Na volné létání papoušků do Lipové přijelo i přes déšť 150 lidí. Představil se klub Nespoutaná křídla

Volný let papoušků ve Faunaparku Lipová-lázně (Foto: Karlos Otruba)UVNITŘ FOTO A VIDEO – Ani nepříznivé počasí nezkazilo v sobotu odpoledne premiérovou akci nově založeného klubu přátel volného letu papoušků Nespoutaná křídla, svolanou do Faunaparku v Lipové-lázni v Jeseníkách. Ukázky výcviku papoušků a volné lety téměř dvaceti ochočených ptáků, vesměs velkých arů, zhlédlo na 150 lidí, přičemž nejvzdálenější účastníci dorazili až z Chebu (z podobné dálky – z Karlových Varů – přijel i jeden z členů klubu Nespoutaná křídla Jan Matoušek s ochočeným samečkem ary ararauny jménem Blue). „Škoda, že nevydrželo počasí, měli jsme připravený i zajímavý závod,“ popsal autor myšlenky společného klubu Přemek John.

Náhradní program? Výcvik s klikrem

Majitelé vycvičených papoušků se do Lipové sjeli už začátkem týdne a několik dní věnovali společným letům, přípravě setkání s veřejností a sepisování stanov klubu Nespoutaná křídla. V areálu Faunaparku, který připomíná malou zoologickou zahradu, postavili speciální soustavu bidel pro papoušky i závodní dráhu, na které by se při dobrém počasí papoušci utkali v rychlosti plnění úkolů. „Každý papoušek by musel projít dráhu, kde by létal z bidla na bidlo, přesně podle zvoleného pořadí, a jeho majitel by mu nesměl nijak pomáhat, jen by mu ukazoval, kam má letět,“ popsal Přemek John.

ROZHOVOR: Přemek John: Do volného letu se papoušci nesmí nutit, jinak se jim zprotiví

Sobotní odpoledne ale v Lipové propršelo, takže na řadu přišel náhradní program v podkroví baru Faunaparku, kde Přemek John a jeho přátelé předvedli základy výcviku papoušků s klikrem – tedy způsob, jakým upevnit papouškovu vazbu na majitele a přimět ho k plnění úkolů, po kterých následuje kliknutí klikrem a odměna v podobě pamlsku. Cvičení s klikrem postupně předvedl ochočený aratinga sluneční Chico, papoušek konžský Majky a ara zelenokřídlý Daddy. Nechyběly ale ani ukázky s ochočenými araraunami, které byly s přehledem nejčastěji zastoupeným druhem papouška na tomto setkání.

Nakonec se létalo i v dešti

Později odpoledne, i přes pokračující déšť, přeci jenom došlo i na hromadný volný let téméř dvaceti papoušků, které členové klubu Nespoutaná křídla a jejich přátelé vypustili z louky nad areálnem Faunaparku. Kromě zmiňových araraun a arů zelenokřídlých se v hejnu objevil i kříženec ary zelenokřídlého a ararauny Harlekýn, menší ary zastoupil ara žlutokrký, z aratingů se objevil aratinga jendaj. Mimo tento hromadný let na dvoře Faunaparku poletovala samice kakadua bílého (dalšího papouška tohoto druhu přivezli na kšírách zástupci olomoucké zoologické zahrady ze Svatého kopečku) majitele Faunaparku Petra Augustýna.

K TÉMATU: Zrekonstruovaný pavilon pro Exotu Olomouc je už otevřený. Výstavu letos doplní volné lety papoušků

Organizátoři setkání mysleli i na nejmenší účastníky, pro které byla připravena tvůrčí dílna v krytém a vytápěném přístřešku, kde si děti mohly pod vedením zkušené instruktorky vyrobit čelenku z papouščího peří. První veřejná akce klubu Nespoutaná křídla přitáhla i pozornost médií. Po celou dobu ji sledoval reportér Českého rozhlasu Olomouc a zastavil se i šéfredaktor měsíčníku Nová Exota Jan Sojka, jeden z pořadatelů mezinárodní výstavy Exota Olomouc, na které se letos v říjnu klub Nespoutaná křídla rovněž objeví.

Pokud se tedy v říjnu chystáte do Olomouce na Exotu, budete moci spatřit volné lety arů araraun, arů zelenokřídlých, ary harlekýna, aratingy slunečního a papouška konžského. Je však velmi pravděpodobné, že nebudete muset čekat až do podzimu, protože klub plánuje další podobnou akci ve Faunaparku ještě v průběhu letošního léta.

Mezi netradičními papoušky, kteří v Lipové-lázních létali na volno, byl i tento ara žlutokrký (Foto: Karlos Otruba)

Mezi netradičními papoušky, kteří v Lipové-lázních létali na volno, byl i tento ara žlutokrký (Foto: Karlos Otruba)

Videa z výcviku papoušků v Lipové týden před akcí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..