Rarita v plzeňské ZOO: přímí potomci andulek z volné přírody v Austrálii

UVNITŘ VIDEO – Neobvyklý chov andulek vlnkovaných, vůbec nejčastějšího papouška v zajetí, má plzeňská zoologická zahrada. Jako jediná v České republice získala ptáky, které odchovaly andulky odchycené ve volné přírodě v Austrálii. Rodiče pochází z německé ZOO Köln, kam byli dovezeni z Austrálie. Plzeňská zoologická zahrada odtud získala tři páry přírodně zbarvených ptáků, jeden samec však uhynul při karanténě. Zbývající ptáci podle kurátora savců a ptáků plzeňské ZOO Tomáše Peše prospívají.

„Andulky jsou zatím v zázemí, celkem 2,3. Jsou to odchovy ZOO Köln, která jejich předky dovezla ze ZOO Melbourne,“ přiblížil Peš na dotaz serveru Ararauna.cz. Podle kurátora ptáků pražské zoologické zahrady Antonína Vaidla jde o velkou raritu, protože kromě ZOO Köln (viz video) se andulky odchycené přímo z přírody v evropských chovech vůbec nevyskytují. Australská vláda totiž zakazuje jakýkoli vývoz divokých zvířat mimo své území. Německá ZOO si ale vyjednala na vládní úrovni výjimku.

Zákaz vývozu andulek z Austrálie platí do roku 1894

„Kolínská ZOO má asi dvacet těchto ptáků. Příliš se ale nemnoží, mají problém udržet životaschopnou populaci,“ uvedl Antonín Vaidl na sobotním V.I.P. setkání chovatelů exotického ptactva ve středočeských Kozovazech, které pořádal Klub přátel exotického ptactva (KPEP). Potíž je především v tom, že v odchovech nebývá vyváženo pohlaví mláďat, naprostou většinu tvoří samci.

Do Evropy se první andulky dostaly v roce 1840 a brzy se z nich stal chovatelský hit. Po zákazu vývozu veškerého ptactva z Austrálie, který začal platit v roce 1894, na starém kontinentu vzniklo několik velkochovů těchto ptáků, které se snažily pokrýt velkou poptávku po andulkách. Kdy byly poprvé odchovány u nás, není známo, ale v sousedním Německu zaznamenali první úspěšné hnízdění v zajetí v roce 1855 a ve Francii dokonce v roce 1846.

Předchozí článek

Američané omezí dovoz a vývoz amazoňana jamajského, označili ho za potenciálně ohroženého

Dálší článek

Asociace chovatelů exotického ptactva chce zrušit platby za paternitní testy a registrační listy CITES

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější