Změna klimatu ohrožuje papoušky zemní západní, ochránci je chtějí přestěhovat do vhodnějších lokalit

UVNITŘ VIDEO – Bezprecedentní akci připravují ochránci přírody v Západní Austrálii. Vzhledem ke zhoršujícím se podmínkám v hnízdních lokalitách kriticky ohroženého papouška zemního západního plánují odchytit a přestěhovat značnou část populace do vhodnějších lokalit. Původní lokality totiž stále více ohrožuje sucho a velmi horké počasí, které způsobuje požáry. Ty mají fatální vliv na zbývající populaci papoušků zemních západních, již podle odhadů tvoří přibližně 150 jedinců. „Tento pták žije a hnízdí na zemi, na rozdíl od všech jiných druhů papoušků vyjma příbuzného papouška nočního,“ konstatuje Allan Burbidge z projektu na záchranu papoušků zemních západních.
Život na zemi, ačkoli tento papoušek je na rozdíl od kakapa sovího schopen letu, přináší i další rizika v podobě predátorů – lišek a zdivočelých koček. „Když se nějaký ohrožený druh vyskytuje pouze v jedné malé oblasti, ochránci často přesunují některé jedince do jiného vhodného prostředí. Tato praxe, nazývaná „translokace“, činí druh odolnější vůči vnějším hrozbám,“ vysvětlují zastánci přestěhování části populace papoušků zemních západních do nových lokalit. V souvislosti s rychlou změnou klimatu se ale vhodné lokality často nachází ve velké vzdálenosti od původního habitatu. Jediné známé hnízdiště papoušků zemních západních se nachází na jižním pobřeží Západní Austrálie, které je obzvláště citlivé na změny klimatu.

Přibývá požárů s fatálními následky

„Jak se jihozápadní Austrálie stává teplejší a sušší, zvyšují se rizika požárů,“ varují ochránci přírody. „Vytvořili jsme velmi přesné modely výskytu papouška zemního západního a použili je k porovnání vlivu změny klimatu na současná a dřívější místa, kde se tito ptáci zdržovali. Tak jsme mohli identifikovat lokality, které zůstanou vhodné pro jeho další přežití, nebo místa, která budou vhodnými stanovišti pro tento druh v budoucnu,“ dodali. Z analýzy vyplynulo, že čtyři z 13 míst uvažovaných pro potenciální vypouštění papoušků zemních západních odchovaných v zajetí se dříve či později stanou pro tyto ptáky neobyvatelnými. „Na druhou stranu je pravděpodobné, že mnohé z bývalých nebo nových lokalit se stanou důležitými útočišťmi, kam bude vhodné papoušky přemístit nebo nově vypustit,“ říkají vědci.

K TÉMATU: Australané poprvé po více než 100 letech objevili hnízdo papouška zemního západního

Výsledky analýzy poskytl tým skupině odborníků, kteří identifikují prioritní lokality pro stěhování odchycených jedinců nebo místa pro reintrodukci druhu. Odborníci přitom využijí také data z mikrovysílaček umístěných na několika málo papoušcích zemních západních v jejich jediné hnízdní lokalitě. „Papoušek zemní západní může být v tomto ohledu důležitým ukazatelem možného osudu mnoha dalších druhů, které jsou na tom podobně,“ dodali ochranáři. Papouška zemního západního však ohrožují i možné negativní genetické dopady, které vyplývají z příbuzenského křížení v rámci malé divoké populace.

Úvodní foto: Alan Danks / DBCA
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..