Uzbek se snažil propašovat 13 alexandrů velkých v krabicích od bot do letadla v indickém Dillí

UVNITŘ VIDEO – Za mřížemi vazební věznice skončil uzbecký pasažér Anvarjon Rakhmatjonov, který se minulý týden snažil na mezinárodním letišti Indiry Gándhíové v indickém hlavním městě Nové Dillí propašovat na palubu letadla 13 papoušků v krabicích od bot. Podle indické tiskové agentury ANI šlo o alexandry velké, které muž nakoupil na trhu ve Starém Dillí a hodlal je propašovat do Uzbekistánu, kde je po těchto ptácích velká poptávka. K jeho smůle jde o původní druh papouška žijící v Indii, na který se vztahuje přísný zákon na ochranu přírody. Veškerý vývoz původních živočišných druhů z Indie je zakázán. Soud muže poslal do vazby, kde setrvá až do soudního líčení naplánovaného na 30. října.

Uzbek byl zatčen celní správou mezinárodního letiště Indiry Gándhíové a před vazbou ho nezachránila ani snaha o vyjednání kauce. Soudce tuto možnost zamítl. Papoušky úředníci převezli do záchranného centra Okhla Birds Sanctuary v Novém Dillí, kde podstoupí veterinární prohlídku a po nezbytných testech budou vypuštěni zpět do volné přírody. Případ zapadá do smutné statistiky indické ochrany přírody. Papoušci tvoří téměř polovinu veškerého obchodu s ptáky v Indii. Většinou jde o mláďata vybraná z hnízd v přírodě, s nimiž se obchoduje zejména od prosince do června, dospělí ptáci se dostávají na trh po celý rok.

Po alexandrech velkých je největší poptávka

Z dvanácti přirozeně žijících druhů papoušků v Indii se na černém trhu pravidelně obchoduje s osmi (jde převážně o alexandry), informovala před časem indická pobočka organizace Bird Conservation (IBCN). Odhaduje se, že na černém trhu s ptáky je v Indii životně závislých nejméně pět tisíc rodin. Vedle alexandrů velkých se nejvíce obchoduje s dalšími druhy papoušků: alexandr malý, alexandr rudohlavý, alexandr růžový, alexandr šedý, dva poddruhy alexandra černohlavého a lorikul modrobradý. Ačkoli indické zákony zakazují jejich odchyt, prodej a dokonce i chov v zajetí, obchodování s nimi nijak nepolevuje.

K TÉMATU: Indické úřady zadržely muže, který doma dokrmoval 156 mláďat alexandrů velkých z přírody

Úřady vypozorovaly, že největší počet ptáků směřuje na trhy v metropoli Nové Dillí z měst Noida a Ghaziabad ve státě Uttar Pradesh na hranici s Nepálem. „Dillí je důležitým bodem pro nelegální obchod s ptáky, už odpradávna to je cíl pytláků a místo největších obchodů,“ prozradil listu The Times of India jeden z úředníků zabývajících se správou přírodních rezervací. Vůbec nejčastěji pašovaným papouškem v Indii je alexandr malý, ovšem mezi nejpreferovanější druhy patří alexandr velký, protože má ze všech odchytávaných druhů největší schopnost naučit se mluvit a je nejlépe ochočitelný.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Michel Gilliand

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!