Kolik papoušků z přílohy CITES I mají čeští chovatelé? Podívejte se

Nejčastěji chovaným druhem papouška, který podléhá povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES I, je u nás amazoňan kubánský. Vyplývá to ze statistiky registrovaných ptáků, kterou si server Ararauna.cz vyžádal od ministerstva životního prostředí. Jenom od roku 2004, kdy tento resort spravuje centrální registr CITES pro celou Českou republiku, zaregistroval celkem 953 exemplářů amazoňana kubánského. Naopak nejméně četným druhem je amazoňan ohnivý, kterého registr od roku 2004 zaznamenal jen jedinkrát.

Počty jsou přibližné, bez úhynů a prodejů do zahraničí

Čísla však neodpovídají úplným počtům chovaných papoušků v České republice, protože neobsahují ptáky registrované před rokem 2004, kdy ještě neexistovala centrální evidence a správu CITES si dělaly jednotlivé kraje, správy chráněných krajinných oblastí a ještě před nimi okresní úřady. A jak upozorňuje Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí, určitý rozpor může být i v číslech z centrálního registru: „V tabulce jsou zahrnuty exempláře zaregistrované od května 2004 po současnost, nejsou v ní uvedeny uhynulé exempláře nebo jedinci prodaní do zahraničí.“

Přesto jde o zajímavý vývoj chovu jednotlivých druhů papoušků, který naznačuje, jak moc jsou některé druhy mezi českými chovateli populární. Z velkých arů například významně stoupl počet chovaných arů arakang, kteří se ve statistice umístili na čtvrté pozici za amazoňanem kubánským, amazoňanem velkým (642 ex.) a amazoňanem vínorudým (386 ex.). V České republice jich bylo za posledních osm let zaregistrováno 354. Významně dost se u nás chová i arů vojenských, jichž ve stejném období zapsal registr 167 – dokonce víc, než dosud četnějších arů marakán (těch registr evidoval 156).

Mezi nejvzácněji chované druhy papoušků u nás patří vedle amazoňana ohnivého, který žije výhradně na karibském ostrově Svatá Lucie a divoká populace čítá asi 800 jedinců, ara kobaltový, jehož tři exempláře zajistili předloni celníci společně s inspektory životního prostředí českým překupníkům a umístili je do pražské zoo, nebo kakadu filipínský, jichž registr zapsal od roku 2004 jen deset. Výrazně četnější je přitom kakadu palmový, jichž bylo za tuto dobu registrováno 34, ale třeba i kakadu molucký se 134 registracemi.

Překvapení? Velký počet arating žlutých

Nejvzácněji chovanými ary v Česku, pokud pomineme výjimečný případ arů kobaltových, jsou arové zelení, jichž stát eviduje od roku 2004 pouze 32. O dvacet exemplářů více zapsal u arů horských. Pod stovkou registrovaných jedinců se pohybuje statistika arů kanind (78 ex.), jejichž divoká populace klesla už jen na něco přes sto jedinců, ale také arů hyacintových, jichž bylo v republice jen za posledních osm let registrováno 70 (to je o jednoho více než na přelomu roku, kdy server Ararauna.cz žádal poprvé ministerstvo životního prostředí o data z registru CITES).

Překvapivý je poměrně velký počet chovaných arating žlutých, které patří mezi výrazně dražší a vzácnější papoušky. Od roku 2004 jich český registr CITES evidoval 89. K méně chovaným druhům naopak spadají papoušek žlutoramenný (11 registrovaných ex.), papoušek černočapkový (13 ex.) a amazónek červenohlavý (28 ex.). První příloha CITES obsahuje celkem 51 druhů papoušků, z toho český registr od roku 2004 zaregistrovat zástupce 32 z nich. Server Ararauna.cz připravuje srovnávací tabulku, v níž bude zveřejňovat počty registrovaných exemplářů v České republice za jednotlivé roky.

Úvodní foto: ibc.lynxeds.com

Předchozí článek

Jeden papoušek, dva totožné testy DNA s jiným výsledkem. Kdo lže?

Dálší článek

Divoké kočky decimují populaci papouška zemního západního v Austrálii

6 Comments

  • Nevím, jak moc jsou tato čísla průkazná, ale na Moravě jsme osobně viděl v nejmenovaném chovu 5 párů guildingů a nějaké odchovy.

    • Ano, to se ale nevylučuje – znovu opakuji, že jde o údaje od doby, co existuje centrální registr CITES, a ten existuje teprve od května 2004. Tuším, jakého chovatele máte na mysli, a ten má skutečně několik párů amazoňanů ohnivých. Ten jeden registrovaný od roku 2004 může být jedno odchované mládě. Netuším, zda jich za posledních osm let odchoval více, každopádně všechna by je měl taky registrovat, takže by se v tom centrálním registru objevila.

    • Je řeč o panu Nedělníkovi??

  • Jak je to s tema zlutoramennyma – neni na ne udelena vyjimka? psephotus dissimilis a chrysopterygius

    • Výjimka by měla být na druhy Cyanoramphus novaezelandiae a Psephotus dissimilis – dle přílohy X nařízení Komise (ES) č. 865/2006

  • Jakou výjimku máte na mysli?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější