Stát se oficiální zoologickou zahradou a také CITES centrem, do kterého budou úřady umisťovat papoušky zabavené Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a Celní správou, chce útulek Papouščí ráj v Osnici u Jesenice ve středních Čechách. Zařízení, které provozuje Norbert Souček, v minulosti čelilo správnímu řízení ČIŽP kvůli provozování zoo bez licence. Útulek totiž chová více než 20 druhů zvířat a vybíral od návštěvníků vstupné. Kvůli tomuto řízení změnil Papouščí ráj způsob, jakým návštěvníci můžou platit za vstup do areálu útulku, že „vstupného“ na „příspěvek na krmivo“. Nyní chystá i své rozšíření.
„Potřebujeme a už z hlediska minulosti nás to nutí udělat nějaké kroky, v letošním roce budeme žádat o statut zoologické zahrady. Zároveň budeme žádat o CITES centrum, které bude poskytovat zázemí pro zabavené papoušky, kteří jsou ohrožení a uděláme z toho takové celkové centrum,“ řekl Norbert Souček v pořadu Dobrý večer na televizi A11. „Nyní jsme v takové šedé zóně, kdy jsme napůl zoo a napůl ne, strašně špatně se to řeší a nechceme mít zbytečné problémy s úřady,“ zopakoval argumenty z března 2023, které zazněly na semináři v Poslanecké sněmovně, kde apeloval na uzákonění malých zooparků.
Provoz útulku vyjde až na 500 000 Kč měsíčně
Papouščí ráj momentálně funguje jako oficiální útulek pro exotická zvířata registrovaný u ministerstva zemědělství, který může chovat maximálně 500 zvířat. O papoušky se v něm starají čtyři lidé na plný úvazek a čtyři externisté, přiblížil Norbert Souček. Získat licenci pro zoologickou zahradu je běh na dlouhou trať. Oprávnění uděluje ministerstvo životního prostředí a zájemce prochází přísným řízením, v jehož rámci ho navštíví komise složená z ředitelů existujících zoologických zahrad. Pokud adept splní všechny požadavky, získá přechodnou licenci na dva roky, během nichž ho komise několikrát navštíví na nakonec může schválit přidělení dlouhodobé licence.
Jiná kapitola je CITES centrum, protože takové zařízení musí splňovat ještě vyšší nároky na provozovatele. Tato centra většinou fungují při velkých zoologických zahradách a specializují se na konkrétní skupiny zvířat. Exotické ptáky včetně papoušků přijímá CITES centrum při pražské zoologické zahradě. Pokud jde o ptáky zabavené pašerákům, propadnou státu a ten posléze často jejich vlastnictví převádí na zoo, která provozuje CITES centrum. Do Zoo Praha se takto před lety dostali arové kobaltoví, ale také kakaduové palmoví, amazoňané jamajští a šedohlaví, a další druhy. Stát na provoz CITES center přispívá, stejně jako na krmivo pro CITES druhy v licencovaných zoo. Náklady na provoz Papouščího ráje Souček odhadl na 400 až 500 tisíc korun měsíčně.
Úvodní foto: Papouščí ráj