UVNITŘ VIDEO – Nejvzácnější papoušek Austrálie a jeden z nejohroženějších druhů papoušků na světě, neoféma oranžovobřichá, letos zaznamenal nejúspěšnější hnízdní sezónu v přírodě od vzniku záchranného programu tohoto druhu, tedy od roku 1993. Ochránci napočítali v 33 umělých hnízdních budkách celkem 74 mláďat, která byla zdárně vyvedena až k samostatnosti. Před hnízdní sezónou byla divoká populace posílena o 18 dospělých neofém odchovaných v zajetí (ve stanicích, jako je na videu níže) a na konci sezóny před migrací ptáků do zimovišť v Jižní Austrálii o 40 letošních mláďat rovněž odchovaných v zajetí. Odhaduje se, že z hnízdiště Melaleuco v Tasmánii odlétalo na konci hnízdní sezóny do zimovišť celkem 188 neofém oranžovobřichých, což je také dosavadní rekord.
„Nyní probíhají práce na monitoringu neofém oranžovobřichých během jejich migrace a mimohnízdního období. Děkujeme zaměstnancům našeho záchranného týmu, dobrovolníkům, výzkumníkům a všem institucím, s nimiž spolupracujeme, za veškeré úsilí, které vynaložili pro to, aby tato sezóna byla úspěšná,“ napsali představitelé záchranného projektu na své oficiální stránce na Facebooku. Ochránci nyní budou bedlivě sledovat, kolika neofémám se podaří přežít zimu a jarní tah zpět na tasmánské hnízdiště. Očekávají, že bych jich mělo být něco mezi 44 a 128. Migrace je pro ptáky velmi náročná a zejména ptáci odchovaní v zajetí při ní často hynou. Obvykle se ze zimovišť vrací jen asi polovina ptáků, kteří tam po hnízdní sezóně odletěli.
46 ptáků má lokátory, vědci je budou dva roky sledovat
„I když se řadě párů letos nepodařilo odchovat mláďata, výsledky nadále prokazují úspěšnost záchranného programu neofém oranžovobřichých. Letošní úspěšná sezóna navazuje na rekordní počet ptáků, kteří se loni vrátili ze zimovišť do Melaleuca,“ uvedlo tasmánské ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů, které koncem letošního léta (na Tasmánii jsou roční období obrácená oproti střední Evropě) zahájilo dvouletý projekt monitorování neofém oranžovobřichých mimo hnízdní období. Umožní to lokátory VHF NanoTag, kterými bylo označeno 46 neofém, jejichž pohyb tak bude možné sledovat pomocí sítě 20 přijímacích stožárů instalovaných podél migrační trasy papoušků od západního pobřeží Tasmánie přes ostrovy v Bassově úžině až po jižní pobřeží Austrálie.
„Tyto přijímače dokážou identifikovat polohu ptáků a pomáhají informovat o rizicích, hrozbách a změnách tras během celého období migrace,“ uvedl resort. NanoTag představuje vůbec nejmenší lokátor používaný pro sledování ptáků a netopýrů. Váží necelý jeden gram a jeho výrobce, společnost Lotek, vytvořila pro příjem signálu vlastní síť Motus operující ve frekvenčním pásmu VHF. „Umožňuje vědcům monitorovat migrační trasy těch nejmenších ptáků a netopýrů. V lokálnějším měřítku mohou tyto lokátory prokázat přítomnost či nepřítomnost jednotlivých zvířat v lokalitách, jako jsou společné úkryty, hnízdní lokality nebo uměle vytvořená krmítka. NanoTag má vysoce stabilní signál a jeho malá velikost a dlouhá provozní životnost umožňují ornitologům shromažďovat údaje o menších druzích ptáků po delší dobu než kdykoli dříve,“ uvádí výrobce lokátorů.
Úvodní foto: Orange-bellied Parrot Tasmanian Program