Velké problémy s nedostatkem hnízdních příležitostí, ale také zdrojů potravy, mají arové hyacintoví v brazilské části největšího mokřadu světa Pantanalu. Třídenní požáry, které zde začaly 1. srpna, zlikvidovaly na 80 procent hnízdních biotopů v rezervaci Caiman a míst, kam arové zalétávali za potravou. Právě Pantanal je přitom místem, kde živě většina divoké populace arů hyacintových. V brazilské části jde odhadem asi o tisícovku papoušků, kteří se soustředí okolo ekologického centra Caiman v bývalém ranči na chov dobytka. Požáry bývají v Pantanalu běžné, odehrávaly se však mezi červencem a zářím. Kvůli změně klimatu k nim ale poslední léta dochází dříve, letos už od konce května.
Letošní situace je o to horší, že požáry přišly po dlouhodobém suchu v kombinaci s vysokými teplotami a minimálními srážkami. Požáry ze začátku srpna se podepsaly na biotopech arů hyacintových nejcitlivěji, řekla serveru Mogabay.com bioložka Neiva Guedes, zakladatelka Institutu Arara Azul na ochranu ary hyacintového. Oheň přeskočil na vegetaci z nákladního auta na pozemku sousedící s ekologickým centrem a vítr ho rychle rozšířil. „Začal v době, kdy byl silný vítr a za necelé tři dny se prohnal 80 procenty území rezervace,“ uvedla Guedes. Za oběť mu padly stoleté stromy a porosty palem, které jsou hlavním zdrojem potravy arů hyacintových. Samotné požáry skončily 3. srpna, ale podrost doutnal až do 8. srpna, kdy konečně dorazily deště.
Oheň přišel naštěstí na začátku hnízdní sezóny
Od druhého srpnového týdne je situace pod kontrolou, ale rozlehlé spáleniště má kriticky vliv na papoušky. Oproti roku 2019 ale požáru nepadla za oběť mláďata arů hyacintových, protože přišel na začátku hnízdní sezóny. Před pěti lety přišly řady párů arů hyacintových o snůšky a vylíhnutá mláďata, letos oheň udeřil v době, kdy ještě žádná mláďata vylíhnutá nebyla. Páry teprve obsazovaly hnízdní dutiny a umělé prkenné budky. Požáry tedy zničily maximálně snůšky, nikoli mláďata. „V roce 2019 jsme zaregistrovali, že požár zasáhl téměř polovinu hnízd, a to přímo a okamžitě, protože spálil hnízdní stromy s dutinami, budkami, vejci i mláďaty,“ konstatuje Neiva Guedes.
„Tentokrát v hnízdech ještě žádná mláďata nebyla. Takže se snažíme obnovovat přirozené hnízdní dutiny tam, kde to je možné. Instalujeme nové hnízdní budky na stromy v blízkosti těch, které spadly nebo shořely. Také se chystáme umístit kovové krmné misky a začneme je plnit krmivem, zejména plody palmy acuri, protože většina ořechů byla spálena,“ dodala Neiva Guedes. V roce 2020, kdy rozsáhlé požáry postihly Pantanal od července do srpna, byly zničen biotopy pro tisíc arů hyacintových, což představovalo 15 procent jejich celkové divoké populace. Podle Institutu Arara Azul se celková divoká populace arů hyacintových odhaduje na 6,5 tisíce jedinců a v posledních letech stoupala. Proto také Mezinárodní unie ochrany přírody přeřadila aru hyacintového v Červené knize ohrožených živočichů IUCN do kategorie „zranitelný“ (VU).
Úvodní foto: Wikimedia Commons – Geoff Gallice