Jak správně značit mláďata papoušků z první přílohy CITES?

Chováte-li druhy papoušků, které spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů a daří se vám je rozmnožovat, musíte mláďata povinně registrovat u příslušného krajského úřadu, odboru životního prostředí. Součástí registrace je i standardizované označení ptáků, které společně s vydanou dokumentací slouží k legalizaci chovu a prodeje těchto papoušků.

Celistvý kroužek od licencového výrobce

Jedinými dvěma správnými a uznávanými způsoby označování papoušků z první přílohy CITES jsou pevné kroužky od licencovaného výrobce nebo mikročipy. Kroužky musí být celistvé (nelze tedy použít kroužek s osičkou, který jde ptákovi kdykoli odebrat a nasadit mu jiný) a takové velikosti, aby jej nebylo možné sejmout, až mládě dospěje. V České republice lze tyto kroužky získat pouze od dvou výrobců a distributorů, které licencovalo Ministerstvo životního prostředí: Vladimíra Straky z Bludova a Štěpána Šestáka z Popovic u Kunovic.

Na kroužku musí být vyražen identifikační údaj, sestávající z písmen CZ a šestimístného pořadového čísla přiděleného ministerstvem. „Vědecký orgán CITES přidělené číselné řady získává od ministerstva a může tak při žádosti o certifikát správnost identifikačního údaje ověřit. Způsob označení a číslo značky zaznamená krajský úřad na registračním listu,“ popisuje Ministerstvo životního prostředí, pod které spadá problematika CITES.

Alternativou je mikročip, ale musí ho doporučit veterinář

Číslo na kroužku musí zcela souhlasit s číslem uvedeným v registračním listu CITES, vydaném pro daného ptáka. Při koupi papoušků, kteří spadají do první přílohy CITES, by si tak kupující měl vždy tento údaj zkontrolovat. „Pozor se musí dávat i na takové vychytávky, že číslo v dokladech oproti číslu na kroužku nesedí o jednu nebo dvě číslice. Prodejci většinou tvrdí, že jde o překlep, jenže právě v těchto případech se potom ptáci zabavují,“ varuje Pavla Říhová, vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a kontroly CITES České inspekce životního prostředí.

Druhým povoleným způsobem značení papoušků jsou mikročipy. Ty však lze použít pouze v případě, že chovatel doloží veterinární osvědčení, že daného ptáka nešlo označit uzavřeným kroužkem, ať už ze zdravotních důvodů, nebo kvůli jeho přirozenému chování. Mikročipy musí splňovat normy ISO 11784:1996 (E) a 11785:1996 (E). Pevný kroužek nebo mikročip je podmínkou pro vystavení výjimky ze zákazu obchodu se zvířaty, která jsou zanesena do první přílohy CITES. Bez ní chovatel nesmí takový druh papouška legálně prodat.

Sejmutí a výměna kroužku jen pod dohledem úředníků

V případě, že se řádně okroužkovaný papoušek zraní a hrozilo by, že mu pevně uzavřený kroužek způsobí další zdravotní problémy, může jej chovatel sejmout a nahradit mikročipem. K tomu by ale mělo dojít za přítomnosti úředníka z příslušného krajského úřadu, u kterého chovatel papouška registroval. Ten rovněž vystaví exempláři nové doklady na nový číselný kód mikročipu. Pokud ke zranění papouška dojde o víkendu a není možné úředníka sehnat, doporučuje Ministerstvo životního prostředí sejmutí kroužku dokumentovat (natočit, vyfotografovat) a přizvat k němu další svědky.

Obecně se ale doporučuje, pokud nejde opravdu o akutní případy, kdy byl papoušek přímo ohrožen na životě, vyčkat příjezdu úředníka a výměnu značení provést za jeho přítomnosti. Chovatel se tak vyhne zbytečným problémům, které by mohly v nejhorším případě vyústit až v zabavení zvířete.

Úvodní foto: AOPK – vědecký orgán CITES

Předchozí článek

Čeští celníci za rok 2011 zajistili 34 pašovaných papoušků

Dálší článek

Zabavení kakaduové palmoví? Část měla PBFD, tvrdí šéfinspektorka životního prostředí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější