Další otřesný případ pašování kakaduů moluckých. Na Ambonu zachránili 19 papoušků

UVNITŘ VIDEO – Možná si vzpomínáte na kauzu s pašováním kakaduů žlutolících nacpaných do pet lahví, kteří byli odhaleni při kontrole zavazadel v jednom z indonéských přístavů. K podobnému případu došlo minulý týden na ostrově Ambon v souostroví Moluky. Pracovníci Centra ochrany přírody Moluk (BKSDA) objevili při noční kontrole automobilu v přístavu Hunimua 19 kakaduů moluckých převážených v rourách od potrubí. Několik ptáků v době razie vykazovalo slabost a patrně by nepřežili delší transport lodí do cílové destinace. Kakadu molucký je ve své domovině chráněn, v Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden v kategorii zranitelný (VU), podobně jako ara hyacintový.
Divoká populace kakaduů moluckých vykazuje klesající tendenci, zejména kvůli nelegálnímu odchytu pro černý trh s domácími mazlíčky. Kakadu molucký je velmi žádaný na indonéských ptačích trzích, řada papoušků ale putuje do Malajsie a Singapuru a odtud do Thajska a Číny. Jestliže v Evropě se cena kakadua moluckého pohybuje okolo 80 tisíc korun, přímo na Molukách se s nimi obchoduje za zlomek této částky. Každý další zprostředkovatel si k ceně přisazuje vysokou marži. Ptáci zabavení v přístavu Hunimua byli dočasně umístěni v záchranném centru BKSDA, kde se jim dostane potřebná veterinární péče. Poté úřady rozhodnou o jejich dalším osudu, ale pokud tomu nebude nic bránit, budou pravděpodobně vypuštěni zpět do volné přírody.

Indonésie hraje v pašeráctví papoušků prim

Pro ochránce přírody z BKSDA je zabavování pašovaných papoušků téměř denní chleba. Kromě kakaduů moluckých se nelegálně odchytávají i další endemické druhy kakakadů z Indonésie, zejména kakaduové bílí, kakaduové žlutolící, kakaduové šalomounští a kakaduové palmoví. V případě, že jde o mláďata vybraná z hnízd, je velmi problematické takové ptáky vrátit do volné přírody a většinou musí být doživotně chováni v zajetí v některém ze záchranných center. Pašeráci však většinou převáží dospělé ptáky, s nimiž nemají tolik práce a nemusí je ručně dokrmovat. Úmrtnost při nelegálním transportu papoušků je obrovská. Podle neoficiálních statistik hyne více než polovina pašovaných ptáků. Prodejem přeživších ale pašeráci bohatě pokryjí náklady na chycení a převoz všech ptáků.

K TÉMATU: Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

Indonésie je vedle Malajsie považována za jednu z nejvíce postižených zemí, co se týče nelegálního odchytu a obchodování s původními druhy papoušků. Vedle kakaduů jde často o eklekty různobarvé, různé druhy loriů, lorikulů, ale i trichy orlí. V zemi existuje i několik legálních farem, které se zabývají chovem a prodejem exotického ptactva, ve srovnání s počtem nelegálně prodávaných ptáků jde ale o mizivé procento. Indonéské úřady se snaží pašeráctví potírat, nemají ale dostatek strážců a kontrola členitého terénu na mnoha ostrovech je velmi komplikovaná.

Automobil při noční razii v moluckém přístavu (Foto: BKSDA Moluky)
Celá zadržená zásilka (Foto: BKSDA Moluky)
Zabavení papoušci v karanténě (Foto: BKSDA Moluky)

Úvodní foto: BKSDA Moluky
Předchozí článek

Zwolle mělo končit, po Novém roce ale bude hostit hned dvě ptačí burzy měsíc po sobě

Dálší článek

Časopis Papoušci změnil vydavatele a sídlo, už nepatří nakladatelství Dona

2 Comments

  • Plakal by som, keď to vidím. Ale hlavne že prežili. Koľké papagáje ale také čosi neprežijú a nikto sa to nedozvie.

  • Chudáci zvířata to hlava nebere co lidi dokážou na nevyných zvířatech. Měli by za týrání být pořádné tresty. Přeji papouškům už jen lásku a něžně zacházení nejlépe volnost.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější