Devětatřicet měsíců za mřížemi stráví Thajec, kterého loni 25. ledna zadrželi celníci na mezinárodním letišti v Hongkongu kvůli pašování 72 papouščích vajec. Pětatřicetiletý muž převážel v termo tašce tři umělohmotné dózy vyplněné vatou, ve které byla skryta vejce několika papouščích druhů. Pašerák se snažil celníkům namluvit, že jde o vajíčka korel, které nespadají pod úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Celníci ale nechali vejce posoudit odborníky a jednoznačně vyloučili, že jde pochází od korel, protože byla mnohem větší. Muž poté putoval do vazby, informoval hongkongský zpravodajský web The Standard.
Pašerák neponechával nic náhodě a umělohmotné dózy měl napojené na powerbanky, které je po celou cestu zahřívaly. Muž cestoval z Jihoafrické republiky přes Etiopii. Není jasné, zda vejce pocházela z některé z jihoafrických ptačích farem, ale je to pravděpodobné. Forenzním testování vyšlo najevo, že 43 vajec patřilo papouškům spadajícím pod CITES I, jako je ara vojenský nebo žako velký, dalších 29 vajec patřil druhům zahrnutým do CITES II, včetně ary ararauny nebo amazoňana běločelého. Celková hodnota zabavených vajec přesáhla sumu 1,2 milionu hongkongských dolarů (v přepočtu 3,6 milionu korun).
Pašerákovi hrozilo až 10 let a pokuta 30 milionů korun
Hongkongský soud shledal pašeráka vinným z nelegálního dovozu ohrožených druhů a odsoudil ho k 39 měsícům nepodmíněného trestu. Muži ovšem hrozil daleko vyšší trest. Za porušení tamní vyhlášky o regulaci mezinárodního obchodu s ohroženými druhy mohl dostat pokutu až 10 milionů hongkongských dolarů (30 milionů korun) a strávit až 10 let za mřížemi. Hognkong je známý svým bojem proti pašerákům a zátahy proti nelegálně prodávaným ohroženým druhům papoušků a dalších ptáků na tamních ptačích trzích. Většinou jde ale o druhy pocházející z Indonésie.
Paradoxně je ale Hongkong, který díky nelegálně odchyceným kriticky ohroženým kakaduům žlutolícím poskytuje tomuto druhu zázemí pro záložní divoce žijící populaci. Několik ptáků vypuštěných do města patrně poté, co jejich majitelům hrozila pokuta a vězení za chov ohroženého druhu bez důkazu o legálním původu totiž vytvořilo populaci, která se v Hongkongu úspěšně množí. Na papoušky se zaměřili tamní vědci a dospěli k závěru, že Hongkong může sehrát roli záložní populace těchto ptáků, kterých ve volné přírodě v Indonésii rapidně ubývá.
Úvodní foto: Celní úřad Hongkong