Dva Češi z Prahy zadrženi ve Vídni s 60 pašovanými papoušky, loskutáky a rajkou. A ptačí chřipkou H5N1

UVNITŘ FOTOGALERIE – Nejvyšší pohotovost měli minulý čtvrtek rakouští celníci a veterináři na vídeňském letišti Schwechat. Při rutinní prohlídce objevili v zavazadlech dvou Čechů, kteří přilétli z Bali, 60 papoušků, loskutáků, exotických pěvců a rajku. Ptáci byli zabaleni v rourách umístěných ve dvou cestovních taškách. 37 z nich drastické zacházení při dlouhém transportu nepřežilo a celníci vyprostili jen mrtvá tělíčka, zbylých 23 ptáků bylo umístěno do karantény vídeňské zoo v Schönbrunnu. Tam byl u jednoho jedince prokázán vir ptačí chřipky H5N1.

Celníci a veterinář berou preventivně lék Tamiflu

„Ano, do Rakouska se poprvé po sedmi letech dostala ptačí chřipka,“ potvrdil v úterý rakouskému listu Krone ministr zdravotnictví Alois Stoeger. Zbylí ptáci, kteří přežili let do Vídně, proto byli preventivně utraceni. „Díky dobré spolupráci úřadů nemocní ptáci nepřišli do styku s veřejností,“ ujišťoval ministr. Veterinář a sedm rakouských celníků, kteří se přímo podíleli na čtvrtečním zásahu na vídeňském letišti, preventivně užívají lék Tamiflu. Vir ptačí chřipky H5N1 způsobil v roce 2003 světovou epidemii, při které se nakazilo 630 lidí a 375 z nich zemřelo.

Rakouská média nezveřejnila jména českých pašeráků, uvedla jen, že šlo o muže ve věku 44 let a jeho o čtyři roky mladší přítelkyni. Podle informací serveru Ararauna.cz jde o Lukáše S. z Prahy, který byl v roce 2008 souzen s několika kumpány za pašování kokainu z Kostariky. Ptáky nakoupil za 1 100 dolarů (asi 21 tisíc korun) na trhu na Bali a chtěl je výhodně prodat chovatelům v České republice. Rakouské úřady oba Čechy hned ve čtvrtek obvinily z trestných činů porušování celního zákona a ochrany ohrožených druhů zvířat a vzati do vazby. Jakmile pondělní výsledky testů zabavených ptáků prokázaly vir ptačí chřipky, kontaktovaly rakouské úřady své kolegy z České republiky a na případu budou pracovat společně.

Ptáci, kteří dlouhý mezikontinentální let z Bali do Vídně nepřežili (Foto: Bundesministerium für Finanzen)
Roury, ve kterých dva Češi z Prahy pašovali 60 exotických ptáků nakoupených na trhu na Bali (Foto: Bundesministerium für Finanzen)

Pašeráky papoušků zadrželi ve Vídni i předloni

Pokud by se totiž Čechům podařilo ptáky propašovat z vídeňského letiště do Česka, mnoho soukromých chovatelů by bylo přímo vystaveno viru H5N1 a tuzemsku by potenciálně hrozila epidemie ptačí chřipky. Zadržené dvojici to zřejmě ještě přitíží. Z fotografií, které médiím poskytlo rakouské ministerstvo financí, byli mezi pašovanými ptáky loríčci oranžovoprsí, lorikulové, ireny tyrkysové, loskutáci posvátní a rajka nádherná. Jenom v případě rajky, jejichž dovoz do zemí Evropské unie je legální cestou vyloučen, by pašeráci mohli za jednoho ptáka vydělat i desetitisíce korun.

Pro vídeňské letiště není odhalení zásilky pašovaných exotických ptáků žádnou novinkou. Už přede dvěma lety byl na Schwechatu zadržen slovenský podnikatel Marián Pakši s přítelem, který pašoval z Jamajky 74 vajec vzácných amazoňanů jamajských. Mláďata se později vylíhla v inkubátorech ve vídeňské zoo, která se rázem stala majitelem největšího počtu těchto papoušků v Evropě (jiné amazoňany jamajské, pašované přes pražské letiště na Ruzyni, získala pražská zoologická zahrada, která s vídeňskou zoo při chovu těchto papoušků spolupracuje).

Mezi uhynulými ptáky byli i dva loskutáci posvátní (Foto: Bundesministerium für Finanzen)
Tento loskuták převoz do Vídně přežil, později ale musel být utracen kvůli nákaze virem ptačí chřipky H5N1 (Foto: Bundesministerium für Finanzen)

Předchozí článek

Po nestorech kaka začínají v novozélandské metropoli hnízdit i původní papoušci kakariki

Dálší článek

Animovaný film Rio o arech škraboškových má pokračování. Premiéra bude na jaře 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější