Krutou smrtí uhynulo 113 papoušků, které začátkem května pašovali čtyři muži z Portorika do Dominikánské republiky. Loď zachytila přibližně 30 námořních mil severně od Portorika pobřežní stráž Spojených států. Ještě než se stačila přiblížit, muži na palubě naházeli do moře přenosky, ve kterých nelegálně převáželi papoušky, vesměs aratingy sluneční a další středně velké druhy. Než strážci stihli přenosky vylovit, všichni ptáci se v nich utopili. Čtveřici občanů Dominikánské republiky poté pobřežní stráž zadržela a převezla do portorické metropole San Juan, odkud loď s papoušky předtím vyplula směrem k Dominikánské republice, informoval Úřad státního zastupitelství USA na Portoriku. Zadržení muži neměli povolení a licenci k vývozu exotických ptáků z území Spojených států.
„Obžalovaní porušili zákony na ochranu tropického ptactva a regulaci mezinárodního obchodu a vývozu volně žijících živočichů. Když byli obžalovaní konfrontováni s orgány činnými v trestním řízení, pokusili se tyto zločiny zakrýt tím, že zabili chráněné ptáky tím, že je hodili do moře, když tito byli uzavřeni v dřevěných přenoskách,“ konstatoval americký prokurátor Stephen W. Muldrow. „Chválím vynikající spolupráci státních zástupců a našich partnerů v oblasti vymáhání práva, kteří zůstávají neochvějní ve svém odhodlání chránit naši divokou zvěř,“ dodal. Tři zadržení byli umístěni do vazby a jeden do domácího vězení do vynesení rozsudku soudu. Všem hrozí trest odnětí svobody až na 15 let.
Důkazů je dostatek, čeká se na verdikt soudu
„Úspěšné dopadení čtyř pašeráků dokazuje, jak pobřežní stráž ze San Juanu denně pracuje na odhalování široké škály nezákonných aktivit v Portoriku a na Amerických panenských ostrovech,“ uvedl velitel sektoru Pobřežní stráže USA v San Juanu José Díaz. „Bohužel, krutost pašeráků v tomto případě vedla ke ztrátě více než 100 exotických ptáků. V našem závazku kontrolovat nezákonné obchodování v našem regionu nepřestaneme.“ Případ vyšetřuje federální úřad US Fish and Wildlife Service, obdoba České inspekce životního prostředí. „Díky rychlé akci americké pobřežní stráže a americké celní a pohraniční ochrany byli čtyři pašeráci dopadeni, než se jim podařilo jejich zločiny zamaskovat a vyhnout se tak zajetí. Jejich rozhodnutí bezohledně utopit pašované ptáky a další důkazy z jejich plavidla měly za následek smrt mnoha exotických ptáků,“ konstatoval Edward Grace, zástupce ředitele US Fish and Wildlife Service.
Případ podle Graceho zobrazuje krutou realitu nezákonného obchodování s volně žijícími zvířaty. Čtveřici zadržených vyslechl soudce Marcos E. López a na straně žalobce je kromě americké inspekce životního prostředí také Pobřežní stráž USA a Celní a pohraniční ochrana USA. Podobné kruté zacházení s pašovanými papoušky v minulosti zaznamenaly úřady v Indonésii, kde se rovněž pašeráci snažili zbavit nelegálně převážených ptáků naházením přenosek do moře. Také tehdy všichni ptáci i přes rychlý zásah speciální policejní jednotky uhynuli.
Úvodní foto: Pobřežní stráž USA