Opakované porušování zásad obchodování s ohroženými druhy zvířat vedlo k dočasnému vyloučení Bangladéše z mezinárodní úmluvy CITES. V praxi to znamená, že legální cestou se nedají exempláře CITES do Bangladéše dovézt, ani vyvézt z této země. Rozhodnutí Sekretariátu CITES přišlo poté, co stát selhal při kontrolách nelegálního obchodu s ptáky, zejména pak ohroženými druhy papoušků. Server Mongabay.com, který o situaci informoval, v této souvislosti zmiňuje dovozy arů zelených, arů kaninda, arů vojenských, aratingů žlutých, ale také kakariků rudočelých. Mají za nimi stát ptačí farmy, které dovážejí ptáky ve velkém a porušují pravidla. Šesti z 82 registrovaných farem v Bangladéši proto byla pozastavena činnost.
Zásadní informací pro Sekretariát CITES byl fakt, že orgán ochrany přírody, který v Bangladéši vydává dovozní a vývozní povolení pro ohrožené druhy, u ptáků, s nimiž se obchodovalo, uváděl, že nespadají pod CITES a automaticky tato povolení vydával. Při kontrole těchto dovozů a vývozů se ale přišlo na to, že řada ptáků je ohrožena a vztahuje se na ně CITES. „Někteří dovozci byli zapojeni do nezákonných aktivit, jako je dovoz ptáků zařazených do CITES tím, že od nás odebírali povolení, o která žádali s tím, že nejde o ptáky spadající do CITES,“ přiblížil webu Mongabay.com Imran Ahmed z oddělení ochrany přírody úřadu, který povolení vydává. Jakmile se přišlo na rozsáhlé podvody, úřad spustil hloubkovou kontrolu vydaných povolení.
Úřady se soustředily na ptačí trhy a podvody jim unikaly
Podle experta na ekologii a ochranu biodiverzity Pavla Patha k chybám došlo kvůli neznalosti úředníků, kteří nedokáží rozlišit, jaké druhy ptáků spadají pod CITES a jaké ne. Úředníci pak raději zasahují proti prodejcům na velkých zvířecích trzích, což jim přináší mediální pozornost a popularitu, ale mezitím jim pod rukama probíhají mnohem větší podvody. „Pozastavení našeho členství v CITES je skutečně politováníhodné,“ prohlásil poradce bangladéšského ministra životního prostředí Syeda Rizwana Hasan. „Sám jsem se úřadu ujal teprve před několika dny, ale už jsem dal ministerským úředníkům pokyn, aby neprodleně napravili všechny chyby a rozptýlili obavy Sekretariátu CITES. Doufám, že se nám brzy podaří pozastavené členství obnovit.“
Vyloučení Bangladéše ze signatářů CITES má dopad i na české chovatele. „Mezinárodní obchod s ptáky chráněných CITES je v tuto chvíli s Bangladéší pozastaven, Česká republika toto rozhodnutí respektuje a nebude z této země žádné CITES ptáky dovážet ani do ní žádné vyvážet až do odvolání tohoto pozastavení,“ potvrdil na dotaz serveru Ararauna.cz Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí. Jenom v loňském roce se z České republiky do Bangladéše vyvezlo 337 papoušků, z toho 13 amazoňanů modročelých, šest papoušků královských, čtyři amazoňani žlutolící, 20 papoušků červenokřídlých, dva arové harlekýni (kříženci ary zelenokřídlého a ararauny), 40 papoušků patagonských, 20 kakariků žlutočelých, osm papoušků rudobřichých, 42 rosel penant, 120 rosel pestrých, 36 papoušků Alexandřiných, 20 papoušků zpěvavých a šest papoušků červenotemenných.
Úvodní foto: CITES