Útulek nebo nelegální zoo? Papouščí ráj čelí správnímu řízení České inspekce životního prostředí

UVNITŘ VIDEO – Pokutu za provozování zoologické zahrady bez licence od ministerstva životního prostředí uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) patrně největšímu tuzemskému útulku pro papoušky, zařízení Papouščí ráj v Osnici u Jesenice ve středních Čechách. Jeho provozovatel Norbert Souček na pondělním semináři „Budoucnost zájmového chovu zvířat v ČR“ v Poslanecké sněmovně uvedl, že čelí správnímu řízení ČIŽP, protože chová více než 20 druhů zvířat a za návštěvu svého zařízení vybírá vstupné. „Po správním řízení s ČIŽP nejsme nic, přitom chováme 489 papoušků. Zákon o zoologických zahradách naprosto znevýhodňuje jakékoli další organizace, co se starají o zvířata,“ uvedl Souček.

Podle zákona o zoologických zahradách musí mít každý subjekt, který chová exotická zvířata a má jich více než 20 druhů, přičemž zároveň vybírá vstupné od návštěvníků, licenci pro provozování zoologické zahrady od ministerstva životního prostředí. Zároveň ale musí splňovat celou řadu dalších povinností, jako jsou odpovídající chovná zařízení. Správní řízení o přidělení licence pro provozování zoologické zahrady může trvat až dva roky, během nichž zoo navštěvuje komise složená ze zástupců resortu, ale i dalších licencovaných zoo, která posuzuje, do jaké míry dané zařízení vyhovuje podmínkám stanoveným zákonem. V celé České republice je aktuálně 28 licencovaných zoo, která získala oprávnění mezi lety 2004 a 2020.

Česko pozitivní seznam zvířat EU odmítne, slíbilo ministerstvo zemědělství na semináři ve sněmovně

Inspekce námitky provozovatele zamítla

Správní řízení vůči útulku Papouščí ráj zahájila inspekce životního prostředí po kontrole, kterou provedla na místě. Podle mluvčího ČIŽP Jiřího Ovečky řízení stále probíhá, proto ho inspekce nemůže příliš komentovat. Na dotaz serveru Ararauna.cz ale potvrdil, že ČIŽP vypořádala všechny námitky provozovatele tím, že je zamítla. „Byl vydán příkaz z uhrazení pokuty a běží lhůta pro podání odporu formou opravného prostředku,“ uvedl Ovečka. Zároveň ČIŽP zahájila s Papouščím rájem řízení o uzavření zoo pro veřejnost. „Aktuálně běží lhůty pro vyjádření,“ dodal Ovečka. Útulek Papouščí ráj však pokračuje ve svých aktivitách a nadále přijímá platící návštěvníky. Norbert Souček své podporovatele v pondělí večer vyzval prostřednictvím živě vysílaného videa na Facebooku, aby útulku nadále poskytovali finanční prostředky na jeho provoz:

Na webu útulku se ale změnila terminologie „vstupného“ na „příspěvky na krmivo“. Norbert Souček zároveň ve zmiňovaném živém streamu uvedl, že každý, kdo chce navštívit Papouščí ráj, se může stát na den kmotrem vybraného papouška a zaplatit mu adopci. Denní náklady na provoz Papouščího ráje odhadl na 15 tisíc korun. Přímo na webu a sociálních sítích útulku se objevilo upozornění „Nejsme zoo, jsme Papouščí ráj“. „Zákon o zoo naprosto znevýhodňuje jakékoli další organizace, co se starají o zvířata. Neznám žádnou zoo, která by se starala o hendikepovaná zvířata. Pokud máte více zvířat, nařknou vás z toho, že jste zoo bez licence,“ prohlásil Souček na pondělním semináři v Poslanecké sněmovně, kde však čelil otázkám, proč se Papouščí ráj nesnaží umisťovat zachráněné papoušky k novým majitelům.

Případ Arakovo vzbuzuje otázky okolo využívání papoušků pro zisk

Proč papouškům nehledáte nové majitele? ptá se ministerstvo

„Když fungujete jako útulek, proč ta zvířata neposkytujete dál nějakým zájemcům?“ zeptala se Michaela Jeřábková, která působí jako ministerský rada na ministerstvu životního prostředí a spadá pod ní agenda zoologických zahrad, záchranných center CITES a péče o zabavené exempláře CITES. Ještě před dvěma lety Papouščí ráj uváděl, že se stará o zhruba stovku papoušků, na začátku letošního roku jich bylo 409 a nyní jich je podle slov Norberta Součka již 489. „Třicet procent papoušků v našem útulku pochází ze zoo. Od veteriny máme schváleno, že máme útulek pro 500 zvířat,“ uvedl Souček na semináři v Poslanecké sněmovně. Podle Michaely Jeřábkové je ale uváděný podíl ptáků získaných ze zoo nadsazený. Provozovatelka licencované zoologické zahrady Na Hrádečku Romana Albrechtová majitele Papouščího ráje vyzvala, aby uvedl původ papoušků, o které se stará.

Ne všichni ptáci v Papouščím ráji jsou totiž hendikepovaní nebo nechtění a do útulku se dostali tak, že by je tam věnoval jejich původní majitel. Robert Souček pravidelně na sociálních sítích zveřejňuje fotografie a videa páru arů hyacintových, který má vyčleněný samostatný prostor a patří mezi návštěvnicky nejpopulárnější papoušky vůbec. Útulek se navíc soustředí hlavně na velké papoušky, jako jsou arové, kakaduové, amazoňani a žakové, přičemž největší počet papoušků chovaných v zajetí tvoří malé druhy jako jsou andulky, korely, agapornisové, pyrury, apod. Z hlediska popularity u návštěvníků ale vedou velké a drahé druhy, jimž se věnuje i další podobné zařízení Společnost Laguna, s níž Souček dříve úzce spolupracoval.

Novodobí žebráci z pražského Můstku: papoušci jako zdroj laciného příjmu

Úvodní foto: Papouščí ráj, s.r.o.

2 komentářů

  1. Eva Horňáková napsal:

    Místo toho,abyste byli rádi,že se tady našel někdo,komu není lhostejný úděl papoušků, házíte této bohulibé činnosti klacky pod nohy. Jak říká Norbert, papoušek není pes ani kočka,aby se mohl dát komukoli.A na rozdíl o útulků pro čtyřnohá zvířata ,je starost o tyhle opeřence náročnější. Zkuste si ráno v 6 vstát a večer v 8 ukončit „činnost“ okolo takového počtu ptáků.Čištění,krmení, podávání léků,veterina, zajištění tepla, větrání, odnos některých opeřenců ven (když je počasí ) a navečer zase do tepla. Kdo nenavštívil tenhle Ráj, nepochopí. A pokutu může dát pouze dokonalý ignorant zvířecího světa ,kterému je ale naprosto šumák budoucnost těchto cizokrajných ptáků.Takový člověk ( což zní hrdě) zvířata nemůže mít rád.Naopak byste se měli snažit takovému zařízení dát výjímku a to do té doby(minimálně), než konečně upravíte zákony. Ptám se: opeřencům se tam ubližuje? Trpí snad nedostatkem potravy a lásky? Trpí nezájmem provozovatele či snad jdou jinak týráni? Pokud jen na jednu otázku máte kladnou odpověď,pak by byl Váš postih na místě. Pokud ne,tak nemáte ve svých funkcích asi co dělat.Protože tu nejste v tom případě pro zvířata,ale pro obyčejný byznys.

    • Jan Potůček napsal:

      Zkusila jste si položit několik jednoduchých otázek typu jak to, že útulek pro papoušky má ary hyacintové a zelené? Kde se tam vzali, když takové ptáky chová jen pár lidí, jsou velmi drazí a rozhodně nekončí v útulcích? Nejsou tam náhodou proto, že si je majitel útulku pořídil za vybrané dary od podporovatelů, aby zatraktivnil útulek pro platící návštěvníky? Má tohle dělat útulek pro papoušky? Proč webová stránka útulku obsahuje především a takřka jenom možnosti, jak provozovateli poskytnout finanční prostředky? Je správné hromadit stovky ptáků na jednom místě beze snahy hledat jim nový domov? Co se stane, až jich bude více než 500?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..