Papoušci v igelitových sáčcích ve dveřích auta: mexičtí pašeráci předčili indonéské pet lahve

UVNITŘ VIDEO – Pokud by někdo vypsal soutěž o nejbrutálnější způsob pašování nelegálně odchycených papoušků, patrně by se o přední příčky přetahovali indonéští překupníci a mexičtí pašeráci. Indonéský způsob převážení papoušků v rozpůlených pet lahvích je u dostatečně známý, nyní se ale do popředí zájmu médií dostala nová taktika pašeráků v Mexiku. Tamní federální úřad na ochranu životního prostředí PROFEPA zveřejnil případ převážení papoušků v igelitových sáčcích. Mexická policie zadržela krátce po Novém roce v obci Tonalá v Chiapasu dva podezřelé, kteří převáželi 78 papoušků a dva leguány v igelitových sáčcích umístěných ve dveřích automobilu Chevrolet.
Celkem šlo o 41 plastových sáčků, takže většina papoušků v nich byla umístěna po dvou. Zadržení nebyli schopni doložit původ zvířat a neměli k nim ani žádné jiné dokumenty. Podle soupisu, který provedli zaměstnanci PROFEPA, bylo mezi zajištěnými papoušky několik desítek aratingů oranžovočelých, několik amazoňanů běločelých a amazoňanů žlutokrkých. Všichni ptáci měli ustřižené letky a byli velmi dehydrovaní a podvyživení. Ve stejném stavu byli i dva zabavení leguáni zelení. Všechna zvířata pochází z volné přírody v Mexiku. Nelegální odchyt, prodej, koupě, držení či převážení původních druhů papoušků je považováno za federální zločin, u něhož je sazba jeden rok až devět let nepodmíněně a vysoká pokuta.

Nový způsob pašování papoušků v Mexiku: igelitové sáčky napěchované do dutin ve dveřích automobilu (Foto: PROFEPA)

Zabavení papoušci skončili v místní zoo

PROFEPA zároveň zveřejnila ještě jeden případ z toho měsíce, který se stal ve stejném regionu. Dálniční policie při kontrole vozu Chevrolet mezi Arriagou a Tuxtla Gutiérrez ve státě Chiapas objevila v prostoru mezi dveřmi 18 aratingů zelených nikaragujských a jednoho amazoňana běločelého. Všichni ptáci měli zastřiženy letky a pašeráci je převáželi v zelených síťovkách. Papoušci a leguáni zabavení při obou kontrolách skončili v zoologické zahradě Miguel Álvarez del Toro, jež se nachází ve městě Tuxtla Gutiérrez v Chiapasu. Zde podstoupí veterinární vyšetření a bude jim poskytnuta nezbytná péče, než se rozhodne o jejich dalším osudu. Mexický web Gob.mx upozorňuje, že zabavení aratingové a amazoňané běločelí spadají do CITES II, zatímco amazoňan žlutokrký do CITES I.

K TÉMATU: Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

Mexické zákony zakazují jakýkoli prodej druhů papoušků, kteří se přirozeně vyskytují na území Mexika. Tyto papoušky není možné držet ani v zájmových chovech. Úřady pašeráctví zvířat tvrdě potírají. V posledních letech se soustředí na důkladné kontroly automobilů na vnitrostátní dálniční síti. Pašeráci si totiž oblíbili veřejné autobusové linky jako způsob přepravy mláďat papoušků vybraných z hnízd. Například loni v květnu zachytili inspektoři PROFEPA společně s mexickou federální policií na dálnici ze státu Veracruz do metropole Mexico City rekordních 325 papoušků a dvě mláďata tukanů. Ve třech autobusech, které využívají zejména zahraniční turisté, byli ještě dva hroznýši, 58 sladkovodních želv a 788 chráněných orchidejí.

Úvodní foto: PROFEPA
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..