Zoo Ústí nad Labem kvůli ptačí chřipce odložila vývoz zoborožců a dovoz kakadu moluckého

UVNITŘ VIDEO – Ptačí chřipka donutila české zoologické zahrady přestěhovat všechny ptačí obyvatele do uzavřeného zázemí, ale také zastavila veškeré plánované dovozy a vývozy ptáků. Například Zoo Ústí nad Labem z preventivních důvodů pozastavila plánovaný transport odchovaných mláďat zoborožců vrásčitých, které odchovává jako jedna z pouhých dvou zoologických zahrad v Evropě. „Jedná se o přesun našich odchovaných mláďat zoborožců vrásčitých do Zoo Chester (UK) a Zoo Bojnice (SR) nebo dovoz kakadu moluckého ze Zoo Praha či loskutáka posvátného od soukromého chovatele,“ uvedla vedoucí zoologického oddělení Petra Padalíková.
Již minulý týden ústecká zoo přestěhovala všechny ptáky z venkovních volných výběhů do krytých prostor. „Jedná se o dva druhy jeřábů, supy himálajské, emu hnědé, nandu pampové a drůbež z Venkovského dvorku,“ popsala Padalíková. „Většina druhů našla azyl v chovatelském zařízení pro nosorožce a antilopy, kde jsou volné boxy, popř. v zázemí Venkovského dvorku. Papoušci v odchovně jsou všichni ve vnitřních expozicích a venkovní voliéry využívat nemohou. Zástupci vrubozobých ptáků na rybníčku ve spodní části zoo byli na podzim loňského roku zazimováni, takže do venkovního výběhu stejně nechodí,“ dodala vedoucí zoologického oddělení.

Zazimované ptáky návštěvníci neuvidí

Přestěhované ptáky návštěvníci zoo dočasně po dobu trvajícího nebezpečí nákazy ptačí chřipkou neuvidí, protože se nachází v neveřejných částech zahrady. „Naštěstí se s ohledem na skladbu zvířat v naší zoo přesun týkal jen několika druhů, ale i tak pracovníci zoologického oddělení strávili úpravami a přesunem celý den. Nejsložitější byl odchyt čtyř nandu pampových z velkého výběhu, takže tam si naši chovatelé díky jeho rozloze pořádně zaběhali,“ uvedla tisková mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová. Uzavřít ptáky do vnitřních zázemí by měli všichni majitelé komerčních chovů v České republice, nejen zoo. Ostatní mají zamezit kontaktu divokých ptáků s krmivem a vodou k napájení.

REPORTÁŽ: Na návštěvě zimoviště papoušků v ústecké zoologické zahradě

„Mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – aviární influenzy na území České republiky se řídí nařízením Státní veterinární správy ČR a platí pro všechny chovatele drůbeže a jiného ptactva. Nejdůležitějším faktorem je zamezit volně žijícímu ptactvu v kontaktu nejen s chovanými ptáky, ale také zabránit jejich styku s krmivem a vodou. Součástí nařízení je řádné vedení evidence o chovu, úhynech, přesunech a veterinárních ošetřeních zvířat,“ vysvětluje veterinář ústecké zoo MVDr. Václav Poživil. „Toto nařízení platí až do odvolání, takže jak dlouho to bude trvat, nikdo neví, ale minimálně měsíc po zlikvidování posledního ohniska. Bohužel, ohniska nákazy se stále objevují, a tím se doba prodlužuje,“ dodává.

Jak situaci řeší zoo v Praze a Olomouci?

V trochu jiné situaci než ústecká zoologická zahrada jsou zoo, která se nachází v blízkosti lokalit, kde byly nalezeny uhynulé divoké labutě s prokázanou nákazou virem ptačí chřipky H5N8. Jde o Olomouc a Prahu. Olomoucká zoo již koncem minulého týdne maximální možné množství ptáků, kteří nebyli v rámci zazimování umístěni do uzavřených prostor, zabezpečila tak, aby co nejvíce zamezila jejich možnému kontaktu s volně žijícím ptactvem. „Konkrétně osm kusů jeřábů a šestnáct kusů vodní drůbeže bylo přemístěno z volných výběhů do uzavřených voliér. Pštrosi nandu byli přemístěni do malého, částečně zastřešeného výběhu, emu hnědí do uzavřené ubikace. Nezastřešené malé voliéry byly částečně zakryty fólií pro zabránění případné kontaminaci krmiva trusem volně žijícího ptactva,“ uvedla mluvčí zoo Karla Břečková.

K TÉMATU: Ptačí chřipka uzavřela zoologickou zahradu v Košicích. Jak se nákaze brání české zoo?

Plameňáky hodlá Zoo Olomouc po dobu trvajícího nebezpečí šíření nákazy vypouštět mimo uzavřenou ubikaci do volného prostoru voliéry pouze na nezbytně nutnou dobu úklidu. „Do obří voliéry, kde jsou ptáci bez možnosti jejich bezpečného odchytu, budou v nejbližších dnech umístěny do prostoru krmiště provizorní stříšky zabraňující případné kontaminaci krmiva,“ dodala mluvčí. V pondělí proběhla v olomoucké zoo kontrola Státní veterinární správy, která odsouhlasila provedená opatření za dostatečná a domluvila odstranění drobných nedostatků. „V případech, jejichž řešení není realizovatelné, žádá zoologická zahrada o udělení výjimky. Jedná se o volavky popelavé a čápa černého v obří voliéře, kde je nelze bezpečně odchytit, a pávy korunkaté pohybující se volně v centrálním prostoru zahrady,“ sdělila Karla Břečková.

Olomouc odvolala kontrolní pásmo

Přísnější opatření, která od minulého pátku 13. ledna panovala přímo v Olomouci, se zoologické zahrady nedotkla. V centru města na řece Moravě byla objevena mrtvá labuť, u níž byl následně prokázán vir H5N8. Krajská veterinární správa Olomouckého kraje proto vyhlásila v okolí jednoho kilometru okolo místa nálezu kontrolní pásmo, v němž panovala podobná opatření jako v ochranném pásmu okolo ohniska nákazy v chovu drůbeže. Chovatelé nesměli vypouštět ptáky do venkovních voliér a jakýkoli převoz živých ptáků, masa a vajec se musel dopředu konzultovat s veterinární správou. Toto opatření ale olomoucká krajská veterinární správa poměrně rychle odvolala – již po čtyřech dnech, v úterý 17. ledna, neplatilo.

ČTĚTE TAKÉ: Ptačí chřipka už je v Praze i Olomouci. Jak ochránit opeřené mazlíčky v domácnosti?

Naopak v Praze, kde byly rovněž nalezeny dvě uhynulé labutě s prokázanou ptačí chřipkou, městská veterinární správa žádná mimořádná opatření nevyhlašovala. Pražská zoo již dříve umístila maximální počet ptáků do vnitřního zázemí, ale spíš než kvůli ptačí chřipce to bylo kvůli panujícím silným mrazům. Podle mluvčí zoo Jany Myslivečkové zahrada čekala na pokyny Městské veterinární správy a další přísnější opatření nepodnikala. Ve stejném duchu mluvčí odpověděla na dotaz serveru Ararauna.cz i toto pondělí po potvrzení ptačí chřipky u labutě na Vltavě v Praze: „Situace je stále stejná, nic zásadního se pro nás nezměnilo.“

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Len Charnoff
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..