Hledá se papoušek zemní západní. Australský národní park Fitzgerald River čeká důkladná prohlídka

UVNITŘ VIDEO – Sedm let nezaznamenali západoaustralští ornitologové ani jedno pozorování vzácného papouška zemního západního, blízkého příbuzného papouška nočního, v národním parku Fitzgerald River. Vhodný biotop přitom skýtá skvělé možnosti pro jeho výskyt a rozmnožování. Biologové se proto rozhodli, že lokalitu podrobně prozkoumají. Využijí pro to nejmodernější technologii: síť akustických „pastí“ na sluneční energii, které zaznamenávají zvuk a umožní tak nepřetržitou kontrolu dosud neprozkoumaných divokých oblastí parku. Nevládní organizace Přátelé papouška zemního západního nedávno poskytla společnostem Western Australia Parks a Wildlife částku 20 tisíc dolarů na nákup deseti takových zařízení.
Peníze organizace využijí také na instalaci zařízení, která musí být kvůli rozlehlosti parku a odlehlosti vybraných lokalit přepravena vrtulníkem. Podle Paula Wettina z Přátel papouška zemního západního se tento ptačí druh v národním parku Fitzgerald River pravidelně vyskytoval po několik desetiletí. Jenže zhruba před 20 lety došlo k územním změnám a likvidaci několika stanovišť, takže nyní se papoušci zemní západní spolehlivě vyskytují pouze v národním parku Cape Arid a blízké rezervaci Nuytsland. „Z toho populace v Cape Arid je neustále ohrožena,“ konstatuje Paul Wettin. „Jde jen o velmi malý počet ptáků, kteří jsou téměř každoročně ohrožováni požáry a dalšími krizovými situacemi.“

Náhradní biotop pro zbytkovou populaci?

Rozsáhlé požáry v lednu a únoru letošního roku zničily šest tisíc hektarů hlavního biotopu papoušků zemních západních a první monitoringy po těchto požárech signalizovaly výrazné snížení počtu papoušků. Přátelé papouška zemního západního věří, že budou moci zafinancovat plán na vytvoření záložní populace ve volné přírodě, která by obývala právě národní park Fitzgerald River. Ten se podle Wettina ideálním místem, ale musí to ještě potvrdit podrobná územní studie, na niž organizace zatím shání potřebné finance. Prvním cílem organizace je zdvojnásobit počet vokálních monitorovacích zařízení v parku. „Problém dosavadních průzkumů byl v tom, že byly prováděny pouze v místech, kam se dalo dostat po kolejích nebo autem,“ vysvětluje Paul Wettin.

K TÉMATU: Změna klimatu ohrožuje papoušky zemní západní, ochránci je chtějí přestěhovat do vhodnějších lokalit

Národní park Fitzgerald River je ale obrovský a spousta lokalit je velmi vzdálená civilizaci a jakýmkoli cestám. „Jsou tam tedy i velké oblasti, v nichž se ještě neprováděly průzkumy a kde by se stále ještě mohli vyskytovat papoušci zemní západní,“ míní Wettin. Západoaustralské ministerstvo životního prostředí utrácí ročně více než milion australských dolarů na záchranu papouška zemního západního, tyto peníze ale plynou do několika různě propojených projektů. Peněz na průzkum odlehlých oblastí národního parku Fitzgerald River se z nich nedostávalo. Organizace Přátelé papouška zemního západního se proto rozhodla vzít vše do vlastních rukou, shání sponzory a organizuje veřejnou sbírku na podporu tohoto průzkumu.

Úvodní foto: Jennene Riggs, Esperanceexpress.com.au
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..