Rosela penant (Platycercus elegans)

Jeden z nejčastěji chovaných druhů rosel, okolo jehož taxonomie, zejména pak vzhledem k poddruhům, je stále mnoho neznámých. Celkově je karmínově červená, některé poddruhy jsou ale oranžovější nebo dokonce žluté. Lícní skvrny jsou fialovomodré. Hřbet a horní část zad má černé s karmínovými (případně oranžovými či žlutými) okraji pírek. Křídelní krovky, ohbí křídla a spodní krovky ocasní jsou modré, horní čelist zobáku světle šedá, dolní černá. Oko má černé a běhák tmavě šedý. Mláďata bývají celkově nazelenalá až zelená. Dorůstá délky 36 cm a hmotnosti do 170 g.

Ve volné přírodě obývá zejména jihovýchodní Austrálii v pásu podél pobřeží, ve vnitrozemí se nevyskytuje. Část populace žije také v severovýchodním cípu kontinentu u poloostrova Cape York. Jde o hojný druh, který je momentálně rozdělen do sedmi poddruhů: rosela penant jižní (Platycercus elegans elegans), rosela penant severní (Platycercus elegans nigrescens), rosela penant adelaidská (Platycercus elegans adelaide), rosela penant slámožlutá (Platycercus elegans flaveolus) a dále bez českých názvů Platycercus elegans melanopterus, Platycercus elegans fleurieuensis a Platycercus elegans subadelaide.

Chov v zajetí

Velmi běžný druh papouška, který byl v minulosti poměrně vzácný. Nyní patří mezi nejčastěji chované rosely v zajetí, existuje v mnoha barevných mutacích. Je velmi odolná, lze ji chovat celoročně ve venkovních voliérách, ale ptáci by měli mít možnost úkrytu před studeným větrem. Jde o aktivního letce, proto vyžaduje prostornější voliéry o délce alespoň tři metry. Velmi dobře odolává mrazu, v zimě se dokonce ráda ve venkovní voliéře koupe.

Roselu penant se daří poměrně snadno rozmnožovat, není to však pták vhodný pro chov v domácnosti. Jednak se těžko učí „mluvit“, je příliš temperamentní a pokud nemá přístup do venkovní voliéry, velice brzy se to negativně projeví na kvalitě jejího peří. Proto by měla být chována spíše v páru ve venkovních voliérách.

Dostupnost a cena

Běžný druh papouška, který je k dostání snad na každé ptačí burze a ve zverimexu. Existuje v mnoha poddruzích a barevných mutacích, někdy označovaných za samostatné druhy (např. rosela adelaidská či rosela slámožlutá). Na chov je vhodný i pro začátečníky. Cena mladých přírodně zbarvaných ptáků se v roce 2013 pohybovala od 800 do 1 000 korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová ji žádná ze zoologických zahrad v České republice.