Kakadu bílý (Cacatua alba)

Společně s kakaduem moluckým je největším z bílých kakaduů. Jak název napovídá, je zcela bílý, až na spodní stranu letek a ocasu, které mají žlutavý nádech, stejně jako lysé okruží okolo oka. Zobák má šedočerný, oko je u samce tmavě šedé až černé, u samice červenohnědé. Dorůstá délky 52 cm a hmotnosti do 1 kg.

Ve volné přírodě obývá tento druh papouška jen několik ostrovů v jihovýchodní Asii, jmenovitě Obi, Batjan, Halmahera, Ternate, Tidore, střední a severní Moluky a další ostrůvky v Indonésii. O jeho životě v původním biotopu se toho ví málo, protože všechny ostrovy, na kterých žije, jsou jen velmi málo navštěvované. Proto se také těžko odhaduje počet jedinců divoké populace. Aktuálně se uvádí čísla od 40 do 180 tisíc exemplářů.

Chov v zajetí

Celkem běžný druh bílého kakadua, vedle kakadua žlutočečelatého a kakadua žlutolícího asi nejčastěji chovaný. Jako další velké druhy kakaduů je velmi destruktivní, proto potřebuje bytelné chovné zařízení a pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Samci mohou být velmi agresivní, zvláště v době toku a hnízdění, kdy mohou napadat i samice. Kakadu bílý je velmi často chován i jako domácí mazlíček, a to i v tuzemsku.

Prvního odchodu v České republice docílil v roce 1978 Václav Humpl. Od té doby počty chovaných ptáků mezi českými chovateli výrazně vzrostly a každoročně je zaznamenáno mnoho odchovů. Přesto nepatří k úplně běžným druhům, protože je náročný na chovatelské zařízení, dokáže být velmi hlučný a není levný (i když oproti vzácnějším druhům je jeho cena celkem příznivá).

Dostupnost a cena

Tento papoušek je na českém trhu běžně k dostání, pravidelně se objevuje v inzerci na chovatelských webech. V roce 2011 se jeho cena pohybovala okolo 25 až 30 tisíci korunami za mládě. Samice a pohlavně dospělí ptáci bývají dražší. Často bývá chován i jako domácí mazlíček, mláďata bývají ručně dokrmovaná pro pozdější ochočení. Ochočení samečci jsou ale rizikoví, může se u nich projevit nečekaná agrese.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Praha
ZOO Brno
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)
ZOO Zlín


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..