Ptačí chřipka uzavřela zoologickou zahradu v Košicích. Jak se nákaze brání české zoo?

DOPLNĚNA VYJÁDŘENÍ DALŠÍCH ZOO – Nejen drůbežářské chovy, ale i zoologické zahrady čelí nebezpečí ptačí chřipky typu H5N8, která postupuje Evropou a minulý týden zasáhla i Českou republiku. Na Slovensku museli kvůli nákaze uzavřít zoologickou zahradu v Košicích. Ptačí chřipku zjistili u pižmovek velkých, exotických kachen původem z Jižní Ameriky. Nákazu minulou středu 5. ledna potvrdilo Národní referenční centrum pro aviární influenzu ve Zvoleně a ihned poté Regionální veterinární a potravinová správa v Košicích rozhodla o uzavření zoo pro veřejnost.
Košická zoo jednala rychle, pochválil ji primátor

Zoologická zahrada měla podle ředitele Ericha Kočnera štěstí v neštěstí, protože kvůli mrazům byla většina chovaných ptáků zazimovaná v uzavřených prostorech a tudíž bez možnosti kontaktu s volně žijícími ptáky, kteří jsou přenašeči viru ptačí chřipky. Zoo rušila i všechny vzdělávací akce a setkání v areálu a v celé zahradě platí zpřísněný provozní režim kvůli biologické bezpečnosti chovu ptáků a z důvodu ochrany zaměstnanců, kteří s nimi přichází do styku. Zatím není jasné, jak dlouho bude muset být košická zoo uzavřena. Na svém oficiálním webu uvádí, že tento stav bude trvat až do odvolání.

K TÉMATU: Vysoce patogenní ptačí chřipka po deseti letech v Česku: zákaz výstav a trhů na jižní Moravě

Košický magistrát jako zřizovatel zoo ocenil přístup vedení zahrady, které se nesnažilo situaci zveličovat. „V první řadě chci velmi poděkovat za profesionální přístup ošetřovatelům a vedení košické zoo, díky kterému byli včas identifikováni nakažení ptáci. Košická zoo okamžitě uvědomila Regionální veterinární a potravinovou správu v Košicích, všichni jednali tak rychle, jak mohli a byla přijata všechna potřebná opatření, aby nebylo ohroženo zdraví obyvatel a návštěvníků města,“ uvedl primátor Košic Richard Raši. „Věřím, že košická zoologická zahrada bude moci být brzy znovu otevřena a zpřístupněna veřejnosti bez jakéhokoli rizika,“ dodal.

V Česku je už pět ohnisek ptačí chřipky

Slovensko až do zveřejnění případu nákazy exotických kachen v košické zoo evidovalo v této zimní sezóně jen jeden případ prokázané ptačí chřipky. Napaden byl soukromý drobnochov drůbeže na okraji Bratislavy. V České republice se ptačí chřipka objevila minulý týden nejprve na jihu Moravy v Moravském Krumlově, Ivančicích a jejich části Letkovice, později pak také v Brodu nad Dyjí a nově také v Lázních Toušeň ve středních Čechách. Státní veterinární správa poté vyhlásila v okolí tří kilometrů okolo ohnisek nákazy ochranné pásmo, v němž během víkendu veterináři vybili veškerou drůbež.

ČTĚTE TAKÉ: V Evropě opět řádí ptačí chřipka, Státní veterinární správa varuje chovatele

Jiných druhů ptáků, tedy ani exotů, se opatření netýkalo a podle prohlášení ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda ani nebude. V okruhu deseti kilometrů od všech ohnisek je vyhlášeno dozorové pásmo, v němž veterináři provádí pravidelné kontroly. V postižených oblastech je ale zakázána jakákoli přeprava ptáků, ptačí burzy a výstavy. V celoplošnému zákazu ptačích burz nedošlo a pokud se nákaza neprokáže v dalších regionech, patrně k němu Státní veterinární správa ani nepřikročí. Velkému riziku ale čelí zoologické zahrady, do jejichž areálů se v zimě stahují divocí vodní ptáci.

Zoo většinou čekají na pokyny veterinářů

Jak se české zoo snaží tomuto nebezpečí předcházet, zjišťovat koncem minulého týdne server Ararauna.cz. Pražská zoologická zahrada podle mluvčí Jany Myslivečkové zatím nepřijala zvýšená ochranná opatření, ale je v pravidelném kontaktu se Státní veterinární správou a Městskou veterinární správnou v Praze a bude se řídit jejich pokyny. „Vzhledem k počasí jsme ale většinu ptáků přestěhovali do uzavřeného zázemí,“ uvedla mluvčí (vyjádření je z pátečního dopoledne, kdy ještě nebyla prokázána ptačí chřipka v Lázních Toušeň ve středních Čechách, pozn. red.). Podobnou strategii přijala i liberecká zoo, která podle mluvčí Barbary Tesařové čeká na pokyny Krajské veterinární správy.

NAPSALI JSME: Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

Aktivnější je jihlavská zoologická zahrada. „Naši zoologové situaci již před nedávnem konzultovali s Krajskou veterinární správou pro kraj Vysočina a Státním veterinárním ústavem v Jihlavě. Situaci v současnosti společně s našimi chovateli a dalšími zaměstnanci monitorujeme přímo v terénu,“ říká mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč. „Přijali jsme zvýšená hygienická zootechnická opatření při nakládání s krmivy, vstupu na ptačí zimoviště, karanténu i ke všem u nás v zoo chovaným druhům ptáků. Ty osazujeme speciálními desinfekčními rohožemi,“ popisuje. I v Jihlavě je ale naprostá většina ptáků kvůli panujícím mrazům ve vnitřních ubikacích.

Ptačí chřipka – informace pro veřejnost by potucek793 on Scribd

Jihlavská a hodonínská zoo sází na prevenci

Jihlavští však věnují také zvýšenou pozornost výskytu a stavu volně žijících druhů ptáků, vyskytujících se v areálu zoo, zejména pak vrubozobých a brodivých ptáků, kteří jsou nejčastějšími přenašeči ptačí chřipky. Naopak žádná opatření v tuto chvíli nezavádí brněnská zoologická zahrada, která se nachází nejblíže k prvním dvěma letošním ohniskům ptačí chřipky v České republice – Moravskému Krumlovu a Ivančicím. „Pokud by Státní veterinární správa vydala návrh opatření, pak je budeme respektovat,“ ujišťuje mluvčí Zoo Brno Gabriela Tomíčková.

K VĚCI: Dva Češi z Prahy zadrženi ve Vídni s 60 pašovanými papoušky, loskutáky a rajkou. A ptačí chřipkou H5N1

Asi nejpřísnější režim nyní panuje v hodonínské zoologické zahradě, která se rovněž nachází v relativní blízkosti ohnisek nákazy ptačí chřipky. Ředitel Martin Krug již mezi Vánoci a Novým rokem vydal příkaz ke zvýšené pozornosti chovatelů ptáků a dodržování zvýšené hygienické důslednosti především u krmení ptáků ve vnějších expozicích. „Ve čtvrtek 5. ledna 2017 jsem pak vydal příkaz k odchytu všech chovaných ptáků v otevřených expozicích s možností kontaktu s volně žijícím ptactvem a jejich následné uzavření do vnitřních ubikací (exoti, plameňáci, labutě). Další druhy jako třeba jeřábi, bažanti a holubi jsou ve voliérách minimalizujících styk s volně žijícím ptactvem,“ popsal ředitel Zoo Hodonín pro server Ararauna.cz.

Ostravská zoo plaší divoké kachny

V hodonínské zoo zároveň začal platit příkaz krmit ptáky pouze ve vnitřních prostorách bez možnosti přístupu k volně žijícím ptákům. „V neposlední řadě pak dodržujeme pokyny Krajské veterinární správy – pracoviště Hodonín, které nám byly doručeny písemně. Samozřejmě nadále monitorujeme situaci v zoo,“ konstatuje Martin Krug. Řadu preventivních opatření zavedla i ostravská zoologická zahrada. „Pozastavili jsme prodej speciálních granulí, kterými mohou návštěvníci krmit vybraná zvířata – mezi nimi i divoké kachny. Dále jsme nechali zamrznout kompletně celé rybníky (vypnutím aerátorů, které měly za úkol držet část hladiny nezamrzlou a také prokysličovat vodu rybám), aby na nich nebyla volná plocha a kachny se zde neměly důvod zdržovat,“ popisuje mluvčí Šárka Nováková.

Zaměstnanci ostravské zoo začali navíc plašit divoké vodní ptáky, aby se pokud možno nezdržovali v areálu zoo. „Chované ptáky, které není nezbytně nutné pouštět ven, necháváme pouze uvnitř (mají zde samozřejmě komfortní vnitřní prostory). Některé ptáky jsme přesunuli do zimovišť dříve, než obvykle, například čápa černého nebo ibisy skalní. V případě výskytu ptačí chřipky v okolí jsme připraveni přesunout preventivně další ptáky do zázemí i za cenu ztráty chovné sezóny. Žádné z opatření není pro nás ani pro chované ptáky příjemné, ale bereme nebezpečí propuknutí virózy velmi vážně,“ dodává mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Zoo Dvůr Králové odchytila husy a dala je do zázemí

Žádné bezprostřední nebezpečí nákazy nehrozí podle mluvčí Andrey Jirouškové v královédvorské zoologické zahradě. „Většina ptáků je v zimním období umístěna v uzavřených prostorech zoo, kam nemají volně žijící ptáci přístup. Část ptáků, cca 30 (z celkového počtu 800) je chovaná venku ve voliéře, kam nemají přístup divocí vodní ptáci. Husy velké, které jsou chovány v safari, kde dochází ke kontaktu s divokými kachnami, byly odchyceny a přemístěny do zázemí,“ sdělila mluvčí serveru Ararauna.cz. „Stejně tak dbáme na to, abychom měli i správně uskladněné krmivo a nepřišlo tak do styku s infikovanými materiály, např. trusem ptáků zvenčí. V jarních a letních měsících přizpůsobíme opatření aktuální situaci,“ dodala Andrea Jiroušková.

Ve zlínské zoologické zahradě zatím žádný speciální režim nepřijali. „Sledujeme veškeré informace o výskytu ptačí chřipky na území ČR a okolních států. ZOO Zlín je v kontaktu se zástupcem státní veterinární správy a máme smluvního veterináře, který pravidelně denně dojíždí do zoo a celý chov sleduje,“ odpověděl na dotaz serveru Ararauna.cz hlavní zoolog zlínské zoo Kamil Čihák. „Ošetřovatelé mají pokyny sledovat pečlivě zdravotní stav ptáků a jakékoliv změny okamžitě hlásit. V zimní sezoně jsou ptáci umístěni v zimovištích, a tím pádem jsou izolováni od volně žijících ptáků. Ptáci, kteří přišli do zoo ještě před výskytem ptačí chřipky na území ČR, byli vyšetřeni na přítomnost protilátek,“ ujistil.

Úvodní foto: Leszoosdanslemonde.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..