Amazoňan kubánský (Amazona leucocephala)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších druhů amazoňanů. Celkově je zelený, peří má na konci černé lemování s modrým nádechem. Čelo, přední část temene a okolí oka má bílé, uzdičku, líce a hrdlo růžově červené. Příuší je černé, oko olivově zelené, běhák růžový. Dorůstá délky až 34 cm a hmotnosti do 250 g (záleží však na konkrétním poddruhu, které se navzájem liší i zbarvením).

Žije výhradně na Kubě a přilehlých ostrovech, kde se divoká populace odhaduje jen na několik jednotlivých tisíců ptáků. Je téměř jisté, že v zajetí jich žije více než ve volné přírodě, Proto byl zařazen na seznam CITES. Existuje pět poddruhů: amazoňan kubánský východní (Amazona leucocephala leucocephala), amazoňan kubánský západní (Amazona leucocephala palmarum), amazoňan kubánský kajmanský (Amazona leucocephala caymanensis), amazoňan kubánský menší (Amazona leucocephala hesterna) a amazoňan kubánský bahamský (Amazona leucocephala bahamensis).

Chov v zajetí

Velmi častý, i mezi českými chovateli. Je dokonce natolik rozšířen, že ačkoli mu v přírodě hrozí vyhubení a každý pták v zajetí podléhá registraci podle úmluvy CITES, patří mezi levnější druhy velkých papoušků. Často je chovaný jako domácí mazlíček, odchovávány jsou i různé barevné mutace. Vždy je třeba dbát na chov ptáků příslušných ke stejnému poddruhu, aby nedocházelo ke zbytečnému křížení.

V České republice je poprvé odchoval Tomáš Oravec v roce 1973. Od té doby se mezi českými chovateli velmi rozšířili a každoročně dochází k mnoha úspěšným odchovům. Častý je i v tuzemských zoologických zahradách. Jde o dost hlasitého a v době hnízdění i agresivního papouška.

Dostupnost a cena

Velmi dobře dostupný druh, jeden z nejčastěji nabízených amazoňanů. Často je chovaný jako domácí mazlíček. Trochu nepříjemná je povinnost každého ptáka registrovat u příslušného krajského úřadu, protože je zapsán na seznam CITES. V roce 2011 se pohybovala cena na mladého ptáka od 10 tisíc korun výše, přičemž dražší bývají samičky a pohlavně dospělí ptáci.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ostrava
Zoopark Zájezd u Buštěhradu
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)