Historicky první odchov ary kobaltového v brazilské zoo: úspěch slaví v Sao Paulu

Ara kobaltový v Zoo Sao PauloUVNITŘ VIDEO – Vůbec první odchov mláděte ary kobaltového ve veřejně přístupné zoologické zahradě zaznamenali v Brazílii, odkud tito papoušci pochází. Úspěchu dosáhla Zoo Sao Paulo, která se chovu arů kobaltových věnuje intenzivně několik let. V neveřejném zázemí chová dvanáct těchto papoušků, kteří jsou z hlediska arů atypičtí tím, že mohou být drženi ve větším počtu ve společné voliéře a odchovávat mláďata v koloniích, jako to činí i ve volné přírodě. Skupinky arů kobaltových v přirozeném prostředí obývají těžko přístupné skalní kaňony na severovýchodu Brazílie a hnízdí v norách přímo na sklaních stěnách.

Historicky první ara kobaltový se v Zoo Sao Paulo vylíhl letos 13. dubna. Nejde o úplný prvoodchov tohoto druhu v zajetí v Brazílii, dříve se jej podařilo rozmnožit soukromým chovatelům. Ti je ale na základě rozhodnutí brazilské vlády už nemohou chovat. Nynější odchov v Zoo Sao Paulo probíhá uměle, ošetřovatelé ale podle deníku The Telegraph umožnili chovnému páru, aby několik dní inkuboval snesená vejce. Posledních 13 dní před líhnutím ale byla umístěna do umělé líhně, kde byla držena při teplotě 37,2 až 37,5 ° C a vlhkostí 45 až 55 procent. Po vylíhnutí mláděte byla teplota v inkubátoru snížena na 35 ° C.

Odchovávají se lépe než arové hyacintoví

„Mládě reaguje velmi dobře na zvláštní péči ošetřovatelů v oddělení ptáků, dostává vyváženou stravu a denně je váženo a kontrolováno,“ popsal mluvčí zoo. Ara kobaltový je jedním ze tří známých druhů „modrých arů“ rodu Anodorhynchus. Známějším zástupcem je mnohem větší a častější ara hyacintový. Třetím druhem je pravděpodobně vyhynulý ara tyrkysový, který byl v přírodě naposledy spatřen pravděpodobně v roce 1960 a v zajetí se patrně vůbec nevyskytuje. Arů kobaltových je v zajetí méně než arů škraboškových, kteří jsou v přírodě zcela vyhubeni. Naopak v přírodě jejich počty stoupají, podle loňského sčítání v jejich hnízdištích by jich mělo být 1 300.

K TÉMATU: Arů kobaltových v Brazílii zase přibylo. Potvrzuje to nejnovější sčítání v jejich hnízdištích

Chovatelé a záchranné stanice, které se zabývají chovem a odchovem arů kobaltových, považují jejich odchov za jednodušší než u arů hyacintových. Například v největším papouščím parku na světě, Loro Parque na Tenerife, se je daří odchovávat již každoročně. Plány s chovem arů kobaltových má i pražská zoologická zahrada, která získala tři ptáky před pěti lety, kdy byli zabaveni ilegálním dovozcům v České republice. Další dva ptáky získala v letošním roce. Chovnou kolonii arů kobaltových chce vystavit v právě budovaném Rákosově pavilonu, který má být slavnostně otevřen v roce 2017.

Úvodní foto: Paulo Gil (AcervoFPZSP)

Předchozí článek

Ararauny se navzájem slyší i na tři kilometry. Nevěříte?

Dálší článek

Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější