Ptačí chřipka v první české zoo: Liberec hlásí mrtvou labuť, musel utratit osm dalších ptáků

Vysoce patogenní aviární influenza neboli ptačí chřipka zabíjela v první české zoologické zahradě. Na nákazu virem H5N8 koncem týdne uhynula labuť v liberecké zoo. Virus následně prokázaly testy Státního veterinárního ústavu. „Ve spolupráci s Krajskou veterinární správou byly bezprostředně po tomto zjištění utraceny zbývající čtyři labutě a čtyři husy, které byly v izolaci společně s uhynulou labutí,“ uvedla Zoo Liberec na svém webu. Uhynulá labuť i utracení ptáci se naštěstí nacházeli v izolačním zařízení mimo areál zoo a zahrada tak zůstává pro veřejnost otevřena.
Nákaza je mimo areál zoo, ta zůstává otevřena

„Vzhledem k tomu, že k úhynu došlo v izolačním zařízení mimo areál zoologické zahrady, nechystá Zoo Liberec v tuto chvíli další opatření,“ dodala zahrada. Již dříve přitom přestěhovala většinu ptáků do vnitřních prostor. Ve venkovních voliérách zoo ponechává pouze dravce a sovy, jimž začala hnízdní sezóna a jakékoli rušení by vedlo k jejímu ukončení. Liberecká zoo se proto zatím ani nechystá nad voliéry dravých ptáků instalovat sítě, které by znemožnily průniku drobných pěvců, jejichž trus by mohl přenášet nákazu ptačí chřipky. Zasíťování voliér by totiž také vedlo k vyrušení hnízdících ptáků a ukončení hnízdní sezóny.

K TÉMATU: Ptačí chřipka uzavřela zoologickou zahradu v Košicích. Jak se nákaze brání české zoo?

Sítě s drobnými oky by také mohly ohrozit stabilitu voliér, pokud by na ně napadlo větší množství sněhu. Negativní zkušenost s tím má pražská zoologická zahrada, která používá velkou zasíťovanou voliéru pro hejno ibisů skalních. Loni v březnu na ni napadl těžký mokrý sníh a síť provalil. Z voliéry ulétlo 18 ibisů, které poté zaměstnanci zoo několik týdnů naháněli po Praze a středních Čechách. Nakonec se je podařilo všechny pochytat, ale jeden pták uhynul na následky konzumace nevhodné potravy. Liberecká zoo nechce podobnou situaci riskovat, dravce by už nemusela odchytit.

Likvidace nakaženého malochovu drůbeže v Lověšicích u Přerova:

Veterinární správa kontroluje stav ptáků

Mimo vnitřní ubikace zůstávají v liberecké zoo také bažanti. Společně s dravci a sovami jde asi o 140 ptáků. Papoušky zoologická zahrada umístila do zázemí. Ačkoli v Liberci není příliš velká kolekce papoušků, jde o velmi zajímavé druhy. Zoo se daří odchovávat nestory kea, vlastní také ary hyacintové a kakadu palmové. Mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce začala liberecká zoo zavádět koncem loňského roku. „Další přišla poté, co se virus ptačí chřipky objevil na kraji Turnova. Veterinární správa nám například doporučila zabezpečit větrací otvor v pavilonu plameňáků a natáhnout částečně síť nad kusem rybníka. To jsme provedli,“ řekl ředitel liberecké zoo David Nejedlo zpravodajskému serveru iDnes.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Zoo Ústí nad Labem kvůli ptačí chřipce odložila vývoz zoborožců a dovoz kakadu moluckého

Nyní jsou v Libereckém kraji celkem tři známá ohniska ptačí chřipky: vedle Turnova a liberecké zoo jde ještě po obec Janův Dvůr u Liberce. Ptáci v liberecké zoo jsou nyní pod drobnohledem veterinářů. „Státní veterinární správa ve spolupráci s personálem zoo zpřísňuje dohled nad zdravotním stavem ostatních ptáků v zoo. Jedná se o 27. ohnisko ptačí chřipky v České republice a o třetí ohnisko na území Libereckého kraje,“ sdělila Státní veterinární správa na svém webu. Hůře než liberecká zoo na tom byla slovenská Zoo Košice, která musela začátkem ledna na měsíc uzavřít své brány veřejnosti a znovu otevřela je až tento čtvrtek 9. února.

Likvidace 6 500 kachen v ohnisku nákazy v komerčním chovu v Blatné na jihu Čech:

Úvodní foto: Koláž Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..