Mexické úřady zabavily překupníkovi 535 ptáků, polovinu tvořili papoušci

Zabavení papoušci v MexikuUVNITŘ VIDEO – Rekordní „úlovek“ nelegálně odchycených a načerno prodávaných ptáků ohlásila mexická federální agentura na ochranu životního prostředí Profepa. V soukromém domě jediného pašeráka ve městě Iztapalapa zajistila přes pět set exemplářů ptáků, kteří se přirozeně vyskytují v Mexiku. Z celkového počtu 535 opeřenců náleželo 220 k papouškům. K domovní prohlídce došlo na základě stížnosti místního občana a agentura k ní přizvala i okresní zástupce federálního ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Majitelé zabavených ptáků neprokázali jejich legální původ a čeká je trestní řízení. Inspektoři agentury Profepa zajištěné ptáky předali do Centra na ochranu a výzkum divokých zvířat.

Vůbec největší část zabavených ptáků tvořili aratingové oranžovočelí, oblíbení domácí mazlíčci. Inspektoři jich napočítali 200. Pašeráci v domě ale skrývali i 20 amazoňanů žlutolících a 15 tukanů krátkozobých. Zbývající tři stovky ptáků byli pěvci. Šlo o lesňáky šedé, lesňáky hnědohřbeté, drozdce mnohohlasé a papežíky zelenohřbeté. „Tukan krátkozobý a lesňák šedý patří mezi ohrožené druhy,“ připomněla podle listu El Universal agentura ochrany životního prostředí. Další tři druhy, aratinga oranžovočelý, papežík zelenohřbetý a lesňák hnědohřbetý, by měly podle ochránců přírody náležet k ptákům, na něž se vztahuje zvláštní ochrana.

Odchyt téměř vyhubil mexické arakangy

Zadržený překupník a jeho pomocníci měli dodávat ptáky na trhy po celém Mexiku. Zpráva neuvádí nic o jejich totožnosti, pouze upřesnila místo, kde inspektoři společně s pracovníky ministerstva pro vnitřní bezpečnost zasahovali. Mělo jít o ulici Colonia Xalpa. Nelegální odchyt a obchodování s volně žijícími ptáky dovedlo v Mexiku nejeden ptačí druh na hranici vyhubení. Například nápadně zbarvení arové arakanga vymizeli z naprosté většiny lokalit, kde přirozeně hnízdili. Ochránci přírody a aktivisté se nyní snaží do přírody vracet ptáky odchované v zajetí, kteří projdou aklimatizační kůrou a posilují zcedimované populace v odlehlých národních parcích, případně tvoří zcela nové populace v místech, odkud arakangy před lety vymizely.

K TÉMATU: Mexiko řeší úbytek papoušíčků modravých, druh „povýšil“ v Červené knize IUCN

Kvůli masivnímu nelegálnímu odchytu výrazně klesají počty mexických papoušíčků modrokřídlých, jichž ročně mizí díky pašerákům na osm tisíc. Celková populace přitom čítá necelých 50 tisíc jedinců. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN proto papoušíčka modrokřídlého letos přeřadila z nejnižší kategorie druhu, u něhož je jeho případné ohrožení nejméně znepokojivé (LC) na potenciálně ohroženého (NT). Pokud se však v dohledné době nepodaří zvrátit trend rychlého úbytku papoušíčků modrokřídlých v mexické přírodě, už příští rok by se mohl posunout mezi druhy v kategorii „zranitelný“ (VU), v níž se z papoušků nachází například ara hyacintový.

Úvodní foto: Profepa

Předchozí článek

Na návštěvě výstavy Reggio Emilia 2015 s největší ptačí burzou v jižní Evropě

Dálší článek

Tasmánská vláda pozastavila kácení stromů v hnízdištích latamů vlaštovčích

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější