Český pašerák se snažil do Austrálie provézt ptačí vejce. Zadrželi ho na letišti v Sydney

Celníci ukazují vejce zabavená na mezinárodním letišti v SydneyUVNITŘ FOTO – Šestnáct ptačích vajec umístěných ve dvou černobílých punčochách pod oblečením na tříslech se snažil propašovat do Austrálie devětatřicetiletý Čech. V úterý jej zadrželi celníci na mezinárodním letišti v Sydney, kam přicestoval z Dubaje. Muž doplatil na namátkovou prohlídku, ke které australští celníci přikročili, aniž by vůči pašerákovi měli jakákoli podezření. Pašerák byl zatčen a obviněn z pokusu o import živých exemplářů zvířat do země bez patřičného povolení. Austrálie se obává zavlečení nepůvodních invazních druhů a má kvůli nepovoleným dovozům zvířat velmi přísné zákony.

„Dovoz a vývoz volně žijících živočichů je celní správou přísně kontrolován,“ konstatuje oblastní velitel celníků v Sydney Tom Fitzgerald. „Pašování živočichů je velmi kruté a často vede k úhynu zvířat během transportu.“ Celníci předali zabavená vejce veterinární správě při australském ministerstvu zemědělství, která by měla pomoci s identifikací ptačího druhu, jemuž náleží. V praxi však nelze odhadnout, o jakého ptáka jde, dokud se z vajec nevyklubou mláďata a začnou se opeřovat. Podle velikosti a barvy vyjec (čistě bílá) je pravděpodobné, že by mohlo jít o papoušky. Pokud vejce při transportu nezastydla, veterináři je nechají inkubovat v umělé líhni a mláďata ručně dokrmí.

Zabavená vejce nechají veterináři vyklubat v umělé líhni a teprve poté zjistí, jakému ptačímu druhu patří (Foto: customs.gov.au)

Zabavená vejce nechají veterináři vyklubat v umělé líhni a teprve poté zjistí, jakému ptačímu druhu patří (Foto: customs.gov.au)

Hrozí mu až deset let vězení

Zadržený Čech, kterého celníci pro média blíže neidentifikovali, skončil ve vazbě a čeká na soud, který proběhne ve zrychleném řízení již v neděli. Podle přísného zákona z roku 1999 muži hrozí trest odnění svobody až na deset let nebo pokuta 170 tisíc australských dolarů, což je v přepočtu asi 3,2 milionu korun. Chovatelství exotického ptactva je v Austrálii poměrně rozšířené, kvůli omezení dovozu zvířat jsou ale některé druhy chovány velmi vzácně. Narozdíl od zbytku světa jsou ve voliérách australských chovatelů méně zastoupeny jihoamerické druhy papoušků, zejména arů. Tomu také odpovídá mnohem vyšší cena, než je obvyklé například v Evropě nebo ve Spojených státech.

K TÉMATU: Dva Češi z Prahy zadrženi ve Vídni s 60 pašovanými papoušky, loskutáky a rajkou. A ptačí chřipkou H5N1

Stejně přísná jako na dovoz je Austrálie i na vývoz zvířat. Veškerý export divoce žijících druhů byl zakázán již v roce 1894. Od té doby není možné z Austrálie dovézt ani žádné tamní druhy papoušků, byť by šlo o jedince odchované v zajetí. Vzácnými výjimkami bývají mezinárodní programy zoologických zahrad, ale i těch je poměrně po skrovnu. Příkladem může být dovoz několika původních divokých andulek vlnkovaných, který se podařil německé zoologické zahradě v Kolíně. Ptáky získala ze ZOO Melbourne a úspěšně je rozmnožila. Jejich odchovy získala i tuzemská ZOO v Plzni a několik soukromých chovatelů v Česku.

Vážení zabavených vajec (Foto: customs.gov.au)

Vážení zabavených vajec (Foto: customs.gov.au)

Úvodní foto: customs.gov.au

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..