Bezesporu nejčastěji chovaný druh rosely v zajetí, zároveň i nejpestřeni zbarvený zástupce celého rodu. Shora až po břicho je červená, u zobáku má bílou lícní skvrnu. Dolní část břicha má žlutou, peří okolo nohou a kostřec jsou žlutavě zelené. Hřbetní letky má černé se zelenožlutým lemováním, lopatky jsou černé a ohbí křídla tmavě modré. Ocasní pera zelená s modrým lemováním, spodní krovky ocasní jsou červené. Oko je černé, zobák světle šedý a běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 33 cm a hmotnosti do 120 g.
Divoká populace obývá jihovýchodní Austrálii a Tasmánii. Na kontinentu se zdržuje spíše v přímořských oblastech a o biotop se dělí s roselou penant. V hlubokém vnitrozemí se nevyskytuje. Je velmi hojným druhem, existují tři poddruhy: rosela pestrá východní (Platycercus eximius eximius), rosela pestrá nádherná (Platycercus eximius elecica) a rosela pestrá tasmánská (Platycercus eximius diemensis), která žije výhradně na ostrově Tasmánie. Odlišuje se větší bílou lícní skvrnou a mohutnější hlavou a hrudí.
Chov v zajetí
Nejčastěji chovaný druh rosely a jeden z nejčastěji chovaných papoušků vůbec. Chovatelé oceňují její pestré zbarvení a odolnost, protože podobně jako většina australských druhů může být chována v celoroční venkovní voliéře bez vytápěných záletů. Jde o aktivního letce, proto vyžaduje prostornější voliéry o délce alespoň tři metry. Velmi dobře odolává mrazu, v zimě se dokonce ráda ve venkovní voliéře koupe.
Rosela pestrá se snadno odchovává a je vhodná i pro začátečníky. Vedle přírodní barvy existuje celá řada barevnýc mutací. Mezi chovateli se vyskytují prakticky jen poddruhy rosela pestrá východní a rosela pestrá nádherná, ovšem prakticky už ne v čisté formě, protože se v zajetí poměrně často kříží. Vzhledem k tomu, že v době hnízdění může být agresivní, je dobré chovat jednotlivé páry odděleně.
Dostupnost a cena
Běžný druh papouška, který je k dostání snad na každé ptačí burze a ve zverimexu. V zajetí jsou chovány dva poddruhy a mnoho barevných mutacích. Na chov je vhodný i pro začátečníky. Cena mladých přírodně zbarvaných ptáků se v roce 2013 pohybovala okolo 500 korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
1 Comments
Naučí se rosela když je puštěná na prolet, vracet spátky do klece/voliéry?