Jeden z nejhezčích druhů „žlutých“ aratingů, zároveň také hojně chovaný. Celkově je žlutý až oranžový, čelo, strany hlavy, spodní břicho, kostřec a spodní strana zad mají oranžový nádech. Spodní krovky ocasní jsou zelené se žlutým odstínem, plášť zelený, střední krovky křídelní a spodní krovky křídelní žluté. Ocas je olivový, na špici namodralý, zespodu šedý, stejně jako spodní strana letek. Zobák má šedý, oko tmavě šedé a běhák šedý. Dorůstá délky 30 cm a hmotnosti do 120 g.
Ve volné přírodě žije především v jihoamerické Guyaně, vzácněji v jihovýchodní Venezuele a severovýchodní Brazílii. Nikdy nebyl příliš častý, BirdLife International odhaduje početnost divoké populace na pouhých tisíc až dva a půl tisíce jedinců. Přesto není zařazen v první příloze CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů, a jeho chov, dovoz a prodej tudíž nepodléhá povinné registraci. Někdy je nazýván jako aratinga zlatý. V roce 2014 od něj byl systematicky oddělen nový druh aratinga sírožlutý (Aratinga maculata), který je celkově bledší.
Chov v zajetí
Často chovaný druh aratingy, který je oblíben pro svoje zbarvení a charakter i jako domácí mazlíček. Na chov je nenáročný, je odolný vůči chladu, ale dokáže být velmi hlučný a vyžaduje pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Vzdáleně může připomínat mnohem vzácnějšího, ale především výrazně dražšího aratingu žlutého. Tento druh je ale výrazně oranžovější.
V bývalém Československu jej poprvé odchoval v roce 1980 Zdeněk Pichlík. V dnešní době jej chová a odchovává celá řada chovatelů, patří mezi nejčastěji nabízený druh, který je četně chován i v tuzemských zoologických zahradách.
Dostupnost a cena
Běžně dostupný druh papouška, jeden z nejčastěji nabízených aratingů. Velmi často je chovaný i jako domácí mazlíček, zájemce ale musí počítat s tím, že dokáže být velmi hlučný a umí bolestivě štípnout. Sehnat ho lze prakticky po celý rok. V roce 2011 se mladí ptáci prodávali za cenu od čtyř tisíc korun, starší ptáci a především harmonizující páry po úspěšných odchovech jsou dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Ostrava
ZOO Olomouc
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Jihlava
ZOO Tábor-Větrovy
ZOO Chleby (u Nymburka)
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)