Australská vláda zvažuje zrušení zákazu dovozu nepůvodních druhů papoušků, který platí od roku 1995

Australští chovatelé papoušků a zoologické zahrady se možná brzy dočkají možnosti dovážet exoty z jiných zemí, což je zakázáno federálním zákonem přijatým před 15 lety. Kabinet premiéra Scotta Morrisona totiž uvažuje o úplném zrušení tohoto zákazu, což by vedlo k podstatnému snížení cen některých nepůvodních druhů papoušků, informovala australská mutace deníku The Guardian. Proti tomu ale protestují někteří experti, kteří se obávají, že by importovaní papoušci mohli zavléct do Austrálie nebezpečné choroby a v případě, že by unikli do volné přírody, také vytlačovat původní druhy tamní avifauny. Právě kvůli zamezení šíření nemocí – konkrétně ptačí chřipky – Austrálie v roce 1995 zavedla striktní zákaz dovozu ptáků.

Vláda vyhlásila veřejnou konzultaci s termínem do 15. září

Kabinet ale v poslední době čelí výzvám majitelů domácích mazlíčků, chovatelů a zoologických zahrad, aby umožnila bezpečnou cestu pro dovoz papoušků určených pro chov v zajetí. V současné době je možné do Austrálie dovážet papoušky z Nového Zélandu, ale pouze tehdy, když se jejich majitelé na trvalo stěhují do země. Vláda nyní vyhlásila veřejnou konzultaci o posouzení rizik, která by souvisela s povolením dovozu ptáků z třetích zemí včetně Asie, Evropy či Ameriky. Podněty přijímá do 15. září, poté kabinet rozhodne, zda se bude návrhem zrušení zákazu importu ptáků z třetích zemí nadále vážně zabývat. Již nyní se ale tento záměr setkává s poměrně razantní kritikou.

Podle Luise Ortize-Catedrala z Masseyovy univerzity na Novém Zélandu je sice důležité najít bezpečnou cestu, jak do Austrálie moci dovážet papoušky, ale vláda podle něj ve svém návrhu neposkytuje žádné podrobnosti o tom, jak úřady chtějí zajistit, aby divoké populace původních australských papoušků nebyly vystaveny nemocem zavlečeným importovanými ptáky. „Mezi celosvětovým obchodem s těmito druhy ptáků a šířením nových nemocí a patogenů existuje přímá souvislost,“ upozorňuje Ortiz-Catedral. Politici by podle něj měli před definitivním rozhodnutím zvážit rozsah nákladů na likvidaci invazních druhů. „Neříkám, že se to stane, jen poukazuji na rizika, která nejsou ve vládním dokumentu zmíněna,“ dodává vědec.

Český pašerák se snažil do Austrálie provézt ptačí vejce. Zadrželi ho na letišti v Sydney

Vybrané země nebudou muset žádat o povolení dovozu

Ekoložka Johanne Martens z Deakinovy univerzity upozorňuje, že návrh nezmiňuje povinné testování některých základních nemocí, jako je například PBFD. Rovněž varuje před rizikem úniku nepůvodních druhů do přírody a také nelegálního obchodu se zvířaty, který by mohly dovozy z třetích zemí nastartovat. „Ve skutečnosti nevidím žádné argumenty, které by hrály pro tento návrh,“ říká Martens. „Chápu, že některé zoologické zahrady a parky chtějí získat více exotických druhů, ale vlastně mi není jasné, proč je to nutné. My sami máme neuvěřitelnou rozmanitost ptačích druhů.“ Mluvčí ministerstva životního prostředí připustil, že předkladatelé zvažují úpravu pravidel, protože mezitím došlo k velkému pokroku v testování různých nemocí a díky tomu by měla být všechna rizika zvládnuta.

Austrálie dokonce zvažuje, že země, které před zavedením zákazu tradičně obchodovaly s ptáky s Austrálií, budou mít schválený dovoz bez nutnosti dalších individuálních posuzování. Jde o Kanadu, Francii, Německo, Irsko, Nový Zéland, Nizozemsko, Spojené království a Spojené státy. Dovozci z dalších zemí by si museli podat žádost a čekat na vyjádření australské strany. Importovat by bylo možné pouze zvířata, která budou na seznamu druhů považovaných za vhodné pro dovoz podle australských federálních zákonů o životním prostředí, jako například ara ararauna. Tento papoušek se v Austrálii velmi drahý, jeho cena se pohybuje na mnohanásobku ceny araraun v Evropě. Součástí žádostí o povolení importu ptáků bude potvrzení o legálním původu exemplářů.

ACTP si dovezlo z Austrálie loríčky žlutoboké duhové. Poslanci žádají vysvětlení od ministryně životního prostředí

Úvodní foto: Google Maps

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..