Jeden papoušek, dva totožné testy DNA s jiným výsledkem. Kdo lže?

Pokud bezmezně věříte klinickým testům pohlaví papoušků prostřednictvím jejich DNA, měli byste zbystřit. Serveru Ararauna.cz se dostal do rukou případ mláděte žaka velkého, k němuž existují dva totožné doklady o pohlaví, přičemž jeden tvrdí, že jde o samce, a druhý hovoří o samici. Doklady vystavila olomoucká klinika Genexone a už laickým pohledem je jasné, že jeden z nich je falzifikát. Jen není tak úplně zřejmé, kdo ho vytvořil a proč.


Na případ redakci Ararauny upozornila Jolana Býčková ze Zlína, která si přede dvěma lety pořídila mládě žaka od chovatele Pavla Čecha z Hranic na Moravě. Odpověděla na internetový inzerát a po osobní návštěvě u chovatele se domluvila na odběru mladé samičky. Dokonce si přímo vybrala konkrétního papouška, který ještě neměl hotové testy DNA, ale podle chovatele mělo jít s největší pravděpodobností o samici.

Baruška, z níž se nakonec vyklubal Bárt – Jolana Býčková mládě žaka nejprve pojmenovala Baruška, protože věřila, že jde o samičku. Nakonec papouška musela přejmenovat na Bárta. (Foto: archiv Jolany Býčkové)

„Chovatel věděl, že s přítelem chceme pouze samičku, proto jsme se domluvili, že si ji vezmeme asi za tři týdny až měsíc, jakmile budou hotova veškerá vyšetření a určení pohlaví, aby bylo vše na sto procent jisté. Měli jsme vybranou samičku i bez ověření, protože tvrdil, že to pozná podle hlavičky,“ popisuje Jolana Býčková. Papouška si vyzvedli v červenci 2010, ale požadovaná vyšetření ani test pohlaví nedostali. „Chovatel je neměl, protože prý ještě nepřišla poštou, takže je slíbil dodat později. S partnerem jsme se domluvili, že ji bereme i tak,“ pokračuje Býčková.

Už cestou z Hranic do Zlína ji prý překvapilo, že mládě stále křičí a žadoní o žrádlo. Žako byl v době prodeje teprve dvouměsíční, což podle chovatele, který ho prodával, byl ideální věk pro to, aby maximálně přilnul k novému majiteli. Jolana Býčková ale neměla žádné zkušenosti s dokrmováním neodstavených mláďat a zažila si poměrně perné chvilky, když se snažila papouška krmit granulemi, které měla dostat společně s koupeným papouškem. Pomohli jí až další zkušení chovatelé, kteří jí poskytli dokrmovací kaši a naučili ji, jak se papoušek správně dokrmuje.

Po této zkušenosti Jolana Býčková znejistěla a žádala od prodejce slibovaná vyšetření papouška. „Asi měsíc jsem čekala, několikrát se Pavlu Čechovi připomněla, ale pokaždé mi bylo řečeno, že je už posílá,“ líčí. Když po několika urgencích potvrzení skutečně přišlo, dokument Jolanu Býčkovou hodně překvapil: „Nebyl to originál, ale nějaký vytištěný kus papíru a podpis byl velmi neumělecky obtažen. Zavolala jsem tedy na telefonní kontakty kliniky Genexone, která test prováděla, a od nich jsem se dozvěděla, že vyšetření je sice v pořádku a papoušek je zdráv, ale že to není samička, nýbrž samec!“ Chovatel prý v dané snůšce žaků ani žádnou samici neměl.

„Okamžitě jsme mu volali, co to má znamenat. Byl arogantní a sprostý. Řekl, že jeho manželka za jeho zády naši samičku prodala,“ dodává Jolana Býčková. Společně s přítelem prý chovatele donutili, aby jim zaslal pravý test. Oba dokumenty nyní poskytli serveru Ararauna.cz (viz níže). Z testů je patrné, že jsou opravdu totožné, až na konečný verdikt o pohlaví a převažujících genech v papouščí DNA. Na první pohled pravý test uvádí, že jde o samce, zjevná kopie s obtaženým podpisem mluví o samici.

ČTĚTE TAKÉ: Chovatelé kritizují pražskou skupinu Parrots.cz kvůli špatnému zacházení s papoušky

Chovatel Pavel Čech, který měl podle Jolany Býčkové dokument zfalšovat, ale jakýkoli podíl na záměně výsledků testu odmítá. „Proč bych to měl dělat? Nemám to zapotřebí. Mám 24 chovných párů žaků, neustále mám na výběr 15 nebo 20 mláďat. Nemám tedy jediný důvod, proč bych dělal ze samce samici, obzvlášť, když chce někdo žaka domů,“ řekl Čech serveru Ararauna.cz. „V dokladech mám naprostý pořádek. Okamžitě bych vám mohl ukázat 100 testů, u každého můžeme zavolat do laboratoře, kupci a uvidíte, že všechno bude sedět.“ Chovatele naopak překvapuje, že se stížnost objevuje až dva roky po údajném zfalšování testů.

„Proč se neozvala přímo mě za měsíc nebo za dva, když něco takového tvrdí? Přede dvěma lety koupila ptáka a teď zjistí, že k němu existují dva testy? To je nějaké divné, ne?“ ptá se Pavel Čech. Server Ararauna.cz se tedy obrátil přímo na olomouckou kliniku Genexone, která zmíněný test pohlaví u mláděte žaka přede dvěma lety provedla, a poskytnul jí oba dokumenty – pravý výsledek testu a jeho falzifikát. Zajímalo nás, jak se laboratoř vypořádá s faktem, že někdo – ať už by to byl kdokoli – její výsledky falšuje a v podstatě ji tak nepřímo poškozuje.

Falešný a původní originální test DNA žaka od kliniky Genexone

Ve velmi krátké době po odeslání žádosti se redakci ozval zástupce Genexone Radek Vodička. Existence dvou totožných testů s rozdílnými výsledky ho překvapila, vyvrátil však možnost, že by klinika poskytla originál pravého výsledku testu někomu jinému kromě objednavatele, tedy Pavla Čecha. „Vždycky, když vydáváme kopii nějakého testu, jde o opis, na kterém nemůže být totožné razítko a podpis jako na originálu,“ vysvětlil Vodička. Kdyby tedy Jolana Býčková dostala od Genexone opis testu žaka, který si přede dvěma lety objednal Pavel Čech, a srovnala ho s údajnou falešnou kopií, kterou jí měl zaslat, musely by se lišit v umístění otisku razítka i podpisem.

Totéž řekl redakci serveru Ararauna.cz i sám Pavel Čech. „Pokud měla v ruce test od Genexone, mohla si podle něj udělat jakýkoli další,“ namítá a naznačuje tím, že falešnou kopii mohl vytvořit prakticky kdokoli, kdo se dostal k původnímu originálu dokumentu, nebo dostal opis a z něj udělal další dokument. Včetně Jolany Býčkové. Jaký by k tomu mohla mít důvod? Pavel Čech tvrdí, že už v době, kdy si od něj žaka kupovala, chtěla si domluvit slevu, na kterou však nepřikročil. „Je to prostě pomluva. Mám úspěch a lidé mi ho závidí. Jen za ním nevidí tu dřinu,“ postesknul si.

Jolana Býčková ale odmítá, že by od Genexone získala jakýkoli dokument. Na kliniku podle svých slov pouze telefonovala, rozdílný výsledek testu oproti tomu, který jí zaslal Pavel Čech, se tedy dozvěděla pouze ústně. A pravý test jí měl potom na nátlak zaslat sám Pavel Čech. To by odpovídalo i tvrzení Radka Vodičky z Genexone, že falešnou kopii testu bylo možné vytvořit pouze z originálu, poskytnutého jeho objednateli. Jenže proč by Pavel Čech posílal Jolaně Býčkové nejprve falešný dokument a poté rozdílný originál? Tím by se sám usvědčil ze lži.

Mládě žaka krátce poté, co si jej Jolana Býčková dovezla od Pavla Čecha. V té době mu byly dva měsíce. „Když jsme si žaka kupovali, Pavel Čech měl dva chovné páry žaků a ne 24, jak dnes tvrdí,“ říká. (Foto: archiv Jolany Býčkové)

Na druhé straně se můžeme ptát, co by z případného falšování testu pohlaví žaka měla mít Jolana Býčková? Chtěla se snad Pavlu Čechovi pomstít za to, že jí papouška neprodal se slevou, jak tvrdí chovatel? (Jolana Býčková jakékoli smlouvání o ceně papouška ze své strany odmítá) V její neprospěch mluví fakt, že případ zveřejnila až dva roky poté, co se stal. Prodlevu vysvětluje tím, že původně svoji negativní zkušenost nechtěla zveřejňovat a odrazoval ji od toho i její přítel, přesvědčily ji ale obdobně laděné příběhy zveřejňované v diskusním fóru na webu iFauna.cz, které se rovněž týkaly Pavla Čecha, a chtěla tak varovat ostatní.

Zmiňovaná diskuse se týkala především prodeje neodstavených velkých druhů papoušků, arů a žaků, kteří nebyli zvyklí přijímat dokrmovací kaši. Pavel Čech si na tuto výměnu názorů na diskusním fóru iFauny moc dobře pamatuje, osobně intervenoval u vydavatele webu, aby jeho jméno z diskusních příspěvků odstranil. „Druhý den bylo moje jméno všude smazané. Řekli mi, že nemůžou vymazat celou diskusi, protože by to byla cenzura, ale moje jméno tam taky nemohli nechat, abych je nemohl žalovat,“ líčí. Sám prý skutečně papoušky nedokrmuje kaší, ale vlastnoručně míchanými dokrmovacími směsi. „Zvířata krmím od prvního dne lžičkou,“ vysvětluje. Sondy zásadně nepoužívá a mláďata si podle něj na tento způsob dokrmování lehce zvykla.

Diskuse na iFauně se zúčastnila i Jolana Býčková, a zveřejnila na ní i informaci o zfalšovaném testu pohlaví u jejího žaka. Pavel Čech reagoval výzvou, že každému, kdo doloží, že něco zfalšoval, zaplatí deset tisíc korun. „Nikdo se neozval,“ konstatuje. Případ tak zůstává otevřený. Jediné, co s jistotou víme, je existence dvou totožných testů DNA s rozdílným výsledkem, z nichž jeden někdo zfalšoval. Kdo a proč? O tom lze jenom spekulovat.


[poll id=“38″]

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro tento víkend

Dálší článek

Kolik papoušků z přílohy CITES I mají čeští chovatelé? Podívejte se

26 Comments

 • Tak osobně věřím J.Býčkové, protože nevidím důvod, proč by si něco takového vymýšlela – ani žádný zisk by z toho neměla na rozdíl od chovatele! Každý nechť si udělá svůj názor!

  • Já mám od pána žakyni samici a taky odstavenou velice brzo. Žako uměl jíst ze lžičky a byl naprosto v pořádku. Nenastal s ním žádný problém a nevidím jediný důvod, proč by pán měl falšovat DNA test, když v jeho bytě bylo asi 30 mláďat žaků, ze kterých určitě musí vyrůst i holky.

   • Milá paní, v době kdy já jsem kupovala od pana Čecha žaky tak měl možná dva páry:-) takže nebyl výběr jaký je teď. Samozřejmě každý máme svoji zkušenost a buďte ráda že máte takovou. Hezký den

   • Paní Býčková po přečtení Vašeho příspěvku mě vyschlo až v krku. Také máme papouška od pana Čecha (samičku Amálku 4 roky), které chceme pořídit ptačího kamaráda. Okamžitě jsem vyhledala testíky, které jsem dostala k papouškovy a zjistila jsem, že mám pouze kopii, nikoli originál. Tudíž netuším, zda máme po celou dobu samičku nebo je tomu jinak. Ihned ráno budu volat do GENEXONE a jen doufám, že mi dle čísla kroužku a datumu sdělí pravdivé informace. Nerada bych se dočkala toho, že bych měla nakonec dva samečky a jeden druhého by např. ukloval.Děkuji, že jste příspěvěk a vaši (né bohužel milou) zkušenost s chovatelem zveřejnila :)) Každopádně pokud se potvrdí, že by nakonec naše samička byl sameček i přes to jí/ho budeme milovat jako doposud!

    Hezký den….Katka

   • Dobrý den Katko, náš Bárt bude mít také 4 roky, takže jsou skoro stejně staří:-) já jsem mu již samičku koupila je jí nyní 10 měsíců. Určitě do Genexone zavolejte, protože jinak nemáte jistotu. Budu ráda když se mi ozvete na můj mail jolana.byckova@gmail.com. Ráda bych Vás poznala více a vyměnila si pár pro mě a určitě i pro Vás důležitých informací. Držím moc moc palce. Určitě napište jak to dopadlo, těším se na dobrou zprávu:-)
    P.S. Tenhle článek vyšel právě proto aby varoval před koupí mláděte od tohoto pána a popřípadě aby se osoby které mají zkušenost s tímto člověkem nějak zkontaktovaly. Hezký den Jolana

 • Tak pokud se mám vyjádřit,tak je to přinejmenším „divné“ a setkat se s něčím takovým by nechtěl zřejmě nikdo z nás.Já osobně si nedokážu představit,že bych si pořídil do páru druhého papouška a po čase zjistil,že je tomu jinak…
  Pokud bych měl ale posoudit pode zde napsaného,tak bych se přiklonil na stranu Jolany…

 • Věřím Jolaně. A odsuzuji chovatele, kteří prodávají ještě neodstavené mládě někomu,kdo nemá žádné zkušenosti s ručním dokrmováním a jeho odstavem!!! A ještě říká takové nesmysly jako že je to ideální věk pro to, aby žako maximálně přilnul k novému majiteli.

  • Jojo absolutní souhlas 👍👍👍
   A teda, když jí to tak řekl jako bylo napsáno,tak je to obyčejná vyžírka, která čeká jen na peníze a s chovatelem nemá nic společného!!!

 • Jestliže pani měla kupní smlouvu, a tu mít měla, tak v ní mělo být, že kupuje 0,1 a pak dle mého, po zjištění, že se jedná o 1,0 od smlouvy mohla odstoupit.

  • To už je otázka,zda měla kupní smlouvu či nikoliv.Ono když už máte nějakou dobu papouška doma,tak ho těžko budete dávat pryč,jak nějaké auto.Co myslíte???

   • Jestliže chtěla samičku, měla by trvat na samičce a jestli papouška nechce vrátit, tak nevím co řeší. Nicméně podvod je podvod a já bych asi spolu s Genoxe podal trestní oznámení, pokud je vše tak jak píše a má tedy doklady k dispozici. A jestliže neměla smlouvu, koupila zajíce v pytli, v tom případě, bohužel… – takto to chodí odjakživa

   • Co to plácáte o zajíci v pytli???Proč by měl někdo vracet papouška po zhruba 2měsících,co si ho koupil???Jde o to,že kdyby mi kdokoliv prodal např. na dopárování papouška a já posléze zjistil,že je tomu jinak,tak nevím,nevím…!!!Podání trestního oznámení z kterékoliv strany by dle mého bylo v tomto zbytečné a skončilo by PATOVĚ,protože by nebylo možné nikomu dokázat,kdo vlastně doklady „zfalšoval“…

 • Podvod je odjakživa podvod, nazývá se to také kriminálním jednáním. Na zmiňovaného chovatele jsem již slyšel mnoho nepříznivých ohlasů a pro mně je to jasné … článek je přínosný, ale i tak by měl každý podvedený podat trestní oznámení. Vše by mělo fungovat tak, aby byl podvodníkům chov zakázán a podvod po zásluze potrestán.

 • Znám hodně případů se špatnou zkušeností s tímto chovatelem, nechápu že ještě nikdo nic neudělal. Pán umí jenom vyhoržovat, ale nic neudělá, protože moc dobře ví že by to projel. Klobou dolů před Jolanou Býčkovou, protože je první do se nebál svůj příběh zveřejnit. Tento pán si říká chovatel, ale jde mu jenom o peníze a to že ty zvířata v mnoha případech trpí je mu úplně jedno. Doufám že není poslední kdo se ozve….hezký den všem:o)

 • Když to taky čtu,tak je mi jasné že jde jen o zviditelnění těchto stránek..Pokud by paní sama nechtěla, tak si papouška neměla brát,když jasně věděla, že ještě nejsou výsledky testů.Jakožto chovatel také vím, že originál testů dostane od laboratoře pouze chovatel,jenž je uveden na testu.Proto nechápu, proč by zmiňovaný chovatel dával paní jeden test na samce a druhý na samici????To by byl asi naprosto padlý na hlavu.Kdo ví , zda tato paní nemá co do činění s těmito stránkami.

  • Můžu Vás ujistit, že Jolana Býčková nemá co dočinění s webem Ararauna.cz. Osobně ji vůbec neznám. Předpokládám, že reagovala na moji dřívější výzvu, aby se ozvali lidé, kteří mají negativní zkušenost s některými chovateli. Prostor dostala jak ona, tak Pavel Čech a tento web netvrdí ani o jednom, že má pravdu a že ten druhý je gauner. Názor si musí udělat každý čtenář sám.

 • Nechápu co tady řešíte a proč pomlouváte slušného člověka a skvělého chovatele? Když někdo umí, pak se ukáže závist a příjdou pomluvy. Mám od pána aru zelenokřídlou, nejlepší mazel mezi papoušky. A pokud bych měla jít někdy opět kupovat papouška, nešla bych nikdy nikam jinam!!! Výjmečný člověk a skvělý chovatel. Jen jak je vidět každý úspěch něco stojí. A pomlouvat tímto způsobem je nejjednodušší! Tohoto chovatele mohu jen a jen doporučit. Je smutné jak jsou lidé zákeřní, pokud někdo něco dokáže.

  • No,nestačím se divit,jako nezávislý čtenář,který je zde téměř poprvé na těchto stránkách,jak jsou až uměle napsány dvě poslední reakce a nedivil bych se,kdyby byly psány jednou osobou spolupracující s uuvedeným údajným p.Čechem.Bohužel můj známý si od něj letos koupil také aru a problém byl hned jeden a to dost velký,protože mládě bylo nedokrmené a kamarád o tom nic nevěděl a tak se dalších hafol peněz se provolalo se známými chovateli,aby mládě nestrádalo.Já osobně věřím p.Býčkové a hotovo…

 • Nevím co bych měla p. Čechovi závidět, opravdu není co:o))
  Každý kdo se nad tímto článkem aspoň trochu zamyslí, tak musí pochopit o co jde…
  Hlavně nevím co bych získala falšováním dokladů, ale jsem ráda že je na světě víc těch kteří mají všech pět po hromadě:o))

 • Je smutné, že na jedněch stránkách paní Byčková uvádí že ORIGINÁL testu si sama vyzvedla OSOBNĚ v laboratoři Genexone a tady píše, že jí po urgování byl zaslán. Paní totiž zjistila že ve zmiňované laboratoři dostane pouze OPIS!!! Originál dostane pouze zadavatel. To znamená, že pokud má originál, pak jej má pouze od chovatele. Paní Byčková zamyslete se nad tím co, kdy a kde píšete!!! Kdo čte a sleduje témata, tak ví že pokaždé píšete jinak. Je smutné, že tak chytrý papoušek jakým žako je, se dostal do takových rukou. A je úplně jedno od jakého chovatele.

  • Nikde jsem neuvedla že jsem si vyšetření sama vyzvedla:o)) Mě nenachytáte:o))) Já jsem od Genexone nikdy nic zasílat nechtěla, jenom jsem si telefonicky ověřovala pravost cáru papíru který mi přišel od Čecha. Nemám se nad čím zamýšlet:o))) vše je pravdivé a ať si každý udělá názor sám!!! Takových jako jste vy je opravdu málo a to mě moc těší. Přeji Vám hezké léto:o)

 • S Pavlem Čechem jsme byly spokojeni.Koupila jsem si u něj Aru a dostala jsem k němu potřebné informace,doklady i krmivo.Brala jsem si mládě na dokrmení a bez problémů mi bylo vysvětleno jak postupovat při dokrmování.Nechápu jak si někdo může koupit papouška a neví že ho má ještě dokrmovat!Věřím Pavlu Čechovi a myslím si že je to dobrý chovatel.Spíš to vypadá,že mu chce někdo uškodit.

 • Dobrý den,chtěla bych se také podělit o svou zkušenost s panem Čechem,který si říká chovatel.Před rokem a půl jsem si koupila od pana Čecha mládě žaka.Při návštěvě jsem měla možnost vybrat si ze dvou mláďat .Zarazilo mě,že mláďata nejsou ještě odstavená,ikdyž mě po telefonu pan Čech ujistil,že papoušek už sám přijímá potravu,což nebyla pravda.Uděla jsem tu velikou chybu,že jsem se nechala přemluvit,ať si papouška koupím,že dokrmování sama zvládnu.Dostala jsem instrukce jak papouška dokrmit a na cestu granule Tropical,které jsem měla rozmixovat s vodou a papouška po lžíci dokrmovat.Po příjezdu domů nastal kolotoč hrůzy pro mě i pro papouška,protože jsem si vůbec neuměla poradit a pan Čech nereagoval na telefon.
  Byla jsem opravdu zoufalá a nevěděla co dělat.Nakonec jsem získala kontakt na manžele Bartlovi a od nich kontakt na paní doktorku Vaidlovou,kteří mi poradili s dokrmováním a péčí o našeho Čendouška.K paní doktorce Vaidlové jsem dojížděla v pravidelných intervalech,neboť poté nastal problém s přechodem na pevné krmení.Jen díky trpělivosti a pomoci paní doktorky Vaidlové se nám to společně podařilo.Chtěla bych tímto příběhem apelovat na všechny milovníky papoušků a budoucí majitele,kteří si chtějí opeřeného miláčka pořídit,aby si mládě koupily jen od prověřených chovatelů a vždy jen takového papouška,který je již plně odstavený , sám přijímá potravu a především si předem zjistily veškeré informace o chovu papouška a nenechaly se díky neznalosti přemluvit
  ke koupi neodstaveného papouška tak jako já.Zároveň bych chtěla poděkovat všem těm seriozním chovatelům,kteří se s láskou a péčí o své opeřené miláčky řádně starají a poskytují jim veškerý svůj volný čas a láskyplnou péči.

  • Dobrý den,
   děkuji Vám za Váš komentář k článku. Bohužel je takových případů opravdu hodně. Člověk se nechá nalákat doslova zblbnout a potom neví co dělat. Důležité je že je Váš Čenda v pořádku a vše dobře dopadlo:o)) Pokud budete chtít kontaktujte mě na mém mailu jolana.byckova@gmail.com

 • Mala som podobny problem. Nakoniec sa zistilo, ze chovatel odsklbol perie od samice a dal vystavit DNA certifikat pre mladatko- a mal samicku, ktoru predal za viac penazi. Samozrejme,ze ja som si dala papagaja nanovo otestovat a bol to samcek. Po tomto pripade si ziadam odobratie vzoriek veterinarom, ktory aj sam posle zapecatene vzorky do laboratoria, cize chovatel ich nemozeme zamenit.Odvtedy DNA-certifikaty su 100%-ne

  • Dobrý den,
   prosím VŠECHNY chovatele, kteří měli PROKAZATELNĚ negativní zkušenost s panem Čechem, ať se mi ozvou na email michal@exomed.cz Opakovaně napadá práci mě a mých kolegů a mě to přestává bavit, máme v plánu řešit to právní cestou. Nikdy jsem netvrdil, že naše laboratoř je bezchybná, žádná není, nicméně po přečtení této diskuse jsem se rozhodl, že od podobného člověka se očerňovat nenecháme. S díky a pozdravem, Michal Sloboda, Exomed.cz

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější