Pražská zoo veřejně vystaví ary kobaltové, do dvou let jim zřídí novou expozici

Nejvzácnější papoušky na území Česka, celníky předloni zabavené ary kobaltové (Learovy), si budou moci do dvou let prohlédnout návštěvníci pražské zoologické zahrady. Právě do pražské Zoo totiž tři vzácné ptáky umístila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a o jejich setrvání v Praze už rozhodla i brazilská vláda, která formálně vlastní všechny ary kobaltové chované v zajetí na celém světě. V Evropě má tyto ptáky kromě pražské Zoo už jen známý Loro Parque Tenerife na Kanárských ostrovech.

Zoo Praha chce do dvou let postavit novou Expozici exotických ptáků, která nahradí současnou voliéru velkých papoušků poblíž hlavního vchodu do zahrady. Nový komplex voliér vznikne mezi výběhem pro pandy červené a velkou voliérou pro dravce, prozradil ve svém „ředitelském sloupku“ v regionálním Deníku šéf pražské zoo Miroslav Bobek. Stavba je součástí střednědobé koncepce rozvoje Zoo Praha na léta 2013 až 2017, již už schválil pražský magistrát. Ten je zřizovatelem a provozovatelem zahrady.

K TÉMATU: Pražská zoo přemístila ary hyacintové do veřejné expozice

„Nejprve přijde na řadu Expozice exotických ptáků, která nahradí voliéry mezi výběhem pand červených a velkou voliérou dravců. Tyto malé voliéry byly vybudovány již ve 30. letech a patří tak k nejstarším stavbám v pražské zoo. Z piety proto jednu z nich zachováme, další však nahradí moderní, zčásti průchozí expozice. Představí řadu pozoruhodných druhů papoušků, mimo jiné nestory kea; jejím zlatým hřebem však budou patrně vůbec nejvzácnější velcí papoušci – arové Learovi,“ napsal ředitel pražské zoo a dodal, že další významné stavby přijdou na řadu až poté v roce 2015.

STATISTIKA: Kolik papoušků z přílohy CITES I mají čeští chovatelé? Podívejte se

Nové voliéry lépe využijí okolního terénu, zejména skály, která se tyčí nad nynější expozicí velkých papoušků. Vedle sebe by tu měly být umístěny jediné dva žijící druhy velkých arů rodu Anodorhynchus – arové kobaltoví a jejich větší a známější příbuzní arové hyacintoví. Skalní terén je vhodný i pro zmíněné nestory kea, které v Česku chovají už tři zoologické zahrady – liberecká, brněnská a zlínská. Nestoři jsou považováni za nejchytřejší papoušky světa, v tuzemsku se je dokonce daří i rozmnožovat. Pravidelné odchovy zaznamenává například jihočeský chovatel Lubomír Palkovič.

Arové hyacintoví v původní expozici velkých papoušků pražské zoologické zahrady. V nové expozici budou vystaveni vedle arů kobaltových. (Foto: ZOO Praha)

Arové kobaltoví jsou nejvzácnějším druhem arů chovaným v zajetí. V zoologických zahradách a soukromých chovech je jich dokonce méně než v přírodě vyhubených arů škraboškových. Celkem se jejich počet v umělých chovech odhaduje na padesát až osmdesát. Ve volné přírodě žije asi tisícovka ptáků, v posledních letech se daří jejich divokou populaci zvyšovat, ale jen díky přísné ochraně hnízdišť. V pražské zoo jsou chovaní tři mladí ptáci, jejichž stáří se odhaduje na tři roky.

ROZHOVOR: Zdeněk Špalek: S ary kobaltovými to asi nevyjde, ale lákají mě arary

Na přesun arů kobaltových do veřejné expozice se pražská zoologická zahrada připravuje delší dobu. Nedávno do voliéry velkých papoušků přesunula jejich příbuzné ary hyacintové, kteří nahradili známější a nejčastěji chované ary ararauny (tito papoušci jsou nyní ve stálé papouščí expozici Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze na Albertově). Čtyři ptáci pocházejí stejně jako arové kobaltoví ze zabavených zvířat a do pražské zoo je umístila inspekce životního prostředí. Letos na jaře byli všichni čtyři arové hyacintoví oficiálně převedeni do vlastnictví zoo, což byla nutná podmínka pro jejich veřejné vystavení.

Úvodní foto: Loro Parque Tenerife

[poll id=“52″]

Předchozí článek

Nová vodní nádrž v Kolumbii zničí hnízdiště arů vojenských a zcela nového ptačího druhu

Dálší článek

Pět nejvzácnějších papoušků světa: dva arové, amazoňan, neoféma a kakapo

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější