Britská chovatelská scéna přišla o jednu z nejvýznamnějších, ale také nejkontroverznějších chovatelských osobností. Ve věku 86 let zemřel Harry Sissen, který se specializoval na chov vzácných druhů arů, kakaduů, ararů a dalších papoušků. Před osmi lety navštívil Českou republiku, aby zde vystoupil na V.I.P. setkání chovatelů papoušků se svojí poslední veřejnou přednáškou. „Chovatelství ztratilo průkopníka, vizionáře a člověka, jehož přínosy v oblasti chovu papoušků nejsou moderním chovatelům známy. Byl to přítel a člověk, kterého jsem obdivoval,“ napsal na sociální síti Facebook americký chovatel a publicista Tony Silva.
Jako první v Evropě odchoval ary kanindy
Harry Sissen se dostal do povědomí veřejnosti hlavně svým chovem arů kobaltových, které si přivezl do Velké Británie nelegálně v roce 1997 z tehdejší Jugoslávie. Britské úřady na to ale přišly a Sissen byl kvůli pašování odsouzen k nepodmíněnému trestu. „Před třiceti lety úřady na ochranu přírody tvrdily, že za poklesem stavu arů kobaltových byl nelegální odchyt a obchod. Nebyla to pravda!“ hájil se Sissen na V.I.P. setkání chovatelů v roce 2017 ve středočeských Kozovazech. Vzpomínal tehdy, jak na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století dokázal odchovat rosely slámožluté, které byly v té době velmi vzácné a dokázal za pár těchto papoušků získat pár arů hyacintových.
V jeho kolekci již v osmdesátých letech nechyběly ani takové vzácnosti jako arové kaninda nebo arové kobaltoví. „Pro ary kanindy jsem si jel k holandskému prodejci v době, kdy se o nich ještě tvrdilo, že jsou poddruhem, barevnou variací nebo mutací ary ararauny,“ vzpomínal Harry Sissen. „Jakmile jsem ty ptáky spatřil na vlastní oči, bylo mi jasné, že to je nový druh. Ve všem se od ararauny lišil: barvou, velikostí těla, tvarem zobáku i charakterem,“ dodal Sissen. Ary kanindy se mu podařilo rozmnožit jako prvnímu chovateli na starém kontinentu, i když o prvenství přel s prezidentem Loro Parque Wolfgangem Kiesslingem, kterému se to podařilo o rok dříve. „Kanárské ostrovy jsou ale Afrika, takže první v Evropě jsem byl já,“ tvrdil Sissen.
Za pašování arů kobaltových skončil ve vězení
Mezi největší Sissenovy chovatelské úspěchy patřily bohaté odchovy arů červenouchých, ale také arů hyacintových. Svého času choval až sedmnáct jedinců největšího papouščího druhu na světě. Početné odchovy však upoutaly pozornost britských orgánů ochrany přírody, které se na Sissena zaměřily a provedly u něj domovní prohlídku. Bylo to krátce poté, co si z tehdejší Jugoslávie dovezl několik arů kobaltových, tehdy i dnes velmi vzácně chovaných papoušků, kteří se mezi soukromými chovateli téměř nevyskytovali. Sissen si je chtěl do Británie dovézt legálně, ale protože si na všechny tyto ptáky v zajetí činí nárok brazilská vláda a ve spolupráci s úřady evropských zemí to nešlo, nepodařilo se mu takový převoz zajistit. Rozhodl se tedy, že je do Británie propašuje nelegálně.
„Upravil jsem si k tomu auto, kterému jsem vyndal nádrž a místo ní jsem umístil černou bednu na ary. Papoušci jsou ve tmě klidní a neozývají se. Jenže jsem musel vyřešit, co s nádrží. Provizorně jsme tedy dali kanystr s hadičkami na místo spolujezdce a takovým způsobem jsme vždycky přejeli hranice,“ popsal účastníkům setkání v Kozovazech. Sehnat další ary kobaltové se ale ukázalo být téměř nemožné. Navíc brzy po cestě z Jugoslávie provedli na Harryho farmě razii celníci. „Vytáhli mě z postele a zabavili všechny dražší ptáky. Skoro všechny voliéry zůstaly po jejich návštěvě prázdné,“ neskrýval Harry Sissen ani po letech emoce. Ačkoli získal drtivou většinu ptáků legálně, soud jej odsoudil na několik let do vězení a uložil mu souhrnnou pokutu 180 tisíc liber.
Na sklonku života se věnoval kreslení papoušků
Takovou sumu Harry Sissen neměl, proto se úřady rozhodly zkonfiskovat jeho chovatelskou farmu a vydražit ji za oněch 180 tisíc dolarů. „Naštěstí ji koupil můj vnuk, který prodal své podíly v cenných papírech. Farma je teď tedy oficiálně psaná na něj,“ prozradil Harry Sissen. Léta ve vězení zasvětil kresbám ptáků a především papoušků. Ukázky jeho děl byly k vidění a prodeji i v Kozovazech. „Neměl jsem žádné umělecké školy, učil jsem se od základů sám. Třeba jsem koumal nad tím, jak dospět ke správné barvě ary zeleného. Má takové žlutější peří, ale když jsem přidal do zelené žlutou, stále to nebylo ono. Nakonec jsem přišel na to, že je třeba přimíchat i hnědou. Kdybych studoval uměleckou školu, věděl bych to hned,“ popisoval své kreslířské začátky.
A kde skončili pašovaní arové kobaltoví, kteří podle soudu pocházeli z Jugoslávie, ale také z České republiky? Soud, který je zabavil, je původně chtěl vrátit do Brazílie, aby byli vypuštěni do volné přírody, ale nakonec je získala zoologická zahrada Paradise Park v Cornwallu, která je od roku 2023 veřejně vystavuje. Jde o 12 ptáků, Sissen měl původně jen tři. V diskusi pod příspěvkem Tonyho Silvy o úmrtí Harryho Sissena se objevila informace, že Paradise Park vlastní Sissenovy ary kolbaltové již 25 let a za tu dobu se této zoo podařilo odchovat devět mláďat. „Harry by jich odchoval 109, kdyby mu zůstali,“ posteskla si jedna z britských chovatelek.
Úvodní foto: archiv Tonyho Silvy