Požáry v Pantanalu zničily hnízdí biotopy pro tisíc arů hyacintových. To je 15 % divoké populace

UVNITŘ VIDEO – Rozsáhlé požáry, které na přelomu července a srpna zasáhly část největšího močálu světa, jihoamerického Pantanalu, připravily o hnízdní biotopy 700 až tisíc arů hyacintových. To představuje až 15 procent jejich celkové populace ve volné přírodě, informovala americká zpravodajská stanice CNN. „Je velmi smutné sledovat, jak ohni podléhají desetiletí práce naší rodiny, léta péče o ochranu přírody,“ svěřila se novinářům Anna Maria Barreto, majitelka ranče São Francisco do Perigara, pod který spadá 61 tisíc akrů ptačí rezervace a pastvin v brazilském regionu Mato Grosso. Podle jejích slov více než 70 procent vegetace na pozemcích ranče lehlo popelem. „Je to bezprecedentní katastrofa,“ konstatuje Anna Maria Barreto.

Podle organizace Arara Azul Institute se celková divoká populace arů hyacintových odhaduje na 6,5 tisíce jedinců a v posledních letech stoupala. Proto také Mezinárodní unie ochrany přírody přeřadila aru hyacintového v Červené knize ohrožených živočichů IUCN do kategorie „zranitelný“ (VU). Podle prezidentky organizace Neivy Guedes většina ptáků uletěla před požárem na bezpečnější místa. „Dokáží uniknout ohni, protože létají, aby brzy jim dojde potrava a to je to, co se jich podle nás dotkne nejvíce,“ uvedla. Organizace koncem minulého týdne zveřejnila na svém profilu na Facebooku fotografie skupiny arů hyacintových, kteří hledají na zuhelnatělé zemi zbytky potravy. Obdobně je na tom podle Arara Azul Institute i místní skot.

Viníkem je vláda, míní vědci. Povolila odlesňování

Hlavní složkou potravy arů hyacintových je ovoce a ořechy. „Jakmile požár zachvátí lesy, hoří i jejich potrava,“ konstatuje Guedes. Požáry sužovaly Pantanal od 1. srpna, naštěstí se ale vyhnuly místům, kde arové hyacintoví hnízdí. „Každý den je pro nás malým vítězstvím,“ říká seržant Rogério Perdigão u hasičského sboru v Mato Grosso do Sul. „Nedá se říci, že bychom vyhrávali, ale pokračujeme v bitvě s ohněm.“ Perdigão poskytl CNN video, na kterém jsou papoušci sedící na stromech v místech, kde teprve nedávno hasiči uhasili požár. „Papoušci jsou nám neustále v patách, nepřestávají se ozývat. Skoro to vypadá, jako by nám děkovali,“ popisuje Rogério Perdigão. Ochránci přírody se nyní obávají, aby arové měli dostatek potravy k přežití.

Ničivý oheň zachvátil Pantanal pouhé dva týdny poté, co 16. července podepsal brazilský prezident Jairo Bolsonaro dekret o zákazu rozdělávání ohňů v Pantalanu po dobu následujících 120 dní. Proti tomu ale protestovaly desítky mezinárodních investorů, kteří vyhrožovali stažením svých aktivit z Brazílie, pokud bude dekret podepsán. Ale ani rozhodnutí brazilského prezidenta nevedlo ke kýženému výsledku: jenom za první polovinu srpna v Pantanalu propuklo 3 121 požárů, což bylo výrazně více než v loňském roce. Za celý loňský srpen jich totiž hasiči a ochránci přírody napočítali „pouze“ 1 690. Vědci z toho viní současnou brazilskou vládu, která umožnila masivní odlesňování v Amazonii, což vedlo k výrazně suššímu klimatu a většímu riziku požárů.

Úvodní foto: Arara Azul Institute

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..