Čas od času přijde na redakční e-mail Ararauny nebo přes sociální sítě dotaz na určení nějakého uprchlého druhu papouška nebo prosba o radu s krmením nebo veterinárním problémem. Kde můžeme, poradíme, kde naše odbornost nestačí, rádi předáme kontakty na zkušenější a fundovanější. Není ale od věci tyto dotazy a poradnu jednou za čas vydat i formou článku, takže dnešním dnem startuje nepravidelný seriál, s nímž se budete moci na Ararauně setkávat jednou za čas podle toho, kolik dotazů do redakce dorazí a jak budou zajímavé.
Pavel Petrů, Křivoklátsko: Dobrý den, lítá mi na zahradu papoušek, který s chutí obírá červený rybíz a celkem se mě nebojí. Jen jsem chtěl požádat, zda není možné podle fota určit, o jaký druh se jedná. A má možnost přežít takhle venku? Nejsem chovatel exotů, mám jen holuby a ostatní drobné zvířectvo. Děkuji za případnou odpověď.


Fotky jsou naprosto jasné, jedná se o samečka papouška královského, který se přirozeně vyskytuje v Austrálii. Je to poměrně často chovaný druh, zejména ve voliérách. Jako domácí mazlíček je méně častý. Myslím si, že ta krotkost bude spíše kvůli potravě, i když v současné době by neměl mít problém se uživit na zahradách. Papoušci královští pochází z mírného podnebného pásu podobného našemu, takže jim nevadí ani zima a mráz. V zimě by ale měl problém sehnat potravu. Myslím si, že uletěl někomu z voliéry. Bohužel, tito ptáci se nikde neevidují, takže i kdyby měl kroužek, podle jeho čísla ho z žádné databáze nedohledáme. Jedině dát výzvu na sociální sítě.
Jaroslav Jičínský, Praha: Přemýšleli jsme, zda se k ochočeným korelám se hodí nějaký druh většího papouška. Nicméně jelikož je máme na volno v bytě, fakticky „my žijeme v jejich kleci“, tak nevím, zda do takového ekosystému se jiný druh hodí.
Co se týká přidávání dalších papoušků, pokud u korel jde o fungující pár, vyvolalo by to agresi a stres všech zúčastněných, pokud by tedy všichni byli puštění volně. Nový papoušek by musel mít svoji vlastní klec a alespoň zpočátku by neměl být pouštěný v domácnosti společně s korelami.
Lucie Haratyková: Naše ary ararauny teď hnízdní, mají čtyři vajíčka a tři jsou oplozená. Děláme jim míchanici, protože sameček teď odmítá ořechy, neměl byste nějaký tip, co by jim chutnalo a čím obohatit jídelníček araraun při hnízdění? A můžou arové strouhanku ve vaječné směsi, když je v ní sůl? V přírodě se s ní přeci nesetkají.
Ararauny v době líhnutí a krmení čerstvě vylíhlých mláďat ořechy odmítají. Dobrá by byla třeba kukuřice v mléčné zralosti. Dá se koupit mražená v supermarketu. Před podáním ji rozmrazte v teplé vodě. Co se týká míchanice, já osobně dělám klasickou z natvrdo uvařeného vajíčka, nastrouhané mrkve a strouhanky, přidávám do ní Calcilux pro dodání vápníku. Hotová směs by měla být sypká a vlhká, ale ne moc mokrá a hrudkovatá. Sůl ve strouhance není v takovém množství, aby byla pro ary škodlivá. Máte pravdu, že v přírodě se s ní nesetkají, ale dnešní ararauny jsou už domestikované, jde o x-tou generaci odchovanou v zajetí, takže se už nedá porovnávat, co konzumují v přírodě.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz