Novodobí žebráci z pražského Můstku: papoušci jako zdroj laciného příjmu

ČarkoviUVNITŘ VIDEO – Objevují se s železnou pravidelností v centru Prahy. A se stejně železnou pravidelností mi o nich píší moji známí, kteří třeba jen tuší, že chovám papoušky. Většinou je to pro ně zajímavá atrakce: někde u metra postává pár lidí a na ramenou jim posedávají velcí pestrobarevní ptáci na kšírách: arové, kakaduové, žakové, někdy i eklekti. Teprve na druhý pohled je vidět kasička na peníze. Turisti, kteří se chtějí vyfotit s papouškem, musí zaplatit. Minimální sazba je 50 korun, cizinci ale většinou sáhnou po bankovkách. Z domácích mazlíčků se tak rázem stává zdroj obživy. Dost pochybné obživy, nutno dodat.

Přispějte nám dobrovolně na žaka!

Ti lidé, kteří postávají s papoušky v centru Prahy okolo Václavského náměstí, nebo s nimi chodí na veřejné akce, kde je co nejvíc zvědavců, se jmenují Čarkovi a svými kolotočářskými produkcemi jsou už poměrně známí. Minulý týden dosáhla jejich představení nového levelu: známá mi poslala fotografie, které pořídila cestou do práce u vchodu do stanice metra Můstek. Na jakési stoličce stojí muž převlečený za církevního hodnostáře, šlechtice nebo vesmírného člověka. Těžko říct, každopádně je celý v bílém se zlatým kabátkem a bílou parukou. Z bílé sutany dole vyčuhují šedivé tenisky, což k tomu celému mundůru působí jako pěst na oko.

K TÉMATU: Chovatelé kritizují pražskou skupinu Parrots.cz kvůli špatnému zacházení s papoušky

Vedle šaškoidně postrojeného chlapíka je umělý stojan pro papoušky, na kterém se obírají ara zelenokřídlý s arou arakangou, oba přivázaní za provázek od kšírů k tyči. Muž má na ruce kakadua žlutočečelatého a žaka. Před stojanem s ary je vyzývavě otevřená schránka na peníze s nápisem „DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK“ a výrazně menším písmem dopsáno „ŽAKO, KAKADU“. To samé pro jistotu v angličtině. Jde o tu samou rodinu Čarkových, kterou Česká televize v několika svých pořadech představovala jako odborníky na chov papoušků, kteří se denně chodí projít se svými domácími mazlíčky po Praze, ba občas s nimi zajdou i na šlapadlo na Vltavě.

Jako cvičené opice - tak vydělávají papoušci rodiny Čarkových v centru Prahy na zájmu turistů (Foto: Vlasta Roškotová)
Jako cvičené opice – tak vydělávají papoušci rodiny Čarkových v centru Prahy na zájmu turistů (Foto: Vlasta Roškotová)

Česká televize v roli užitečného idiota

V pořadech Zázraky přírody nebo Máte mě! o žebrotě samozřejmě nepadne ani slovo. V nich jsou Čarkovi ukázkovými chovateli, kteří vědí, co je papouškům třeba a venčením jim zpestřují jinak dost nudný život v kleci. V České televizi se neobjeví ani záběry z plesu v Opeře, před kterým Čarkovi pozdě večer postávali s papoušky, aby se dostali do světel kamer a fotoaparátů, nejlépe když si některého z ptáků vzala známá celebrita na ruku (i když pardon, záběry se objeví na videu, které zveřejnil zpravodajský server iDnes.cz), ani jejich snahy zaujmout zaměstnance jedné z pražských poboček jedné banky.

Čarkovi zkrátka trpí syndromem vlastní důležitosti, prostřednictvím papoušků si vyžadují pozornost veřejnosti, rádi se chlubí a ještě na tom vydělávají. Nebylo by na tom nic zvláštního a pobuřujícího, kdyby k tomu nezneužívali ta nebohá zvířata a nedávali špatný vzor dalším nepoučeným lidem, kteří vážně uvažují, že si pořídí žaka, kakadua nebo aru. Papoušci do víru velkoměsta nepatří, není to jejich přirozené prostředí. Každodenními výpravami do ulic centra Prahy je Čarkovi degradují na cvičené opice z dob kočovných cirkusů za Rakouska-Uherska. Chybí už jen pozlacené bidlo a kovový řetízek přikovaný ke kroužku. Jenom doufám, že tím Čarkovy neinspiruji k dalšímu „zlepšováku“.

Předchozí článek

Na volné létání papoušků do Lipové přijelo i přes déšť 150 lidí. Představil se klub Nespoutaná křídla

Dálší článek

Australané budou sčítat zimující neofémy oranžovobřiché. Loni viděli jen dvě, bude to letos lepší?

2 Comments

  • Tohle je fakt nechutný! Nedá se to nějak vymazat z povrchu zemského? Když si vzpomenu, že před málo lety za mnou chodili jako laikové a dotazovali se na základní informace kolem chovu papoušků, za pár měsíců to byli znalci v oboru a dělali „poradnu chovu“ za peníze, v životě nic neodchovali, jen mizerně dokrmovali překupovaná mláďata, a teď ještě tyhle šaškárny,… tak je mi špatně.

  • Už jsem přemýšlel o podnětu Státní veterinární správě. Muselo by to být ale dobře vyargumentované.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější