Arů kobaltových v Brazílii zase přibylo. Potvrzuje to nejnovější sčítání v jejich hnízdištích

Ara kobaltový ve volné příroděAni v roce 2014 nezaznamenalo brazilské Národní centrum pro výzkum a ochranu volně žijících ptáků (CEMAVE) při vládním Institutu na ochranu přírodního bohatství (ICMBio) úbytek divoké populace arů kobaltových, kteří byli před časem považováni za kriticky ohrožené a takřka na pokraji vyhynutí. Jak vyplynulo z loňského sčítání ptáků v regionu Raso da Catarina v severobrazilském státu Bahia, který je jediným známým hnízdním biotopem těchto vzácných modrých arů, ve volné přírodě jich žije minimálně 1 294. To je o jedenáct více než v roce 2013, kdy proběhlo identické sčítání. ICMBio o tom informoval na svém webu.

Monitoring se zaměřil i na nocoviště

Stejně jako v roce 2013, i loni proběhl monitoring během listopadu, tedy v době, kdy je hnízdní sezóna arů kobaltových v plném proudu (papoušci hnízdí od září do července, kdy se osamostatňují poslední vyvedená mláďata). Celá známá populace se soustředí do sedmi lokalit v oblasti o velikosti pouhých osmi čtverečních kilometrů. Na rozdíl od předchozích sčítání se vědci vydali i do míst, která arové kobaltoví nepoužívají jako hnízdiště, ale pouze v nich nocují. Celkem bylo monitorováno dvanáct lokalit, včetně skalních stěn Serra Branca a Toca Velha. Sami Brazilci připouští, že ptáků by mohlo být v přírodě víc, protože jejich přirozená hnízdiště jsou velmi těžko přístupná.

K TÉMATU: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Na rozdíl od většiny dalších druhů arů totiž arové kobaltoví hnízdí ve skalních stěnách kaňonů, jichž se v regionu Bahia nespočet a často se nachází v neprostupně zarostlém terénu. Tak se také stalo, že v minulosti vědci nevěděli o několika samostatných koloniích těchto ptáků a mysleli si, že je ara kobaltový mnohem vzácnější. Proto byl v roce 2008 zařazen v Červené knize ohrožených živočichů IUCN do nejvyšší kategorie kriticky ohrožených (CR), ale loni byl přeřazen o kategorii níž mezi ohrožené (EN). Pomohl tomu Národní plán na ochranu arů kobaltových, který Brazílie vyhlásila v roce 2011 a do něhož se zapojilo na 29 institucí, včetně nevládních organizací a center vzdělávání.

Projekt na záchranu arů kobaltových v Brazílii – shrnutí (portugalsky) by potucek793

Každý pár má ročně až tři mláďata

Arové kobaltoví se podle zjištění vědců z CEMAVE velmi dobře rozmnožují. Několik hnízdních párů obsahuje hnízdní dutiny ve stejné skalní stěně a tvoří tak jakési kolonie. Takové hnízdní chování nevykazuje žádný jiný druh arů. Každý pár může za hnízdní sezónu odchovat jedno až tři mláďata (to je méně než u příbuzných arů hyacintových, kteří v přírodě vyvádějí maximálně dvě mláďata za jedno hnízdění a jejich odstav trvá až rok, takže se velmi často stává, že konkrétní pár zahnízdí jen jednou za dva roky). Arům kobaltovým ale škodí silné odlesňování, pálení a těžba dřeva, a také nedostatek přirozené potravy. Závislí jsou zejména na plodech tropické palmy Licuri, která se typicky vyskytuje právě v regionu Raso da Catarina.

ČTĚTE TAKÉ: Zoo Praha začala stavět Rákosův pavilon pro ary kobaltové, kakaduy palmové a trichy orlí

„Populace (arů kobaltových) jeví známky oživení, obsazuje lokality, která tito ptáci používali v minulosti. Nicméně ničení jejich přirozených biotopů ohrožuje veškeré úsilí, které jsme doposud vyvinuli na jejich záchranu a hrozí, že pokud neomezíme dopady této činnosti, dojde k dalším ztrátám,“ míní koordinátor Národního plánu na ochranu arů kobaltových při CEMAVE Eduardo Araujo. „Tato práce si vyžaduje neustálé doplňování vědomostí o tomto druhu a jeho monitoring, boj proti obchodování s ohroženými živočichy a zapojení místní komunity do projektů udržitelného rozvoje regionu, jejichž cílem je zlepšení kvality života místního společenství,“ dodává. Monitoring arů kobaltových se rovněž neobešel bez pomoci řady dobrovolníků.

Úvodní foto: SRHU/MMA – Adriano Gambarin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!