Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Tři roky ve vězení má strávit bývalý místopředseda hodonínské ČSSD Radim Már, který se podle Krajského soudu v Brně v roce 2010 podílel na pašování vzácných arů kobaltových z Portugalska do České republiky. Informovala o tom Česká televize. Organizovanou skupinu, již po roce sledování dopadli na jaře 2010 celníci ve spolupráci s inspektory životního prostředí, měl podle žalobce vést Márův otec Jiří, který však na začátku soudního procesu zemřel. Soud konstatoval, že se čtveřice obviněných mužů soustředila na pašování velmi vzácných papoušků, kromě arů kobaltových i arů hyacintových a amazoňanů rudookých.


K TÉMATU: Povodně nenarušily plán pražské ZOO s veřejnou expozicí pro ary kobaltové. Otevře ji příští rok

Trojice zabavených kriticky ohrožených arů kobaltových před třemi lety skončila v pražské zoologické zahradě, která je chce od příštího roku veřejně vystavit v novém pavilonu exotických ptáků. Ptáci pocházeli z Portugalska, kam zřejmě pašeráci dovezli inkubovaná vejce z Brazílie a nechali je v inkubátoru vylíhnout. Radim Már považuje obvinění za vykonstruované, už v květnu se odvolal proti tehdejšímu rozhodnutí Okresního soudu v Hodoníně, který ho poslal na dva roky do vězení. Odvolací Krajský soud v Brně ale trest ještě o rok zpřísnil.

Dva podezřelí před soudním řízením zemřeli

Ve vězení skončí i další dva členové skupiny: Jiří Křeček a Radek Čermák. U Křečka zabavila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) před třemi lety čtyři ary hyacintové, u nichž nesouhlasilo označení na kroužcích s doklady. Ptáky nyní chová zoologická zahrada v Praze. Za pašování papoušků Křeček stráví čtyři roky ve vězení, další člen skupiny Radek Čermák dostal tříletý trest. Spolupracovník skupiny v Portugalsku Petr Diviš odešel s podmínkou na dva roky. Na rozdíl od Máry těmto třem mužům odvolací soud tresty nezvýšil.

ČTĚTE TAKÉ: Pražská zoo přemístila zabavené ary hyacintové do veřejné expozice

Radim Már měl podle obžaloby zajišťovat nákup ptáků v Portugalsku, poté skupina papoušky převážela do České republiky osobními automobily se speciálními přepravními boxy. Policie na muže nasadila odposlechy a provedla u nich domovní prohlídky. K pašování ptáků mělo docházet od února 2009 do června 2010. „V celém případě se cítím nevinen,“ řekl už na začátku soudního líčení Radim Már novinářům. Vyšetřovatelé totiž u něj doma, v sídle firmy ani v automobilu nenašli žádné důkazy. Hlavní roli v pašování měli sehrát jeho otec a strýc, kteří se zabývali chovem ptáků, ale oba v uplynulých letech zemřeli.


Považujete tříletý trest odnětí svobody za pašování arů kobaltových do České republiky za dostatečný?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentářů

  1. David Vopravil napsal:

    Byli by jste spokojený s trestem odnětí svobody na 3 roky, kdyby vás jeden z techto lidí navštívil doma, strčil do krabice, propašoval do jiné země a tam vás chtěl prodat? Jestli ano, tak potom chápu ty tři hlasy pro to, že trest je přehnaný. Ten papoušek ať už je kriticky ohrožený, nebo není, tak má právo na svobodný život ve své domovině jako kterýkoliv jiný myslící a cítící tvor. Výjímku tvoří papoušci odchovaný ve voliérách a jiných zařízení za předpokladu dostatečné péče. To je můj názor. Když jsem to viděl ve zprávách, tak jsem byl alespoň rád za ten trest, který dostali vzhledem k obecně mírným trestům v naší zemi. Člověk si pořád myslí, že jakýkoliv jiný živočišný druh na zemi má menší právo na spokojený život než on sám a takové případy jsou toho důkazem.

  2. jan napsal:

    vy asik nejste chovatel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..