Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

Kakadu žlutolícíUVNITŘ VIDEO – Čtyřiadvacet kriticky ohrožených kakaduů žlutolících napěchovaných v pet lahvích s oddělanými víčky se snažil provézt pašerák přes celnici v indonéském přístavu Tanjung Perak u města Surabaja. Odhalili ho však celníci společně s policisty, kteří celý kontraband zabavili a většinu papoušků zachránili. Muž podle indonéských médií cestoval lodí z provincie Jižní Sulawesi do Surabaji a v přístavu přiznal dovoz jednoho kakadua žlutolícího a jednoho dalšího papouška. Policisté proto prohledali celou loď a narazili na dvě tašky plné pet lahví, v nichž se doslova tísnily víc než dvě desítky dalších kakaduů žlutolících.

Vyšetřovatelé pet lahve rozřezali, aby bylo možné papoušky vyjmout ven. Přesto čtyři jedinci drastický způsob transportu nepřežili. Papoušci se v lahvích nemohli vůbec hýbat a pro dýchání měli určen pouze odzátkovaný otvor na hrdlech lahví. Ptáci se ve stísněném prostoru zapařili a čelili nevýslovnému stresu. Policisté je ihned předali veterinářům, ale nepředpokládají, že by se podařilo všechny přeživší papoušky zachránit. Motivace pašeráka byla jasná: jeden kakadu žlutolící stojí podle deníku Boston News Time na černém trhu 650 indonéských liber, což je asi 25 tisíc korun. Za podobnou cenu se tito ptáci prodávají legálně mezi chovateli i v České republice.

Druhý nejvzácnější kakadu na světě

Kakadu žlutolící je druhým nejohroženějším kakaduem ve volné přírodě po kakaduu filipínském. Ve volnosti přežívá posledních maximálně sedm tisíc pohlavně dospělých ptáků. Proto je veden v Červené knize ohrožených živočichů IUCN v nejvyšší kategorii „kriticky ohrožený“ a pamatuje na něj také mezinárodní smlouva CITES, která jej zanesla do své první přílohy. V praxi to znamená, že veškerý prodej a koupě tohoto druhu papouška podléhá povinné registraci u příslušného krajského úřadu. Divokou populaci kakaduů žlutolících ohrožuje odlesňování, tedy ztráta přirozených hnízdních biotopů a právě pytláctví a nelegální obchod s exotickými ptáky.

K TÉMATU: Indonéské úřady bijí na poplach: kriticky ohrožených kakaduů žlutolících dramaticky ubývá

Indonésie se dlouhodobě potýká s problémem nelegálního odchytu volně žijících ptáků a obchodování s nimi. Jenom v regionu Severní Halmahera na Severních Molukách se podle odhadů indonéských úřadů ročně odchytí a dodá na černý trh asi 10 tisíc papoušků, včetně kakaduů a loriů. Okolo 40 procent těchto ptáků hyne ještě v průběhu transporu z místa odchycení ke koncovému zákazníkovi kvůli krutému zacházení. Nejde jen o způsob přepravy, ale také podávání nevhodného krmiva, nedostatek vody a nulovou veterinární péči. Kakaduy žlutolící v jejich domovině navíc silně ohrožuje používání pesticidů v zemědělství, což úzce souvisí s odlesňováním.

Úvodní foto: Daily News Television

Předchozí článek

Historicky první odchov ary kobaltového v brazilské zoo: úspěch slaví v Sao Paulu

Dálší článek

Průvodce chovem papoušků: komplexní monografie, která by si zasloužila pravidelnou reedici

One Comment

  • Strasne , ale este horsie je ze policia ktora kontraband zabavila namiesto okamziteho zachranovania papagajov zorganizovala tlacovu konferenciu kde vsetkym novinarom prezentovala papagaje zavrete v pet plastovych flasiach.
    Zjavne ma informovanie verejnosti a prezentovanie vlastnych uspechov prednost pred zachranou nejakych pre nich nepodstatnych papagajov 🙁

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější