenci udělenou Ministerstvem životního prostředí,“ vyzývá mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Touto licencí disponují pouze čtyři výrobci: Vladimír Straka z Bludova, Štěpán Šesták z Popovic, Karel Světlík z Vlkova a Jiří Straka z Bludova (fakticky tak jde o tři dodavatele, dva ze jmenovaných totiž mají společný rodinný podnik).
Nelicencované kroužky CITES nejsou evidované
„Osobě, která vyrábí nebo distribuuje kroužky pro značení CITES ptáků bez platné licence, může ČIŽP tuto činnost omezit nebo zakázat. Protiprávní jednání takového subjektu však může mít negativní důsledky i pro samotné chovatele, protože zakoupené kroužky nemají oficiálně přidělená jedinečná čísla,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí. Každý kroužek CITES vyrobený licencovaným výrobcem je totiž evidovaný u ministerstva a jeho podej konkrétnímu chovateli výrobci resortu hlásí. To však u nelicencovaného výrobce neplatí. „To znamená, že čísla neodpovídají požadavkům na nezaměnitelné označení každého exempláře a zároveň tyto kroužky také často nemají odpovídající kvalitu k trvalému označení,“ dodává Veronika Krejčí.
Cílem CITES, Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy. Seznam druhů papoušků, kteří spadají do první přílohy CITES a podléhají tedy povinné registraci a nezaměnitelnému značení, najdete na webu Ararauna.cz zde. Zároveň dvakrát ročně vydáváme přehled počtu registrovaných exemplářů papoušků druhů spadajících pod CITES I.
Úvodní foto: Kroužky S&S