Bleskový zásah policie v indickém Dillí umožnil zabavit a následně vrátit do přírody 730 exotických ptáků, většinou papoušků rodu alexandr a drobných exotů. Podle serveru Indianexpress.com se razie zaměřila na známý ptačí trh Jama Masjid a asistovala při ní nevládní organizace Wildlife SOS, která se ujala zabavených ptáků, zajistila jim veterinární vyšetření, krmivo a rehabilitaci před návratem do přírody. Mezi zabavenými ptáky byli alexandři velcí, alexandři malí, alexandři rudohlaví, panenky černohlavé a panenky muškátové. Policejní akce proběhla na základě telefonátu od zástupce ochranářské organizace Anamika. Podobným způsobem zasahuje indická policie po celé zemi, kde je nelegální odchyt volně žijících ptáků a jejich prodej na městských trzích na denním pořádku.
„Alexandři a panenky jsou ohroženými druhy podle zákona o ochraně přírody z roku 1972, který zakazuje odchyt a obchodování s původními druhy ptáků žijícími v Indii. Jejich chov v zajetí bez možnosti volného pohybu porušuje § 11 zákona proti týrání zvířat z roku 1960. Proto doporučujeme všem, aby se řídili zákonem a zdrželi se takového jednání. Oceňujeme rychlou reakci našich partnerů z Wildlife SOS při poskytnutí pomoci při péči o zachráněné ptáky,“ uvedl Suneesh Buxy, manažer úřadu na ochranu divoké zvěře sídlícího v Dillí. Organizace Anamika přiblížila, že ihned po obdržení informace o podezřelé zásilce ptáků na trhu Jama Masjid vytvořila zásahový tým a koordinovala svůj postup s policií. „Díky jejímu zásahu jsme se dostali do prostor, kde byli drženi ptáci. Operace byla úspěšná díky koordinaci několika různých týmů,“ dodala.
Nelegální odchyt a prodej ptáků je sociální problém
„Děkujeme a chválíme pobočku úřadu na ochranu divoké zvěře v Dillí za jejich rychlou a rozhodnou reakci při záchraně těchto papoušků. Tato operace vedená Dr. Suneeshem Buxym a organizací Anamika vyslala jasnou zprávu nelegálním obchodním s divokou zvěří. Úspěšné vypuštění těchto papoušků do jejich přirozeného prostředí je důkazem našeho společného úsilí v boji proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími zvířaty a podpoře ochrany volně žijících živočichů,“ uvedl Kartick Satyanarayan, jeden ze zakladatelů a generální ředitel organizace Wildlife SOS. Podle Geety Seshamaniové ze stejné organizace byl stav zachráněných ptáků alarmující: „Mnozí byli extrémně vystresovaní a nutně potřebovali péči. Jsme vděční úřadu na ochranu divoké zvěře za neocenitelnou podporu celé této operace.“
Nelegální prodej původních druhů papoušků odchycených v přírodě je v Indii dlouhodobým problémem, který souvisí s neutěšenou sociální situací nižších kast v mnoha regionech. Odhaduje se, že na černém trhu s ptáky je v Indii životně závislých nejméně pět tisíc rodin. Téměř polovinu veškerého obchodu s ptáky v Indii tvoří nelegálně odchycení papoušci. Většinou jde o mláďata vybraná z hnízd, s nimiž se obchoduje zejména od prosince do června, dospělí ptáci se dostávají na trh po celý rok. Z dvanácti přirozeně žijících druhů papoušků v Indii se na černém trhu pravidelně obchoduje s osmi (jde převážně o alexandry, ale i lorikuly). Vůbec nejčastěji pašovaným papouškem v Indii je alexandr malý, ovšem mezi nejpreferovanější druhy patří alexandr velký.
Úvodní foto: Wildlife SOS