Malajsijská pobřežní hlídka vyplašila pašeráky, ti naházeli klece s 300 exotickými ptáky do moře

Pouze tři vzácní exoti přežili střet malajsijské pobřežní hlídky s trojicí indonéských pašeráků, kteří se snažili po moři převézt zásilku 300 exotických ptáků. Jakmile posádka pašeráckého člunu zaznamenala, že se k nim blíží policejní člun, naházela všechny klece i s opeřenci do moře. Policisté po vylovení kontrabandu zjistili, že z tří stovek ptáků přežili pouze tři. K incidentu došlo v zálivu Malacca. Úřady neuvedly, o jako druhy ptáků šlo, nastínily však, že mělo jít o tranzit zásilky z Vietnamu do Thajska, odkud měla přes Malajsii putovat do Indonésie. Malajsie je často využívaná jako tranzitní země při pašování exotických zvířat.
Malajsijská policie informovala, že všechny pašované druhy patřily mezi ohrožené a byly chráněny Mezinárodní svazem ochrany přírody (IUCN). Pašeráci skončili ve vazbě a případem se nadále zabývá malajsijský úřad na ochranu volně žijících zvířat a národních parků. Posuzovat jej bude podle nového a přísnějšího zákona o ochraně přírody z roku 2010, uvedl server Gulf-times.com. Malajsie je proslulá nízkými cenami vzácných ptáků na černém trhu. Například kakadu palmový se podle deníku The Star mezi překupníky prodává v přepočtu za 30 tisíc korun. Cena tohoto ptáka na evropském legálním trhu je téměř desetinásobná.

Mexičan převážel 244 amazoňanů autobusem

S pašeráky exotů se potýká i Mexiko. Dálniční policie ve státu Chiapas poblíž města Nueva Esperanza zadržela teprve devatenáctiletého mladíka, který převážel linkovým autobusem devět krabic s 244 papoušky. Šlo o amazoňany žlutolící, původní mexický druh papouška, který je chráněný. Zadržený Luis G. byl usvědčen z nelegálního držení ohrožených druhů v obci Palenque. Vyšetřovatelé jej zadrželi na základně anonymního tipu od informátora. Papoušci v krabicích byli tak svázaní, že se téměř nemohli hýbat, a krabice byly nacpány v zavazadlovém prostoru autobusu, popsal server Mexiconewsdaily.com.

K TÉMATU: Mexické úřady zabavily překupníkovi 535 ptáků, polovinu tvořili papoušci

V původní policejní zprávě bylo uvedeno, že pašovaní ptáci byli amazoňani běločelí, úředníci však později uznali chybu a druh opravili. Všech 244 ptáků bylo po zběžné veterinární prohlídce vypuštěno zpět do volné přírody v národním parku Palenque. Zadržený mladík čelí obvinění z nedovoleného obchodování s volně žijícími zvířaty a hrozí mu až devět let vězení a vysoká pokuta. Amazoňan žlutolící sice nepatří mezi silně ohrožené druhy, úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES) jej uvádí ve druhé příloze, ale Mexiko jej chrání a obchodování s ním přísně postihuje.

Úvodní foto: Gulf-times.com
1 komentář

  1. Marek Janoušek napsal:

    Tragédie 🙁
    Akorát chci upozornit na jeden překlep v první větě článku:“majsijské“ …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..