Australané poprvé po více než 100 letech objevili hnízdo papouška zemního západního

UVNITŘ VIDEO – Spatřit kriticky ohroženého australského papouška zemního západního je stejně těžké jaké narazit na příbuzného papouška nočního, o němž byli vědci donedávna přesvědčeni, že je již více než století vyhuben. Stejnou dobu se nepodařilo žádnému ornitologovi objevit hnízdo papouška zemního západního, jehož zbytková populace obývá národní park Cape Arid. Až nyní. Úspěch ohlásil odbor zachování biodiverzity australského ministerstva životního prostředí, který monitoroval zbytkovou populaci vzácných ptáků. „Je to vůbec poprvé, co bylo ve volné přírodě nalezeno jeho hnízdo,“ konstatuje zástupce odboru Allan Burbidge.
„Dříve se papoušek zemní západní vyskytoval podél jižního pobřeží od Cape Leeuwin až po Cape Arid a v několika pobřežních oblastech jižně od Geraldtonu. Nyní se jeho habitat omezuje na vřesoviště v národním parku Cape Arid a v přilehlé přírodní rezervaci Nuytsland,“ říká Burbidge. Malou skupinku papoušků zemních západních chová také zoologická zahrada v Perthu, která chce vytvořit genetickou pojistku pro případ vyhynutí druhu v přírodě. Udržení těchto papoušků při životě je ale nesmírně komplikované. Jde o jediné papoušky zemní západní chované v zajetí. Projekt perthské zoo finančně podporuje i německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP).

Před lednovým požárem v národním parku Cape Arid žilo ve volné přírodě asi 140 papoušků zemních západních (Foto: Wikimedia Commons / Brent Barrett)

„Spíše ho uslyšíte než uvidíte“

Objev hnízda v národním parku Cape Arid se datuje již do listopadu loňského roku, ochránci o něm ale informovali se zpožděním v době, kdy se jediná známá lokalita výskytu druhu potýká s následky ničivého požáru. Ten vypukl 13. ledna letošního roku a za oběť mu padlo na 90 procent porostu, v němž papoušci žijí. Před požárem se odhadovalo, že celkovou populaci papoušků zemních západních tvoří méně než 140 jedinců. Kolik jich je nyní, není jasné. „Dopad požáru na tamní populaci papoušků zemních západních ještě musíme vyhodnotit,“ říká Allan Burbidge. „Už před požárem šlo o kriticky nízké číslo, což z něj činí druh velmi ohrožený událostmi, jako jsou rozsáhlé požáry,“ dodává.

K TÉMATU: ACTP přispělo 200 tisíci dolary na ochranu a reintrodukci papouška zemního západního v Austrálii

Nalézt hnízdo papouška zemního západního je velmi obtížné. „Sami monitorujeme výskyt a počet zástupců druhu ve spolupráci se sdružením Přátelé papouška zemního západního zejména podle poslechu hlasových projevů, ale využíváme i dobrovolných pozorovatelů a automatických audionahrávačů,“ líčí Burbidge. Listopadové výsledky monitoringu naznačovaly, že v populaci je vysoký podíl mladých ptáků, takže poslední hnízdní sezóna byla úspěšná. „Peří, které jsme nalezli v hnízdě, jsme jednoznačně identifikovali jako peří papouška zemního západního. Existovalo sice podezření, že jde o záměnu s peřím dravce, ale to vyloučila analýza DNA,“ uvedl vědec.

Úvodní foto: Zoo Perth/Janine Filov
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..