Paradox: Singapur je jedním z center nelegálního obchodu s papoušky, 70 % majitelů exotů ale pašeráctví odmítá

Ačkoli je Singapur jedním z nechvalně proslulých center nelegálního obchodování s divokými papoušky, na 70 procent majitelů papoušků v této zemi pašeráctví odmítá a nikdy by si exota odchyceného z přírody nepořídili. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného organizací BirdLife Asia, který se zaměřil na komunitu chovatelů papoušků a majitelů domácích mazlíčků. Chov papoušků v Singapuru je vzestupu a majitelé ochočených ptáků organizují společná setkání spojená s volným létáním. Většina zájemců o papoušky oslovená v průzkumu uvedla, že by byli ochotni zaplatit vyšší částku a čekat déle na papouška, který pochází z chovu, než aby si koupili ptáka odchyceného z přírody. Více než dvě třetiny dotázaných ale netušily, jak je druh papouška, který vlastní, v přírodě ohrožen.

Organizátoři průzkumu získali data ze 145 podrobných dotazníků a 30 osobních rozhovorů s majiteli papoušků z celého Singapuru. Zároveň prošli facebookové skupiny zaměřené na chov papoušků v Singapuru a kontaktovali jejich nejaktivnější členy. Více než polovina respondentů průzkumu byla členem některé z těchto skupin a téměř dvě třetiny uvedly, že právě členství ve skupině je motivovalo ke koupi dalších papoušků. Většina si ptáky pořídila z oficiálních zverimexů, přes internetovou chovatelskou inzerci nebo přímo od chovatelů. To je podle Dr. Jacoba Phelpse z Lancaster Environment Center na Lancasterské universitě, hlavního autora průzkumu, dobrý výsledek a správný krok k tomu, aby tyto komunity nabádaly své členy k pořizování domácích mazlíčků z oficiálních zdrojů.

Další otřesný případ pašování kakaduů moluckých. Na Ambonu zachránili 19 papoušků

Kontroly CITES v Singapuru zpřísní

S tím souhlasí i dr. Anuj Jain z organizace BirdLife Asia. „Společně s těmito zájmovými skupinami můžeme zapracovat na dlouhodobém přesunu obchodování s ptáky směrem k papouškům odchovávaným v zajetí. Naším cílem není zastavit obchodování s papoušky, ale prosadit mezi těmito komunitami odpovědný a udržitelný chov domácích mazlíčků,“ uvedl. Nelegální odchyt exotických ptáků totiž nevede pouze k drancování divokých populací, ale také k ničení jejich přirozených biotopů. Pašeráci ve snaze získat co nejvíce ptáků nezřídka kácí hnízdní stromy a vybírají mláďata z dutin, kam by se jinak nedostali. Nedostatek hnízdních příležitostí pak vede k tomu, že se ptáci přestávají rozmnožovat nebo jsou méně úspěšní a divoké populace klesají.

„Byl jsem svědkem případů, kdy pašeráci převáželi indonéské druhy papoušků z lokalit, kde je odchytili, na černé trhy v Singapuru a Hongkongu složitými transportními trasami za velmi otřesných podmínek. Mnozí ptáci cestou uhynuli,“ popisuje dr. Anuj Jain. Zájemci o koupi papoušků by podle něj měli i u oficiálních obchodů trvat na předložení dokumentů CITES u druhů, které spadají pod tuto úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy. Povinnosti spojené s CITES se v Singapuru donedávna příliš nevyžadovali, to se však v brzké době změní. Jak uvedl server BirdLife.com, singapurský úřad CITES totiž nedávno přešel pod tamní úřad pro národní parky a ten bude daleko důsledněji vyžadovat plnění předpisů spojených s obchodováním s ohroženými druhy zvířat, především pak prokazování jejich legálního původu.

Policie na Severních Molukách zatkla čtyři pašeráky s 212 papoušky. Eklekty, kakaduy a lorii

Úvodní foto: BKSDA Moluky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..