Nová vodní nádrž v Kolumbii zničí hnízdiště arů vojenských a zcela nového ptačího druhu

Poslední hnízdiště arů vojenských v kolumbijské oblasti Valle del Cauca zničí plánovaná stavba vodní nádrže pro hydroelektrárnu Pescadero-Ituango v údolí řeky Cauca. Stavbě patrně nezabrání ani fakt, že ornitologové v lokalitě nedávno objevili zcela nový ptačí druh, střízlíka Thryophilus sernai. V údolí, které má být zaplaveno, se nachází všech šest dosud známých hnízdišť tohoto pěvce, upozornila nezisková organizace American Bird Conservancy. Výstavba hydroelektrárny, největší v Kolumbii, má začít v příštím roce a potrvá sedm let.

Projekt s rozpočtem 5,5 miliardy dolarů (v přepočtu přes 100 miliard korun) už schválila kolumbijská vláda, hydroelektrárna Pescadero-Ituango má mít instalovaný výkon 2 400 megawattů a stát se jedním z nejdůležitějších zdrojů elektrické energie v zemi. Ornitologové ale upozorňují, že vodní hladina zaplaví na 15 čtverečních mil hnízdních stanovišť hned několika vzácných ptačích druhů. Kromě nedávno objeveného druha střízlíka a ary vojenského také mravenčíka opačného, ptáka podobného ledňáčkům, který patří mezi velmi ohrožené.

Všechny tři ptačí druhy totiž obývají suché lesy v údolí řeky Cauca, jako hnízdiště si oblíbili těžce dostupné stromy na strmých kopcích nad známým tokem. Arové vojenští mají v oblasti jediné hnízdiště asi 25 kilometrů proti proudu řeky od místa, kde má stát mohutná hráz s vodní elektrárnou, tedy přesně tam, kam by v budoucnu měla dosahovat vodní hladina. Ochránci přírody se nyní snaží přesvědčit kolumbijskou vládu, aby hnízdiště vzácných ptáků vyhlásila přírodními rezervacemi, jichž by se stavba vodního díla neměla dotknout.

Údolí řeky Cauca v Kolumbii, které by mělo být zaplaveno novou vodní nádrží při stavbě největší hydroelektrárny v zemi (Foto: ProAves)

„Může se zdát, že načasování objevu nového druhu střízlíka nemohlo být horší, když projekt přehrady, o kterém se desítky let pouze mluvilo, dostal teprve nedávno zelenou od vlády. Navzdory tomuto masivnímu inženýrskému projektu je tu ale stále ještě naděje na to, že by se dopady na ptáky mohly zmírnit,“ míní šéf ochranářských projektů American Bird Conservancy v Kolumbii Benjamin Skolnik. „Tato část Kolumbie je světoznámou turistickou lokalitou pro birdwatching a vláda moc dobře chápe, jak jsou ptáci důležití pro ekonomiku země. To by mohlo pomoci přežít jak novému druhu střízlíka, tak arovi vojenskému.“

Ačkoli se počet volně žijících arů vojenských v celé Střední a Jižní Americe odhaduje na šest až 15 tisíc a nepatří tedy mezi kriticky ohrožené druhy, v Kolumbii četnost jeho populace rapidně klesá. Důvodem je především úbytek vhodných hnízdišť, zejména kvůli těžbě dřeva a odlesňování při rozšiřování zemědělské půdy. Zaplavení údolí řeky Cauca by zničilo další z mála vhodných míst, kde tento papoušek dosud hnízdí.

Střízlík Thryophilus sernai, který byl objeven teprve v letošním roce, hnízdí výhradně v místech, která by měla zaplavit plánovaná nádrž v Kolumbii (Foto: Carlos Esteban Lara)

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 7. až 9. září 2012

Dálší článek

Pražská zoo veřejně vystaví ary kobaltové, do dvou let jim zřídí novou expozici

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější