Povodně nenarušily plán pražské ZOO s veřejnou expozicí pro ary kobaltové. Otevře ji příští rok

UVNITŘ VIDEO – Už v příštím roce bude možné v pražské zoologické zahradě spatřit ary kobaltové, bezesporu nejvzácnější druh papouška chovaný v České republice. Původní plán pražské ZOO nenarušily ani letošní povodně, které stejně jako před jedenácti lety postihly celou dolní třetinu zahrady a způsobily škody v řádu několika desítek milionů korun. „Dá se přislíbit, že v příštím roce bude otevřena expozice, kde budou vystaveni arové kobaltoví a bude je možno porovnat s jinými druhy arů,“ potvrdil na sobotním VI. semináři Svět papoušků a lidí v Jihlavě kurátor ptáků pražské ZOO Antonín Vaidl.


Arové budou mít umělou skalní stěnu

Zoologická zahrada má v případě plánovaného Pavilonu velkých papoušků dvojí štěstí. Jednak místo, kde má stavba stát, nebylo letošní velkou vodou nijak zasaženo a leží těsně nad hranicí zátopového území, a zejména má na tento pavilon vyčleněné finanční prostředky, které jsou určeny výhradně na tento projekt. Desetimilionovou částku zahradě věnoval loni zesnulý chovatel Stanislav Rákos. Dědický dar je přímo vázán na stavbu Pavilonu pro velké papoušky, takže ZOO nemůže tyto prostředky použít k jiným účelům, ani k odstraňování škod po povodních.

K TÉMATU: Pražská zoo veřejně vystaví ary kobaltové, do dvou let jim zřídí novou expozici

Vedle arů kobaltových se v pavilonu objeví i jejich větší a známější příbuzní arové hyacintoví. V obou případech by mělo jít o dva páry, přičemž voliéra pro ary kobaltové by měla být společná, protože zkušenosti z Loro Parque Tenerife potvrzují vhodnost jejich chovu v kolonii (v koloniích hnízdí arové kobaltoví i ve volné přírodě). K dispozici budou mít umělou skalní stěnu s hnízdními norami a celé chovné zařízení bude dimenzované na větší počet ptáků, takže v ZOO Praha by časem mohly být až čtyři páry těchto papoušků.

K vidění budou i kakaduové palmoví

Pražská zoo do nového pavilonu umístí i další vzácné druhy papoušků, které nyní chová v neveřejném zázemí. „V současné době máme dva páry kakaduů palmových, v nové expozici by měl být i některý ze vzácnějších bílých kakaduů,“ slíbil Antonín Vaidl. Kakaduové palmoví už v pražské ZOO zahnízdili, zatím s částečným úspěchem. Návštěvníci pavilonu uvidí také vzácné amazoňany jamajské a šedohlavé (v později plánovaném pavilonu Amazonia by měli být i amazoňani rudoocasí, kteří jsou v Praze deponováni ze středočeské ZOO Chleby), zahrada už dříve potvrdila, že v expozici vystaví i nestory kea a uvažuje také o chovu trichů orlích.

ČTĚTE TAKÉ: Nestory kea, nejinteligentnější papoušky na světě, si pořídí i pražská ZOO

Nový pavilon pro exotické ptáky má být zčásti průchozí, návštěvníci by se měli například dostat do přímého kontaktu s kakaduy palmovými (pokud si to budou papoušci přát, protože budou mít šanci pohybovat se i v prostorech, kam se návštěvníci nedostanou). Většina nejvzácnějších ptáků, kteří zde budou vystaveni, byli v minulosti zabaveni Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a Celní správnou překupníkům nebo chovatelům kvůli nesrovnalostem v registračních dokumentech.

Foto: ZOO Praha


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..