UVNITŘ FOTO – Šestnáct ptačích vajec umístěných ve dvou černobílých punčochách pod oblečením na tříslech se snažil propašovat do Austrálie devětatřicetiletý Čech. V úterý jej zadrželi celníci na mezinárodním letišti v Sydney, kam přicestoval z Dubaje. Muž doplatil na namátkovou prohlídku, ke které australští celníci přikročili, aniž by vůči pašerákovi měli jakákoli podezření. Pašerák byl zatčen a obviněn z pokusu o import živých exemplářů zvířat do země bez patřičného povolení. Austrálie se obává zavlečení nepůvodních invazních druhů a má kvůli nepovoleným dovozům zvířat velmi přísné zákony.
„Dovoz a vývoz volně žijících živočichů je celní správou přísně kontrolován,“ konstatuje oblastní velitel celníků v Sydney Tom Fitzgerald. „Pašování živočichů je velmi kruté a často vede k úhynu zvířat během transportu.“ Celníci předali zabavená vejce veterinární správě při australském ministerstvu zemědělství, která by měla pomoci s identifikací ptačího druhu, jemuž náleží. V praxi však nelze odhadnout, o jakého ptáka jde, dokud se z vajec nevyklubou mláďata a začnou se opeřovat. Podle velikosti a barvy vyjec (čistě bílá) je pravděpodobné, že by mohlo jít o papoušky. Pokud vejce při transportu nezastydla, veterináři je nechají inkubovat v umělé líhni a mláďata ručně dokrmí.
Hrozí mu až deset let vězení
Zadržený Čech, kterého celníci pro média blíže neidentifikovali, skončil ve vazbě a čeká na soud, který proběhne ve zrychleném řízení již v neděli. Podle přísného zákona z roku 1999 muži hrozí trest odnění svobody až na deset let nebo pokuta 170 tisíc australských dolarů, což je v přepočtu asi 3,2 milionu korun. Chovatelství exotického ptactva je v Austrálii poměrně rozšířené, kvůli omezení dovozu zvířat jsou ale některé druhy chovány velmi vzácně. Narozdíl od zbytku světa jsou ve voliérách australských chovatelů méně zastoupeny jihoamerické druhy papoušků, zejména arů. Tomu také odpovídá mnohem vyšší cena, než je obvyklé například v Evropě nebo ve Spojených státech.
Stejně přísná jako na dovoz je Austrálie i na vývoz zvířat. Veškerý export divoce žijících druhů byl zakázán již v roce 1894. Od té doby není možné z Austrálie dovézt ani žádné tamní druhy papoušků, byť by šlo o jedince odchované v zajetí. Vzácnými výjimkami bývají mezinárodní programy zoologických zahrad, ale i těch je poměrně po skrovnu. Příkladem může být dovoz několika původních divokých andulek vlnkovaných, který se podařil německé zoologické zahradě v Kolíně. Ptáky získala ze ZOO Melbourne a úspěšně je rozmnožila. Jejich odchovy získala i tuzemská ZOO v Plzni a několik soukromých chovatelů v Česku.
Úvodní foto: customs.gov.au