Nové ohnisko nákazy ptačí chřipky potvrdila Státní veterinární správa (SVS) na okraji Prahy, deset kilometrů vzdušnou čarou od zoologické zahrady v Troji. Nachází se v nekomerčním malochovu slepic v městské čtvrti Miškovice, která spadá pod Čakovice. „Chovatelka nahlásila úhyn osmi slepic z celkového počtu 14. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu. To potvrdilo ptačí chřipku. V chovu byla v souladu s platnou legislativou nařízena opatření proti šíření nákazy,“ informovala SVS na svém webu. Zbývající slepice veterináři utratili.
Vzhledem k tomu, že šlo o nekomerční malochov, který nedodává na trh drůbeží maso ani vejce, nevytyčili veterináři v okolí ohniska pásmo ochrany a pásmo zvýšeného veterinárního dozoru, jako se to děje u komerčních chovů. Pokud by se tak stalo, pražská zoologická zahrada by se nacházela na samotné hranici vnějšího pásma zvýšeného veterinárního dohledu. I tak je informace o tak blízkém ohnisku ptačí chřipky pro zoo varovná, protože do areálu zalétají divocí vodní ptáci, kteří můžou být zdrojem nákazy. Ptačí chřipka se šíří především mezi vrubozobými, brodivými a dalšími vodními ptáky a přenáší se jejich trusem.
Jedinou prevencí je zasíťování venkovních chovů
Negativní a opakovanou zkušenost s ptačí chřipkou má zoologická zahrada ve východoslovenských Košicích, která musela být kvůli nákaze uzavřena na sklonku minulého roku. Jedinou účinnou prevencí proti zavlečení nemoci je zasíťování všech venkovních expozic vodních ptáků, aby na jezírka nemohly přistát divoké kachny a další ptáci. Vzhledem k počtu takových expozic je nemá všechny zasíťované ani pražská zoo a mezi chované ptáky se tak běžně dostávají volně žijící volavky popelavé, které v areálu zoo již mnoho let hnízdí, ale také kachny, lysky, slípky nebo racci. Největší nebezpečí představuje intoxikace krmiva a pitné vody pro chované ptáky.
Od začátku letošního roku Česká republika eviduje už sedm ohnisek ptačí chřipky v malochovech drůbeže. Za únor jde o čtvrté ohnisko. První dvě se nacházela v obci Zvánovce v okrese Praha-východ, napůl cesty mezi Českým Brodem a Benešovem. Napadené chovy přímo sousedily a dělil je pouze plot. „V prvním chovu se původně nacházelo 32 kusů drůbeže (22 slepic, 10 kachen) a dva emu hnědí. Chovatel nahlásil úhyn 18 slepic a dvou emu,“ informovala SVS. „V druhém sousedním chovu se původně nacházelo 15 slepic a postupně i zde začalo docházet k hynutí drůbeže,“ dodala. Třetí únorové ohnisko bylo potvrzeno v obci Strašice na Rokycansku v Plzeňském kraji. „Chovatel nahlásil náhlý úhyn sedmi z 11 chovaných slepic, kromě toho se zde nacházely ještě tři kachny (indičtí běžci),“ přiblížila SVS.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz